Damarları Açan Yiyecekler

Damarları Açan Yiyecekler

Damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere ölümle sonuçlanabilecek çok ciddi hastalıklara sorunlarına yol açabilen önemli bir problemdir. Damarlar tıkandıktan sonra yapılabilecekler daha az olduğu için tıkanmadan önce yaşam tarzınızda, beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle önlem alabilirsiniz. Damarları açan yiyecekler listesinde ilk sıralarda, meyve ve sebzeler, damaları tıkayanlar arasında ise sağlıksız yağlar içeren gıdalar gelmektedir.

Sebze ve Meyveler

Mevsiminde sebze ve meyve tüketmek kolesterolü düşürmek, dolayısıyla damarların tıkanmasını engellemekte anahtar rolü oynamaktadır. Lif yönünden zengin gıdalar, “kötü kolesterol” seviyesini düşürerek kolesterolün damar çeperlerine yapışıp birikmesini engeller. Lifli besinler aynı zamanda yavaş sindirildiğinden tokluk hissini uzatır. Kilo vermeye çalışıyorsanız meyve ve sebze tüketmek ideal bir seçim olacaktır. Amerikan Kalp Derneği daha sağlıklı damarlar için günde 4-5 kase sebze ve meyve tüketilmesini önermektedir.

Yağ Kaynakları

Damar tıkanıklığını önlemek için sağlıksız (doymuş) yağ tüketimini en aza indirmek gerekmektedir. Doymuş yağ kullanılan gıdalar arasında tereyağı, krema, peynir, et, hazır gıdalar, fast food ürünleri, unlu mamulleri sayabiliriz. Uzmanlar özellikle fast food zincirlerinde satılan ve trans yağlarla hazırlanan patates kızartması, hamburger gibi gıdaların, cips, çerez gibi atıştırmalıkların beslenme listesinden tamamen çıkarılmasını tavsiye etmektedir.

Omega 3 Yağ Asitleri

Tüm yağlar damarlar için kötü değildir. Esansiyel yağ asitleri olarak da bilinen omega 3 yağ asitleri kalp ve damar sağlığını korumak için faydalı yağlar arasında yer alır. Bu yağ asitleri kolesterolü düşürerek damarlarda birikimini önler.

Omega 3 yağ asitleri bakımından en zengin kaynaklar somon, ton, uskumru gibi balıklar, zeytin, zeytinyağı, ceviz ve keten tohumudur. Bu doğal kaynaklar dışında doktorunuza danışarak balık yağı takviyesi kullanabilirsiniz.

Tahıllar

Beyaz ekmek yerine lif ve antioksidan bakımından zengin kepekli ekmek tüketmek kalp ve damar sağlığını korumak adına sizi bir adım öne geçirecektir. Aynı şekilde beyaz pirinçten esmer pirince geçiş yapabilirsiniz.

Damar tıkanıklığı başta da söylediğimiz gibi çok önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden yüksek kolesterolden şüpheniz varsa hemen gerekli testleri yaptırmalısınız. Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak, damar tıkanıklığının tedavisi veya engellenmesi sürecinde sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın