D Vitamini Eksikliği ve Saç Dökülmesi

D Vitamini Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Yağda çözülebilen bir vitamin olan D vitamini çeşitli gıdalardan, besin takviyelerinden alınabilir ya da güneş ışınları sayesinde vücut tarafından üretilebilir. D vitamini eksikliği bazı hastalıklar ile bağlantılı olsa da saç dökülmesi üzerine etkileri daha az bilinmektedir. Bu alanda yapılan yeni araştırmalar D vitamini eksikliği ile saç dökülmesine etkisi hakkında daha fazla bilgi sunmaktadır.

D vitaminin ana rolü, normal kalsiyum emilimini düzenlemek ve dolayısıyla daha sağlıklı kemiklere sahip olmamızı sağlamaktır. Amerikan Sağlık Bakanlığı tarafından geçen günlerde güncellenen bilgiye göre günlük olarak alınması tavsiye edilen D vitamini çocuklarda ve 70 yaş altı yetişkinlerde 600 IU, 70 yaş üzeri içinse 800 IU. D vitamini yağda eriyebilen bir vitamin olduğunda kısa süreli olarak vücutta depolanabilir ancak eksikliğine bağlı komplikasyonları önlemek için düzenli olarak alınması gerekmektedir.

D vitamini 3 aşamalı olan saç uzama döngüsünün ilk aşaması olan anajen döneminde bazı etkilere yol açmaktadır. Saç uzamasının en önemli noktası olan anajen döneminde yaşanan D vitamini eksikliğinin saçların seyrelmesine ve daha yavaş uzamasına neden olduğuna dair klinik çalışmalar bulunmaktadır. Ancak henüz bu alanda yapılan çalışma sayısı yetersizdir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Yine de D vitamini eksikliğinin sadece saç dökülmesine değil raşitizm ve osteomalazi gibi diğer sağlık sorunlarına yol açtığını unutmadan düzenli olarak alınmalıdır. Ancak tavsiye edilen oranlardan fazla miktarlarda D vitamini tüketiminin de bazı yan etkileri vardır. Günde 4000 IU ve üzeri D vitamini alımı çocuklarda iştah kaybı, zayıflama ve kalp aritmi gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle kendiniz ya da çocuğunuz için D vitamini içeren beslenme takviyeleri kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

, ,

D Vitamini Eksikliği ve Saç Dökülmesi İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. esma 28 Ekim 2012 #

    Benim saçlarım çok dökülüyor. Bu D vitamininden mi kaynaklanıyor?

Bir cevap yazın