Çocuklarda Abilify’nin Yan Etkileri

Çocuklarda Abilify’nin Yan Etkileri

Abilify, aripiprazol ilaç grubunda yer almaktadır. Aripiprazol yeni nesil bir antipsikotiktir ve bu ilaç 13 yaş ve üstü çocuklarda şizofreni tedavisinde, 10 yaş ve üstü çocuklarda ise bipolar bozuklukların tedavisinde kullanılır. Bipolar bozukluk depresyon, manik atak veya manik depresif bozukluk olarak da bilinir. Ayrıca Abilify yetişkinlerde depresif bozukluk tedavilerinde kullanılır. Abilify’nin potansiyel yan etkileri arasında gösterilen rahatsızlıkları aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Abilify’nin Genel Yan Etkileri

Abilify kullanan çocuklarda en sık görülen yan etkiler huzursuzluk, titreme, kas sertleşmesi, kontrolsüz hareketler ve kas bozukluklarıdır. Aynı zamanda baş ağrısı, mide bulantısı ve uykusuzluk da Abilify’nin yan etkileri arasında en sık görülenlerindendir.

Abilify’nin Ciddi Yan Etkileri

Abilify kullanımı nadir de olsa Nöroleptik malign sendromuna neden olur. Ayrıca şeker hastalığınız varsa, Abilify kullanımı kan şekerinizi arttıracağı için önerilmez.

Abilify’nin Diğer Yan Etkileri

Abilify kullanımının diğer yan etkileri baş dönmesi, sıkıntı, anksiyete, nabız atışının hızlanması, öksürük, deri dökülmesi, kilo alma, mide bulantısı, kusma, kabızlık, sarılık ve öksürüktür. Ayrıca Abilify kullanımı kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

Abilify Kullanımın Uygun Olmadığı Durumlar

Abilify kullanımı kaşıntı veya anafilaksi rahatsızlıkları olan kişiler için ve aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişiler için uygun değildir. Anafilaksi vücudunuzda alerjiniz olan maddelere karşı oluşabilen alerjik reaksiyonlardır.

Abilify nöbet geçiren, böbrek, karaciğer ya da kalp hastalığı olan çocuklarda doktor gözetiminde ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Abilify dozajı ve kullanımı için mutlaka bir doktora danışmalısınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın