dd-krem-nedir

DD Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Bütün kadınların ortak hayali pürüzsüz ve canlı görünen bir cilt… Peki bunu için cildimizde “kat kat makyaj” görüntüsü yaratan fondötene muhtaç mıyız? Bu sorunun cevabı birkaç yıl öncesine kadar “evet” olabilirdi. Ancak birkaç yıl önce hayatımıza giren renkli nemlendiriciler kavramı ile fondötenin tahtı sallandı!

Hiç kuşkusuz BB kremin keşfi ile birlikte kozmetik sektöründe yepyeni bir çağ başladı. Günlük kullanımda oldukça etkili olan bu ürün, hem cildi iyileştirmesi hem de ciltteki kusurları kapatması nedeniyle kadınların adeta gözdesi oldu. BB kremden kısa bir süre sonra ise, CC kremler girdi hayatımıza. BB kremin özelliklerine yeni özellikler eklenerek piyasadaki yerini aldı. Şimdi ise, DD kremler raflardaki yerini aldı. BB ve CC kremin tüm olumlu özelliklerini bünyesinde barındıran DD kremler, ayrıca yaşlanma karşıtı olması nedeniyle tercih ediliyor.

DD Krem Nedir?

DD krem (Daily Defence/Günlük Koruma), BB (Blemish Balm/Leke Balsamı) ve CC (Color Correction/Renk Düzenleyici) kremlerden sonra piyasaya sürülen bir kozmetik ürünüdür.  BB ve CC kremin karışımı olduğu düşünülse de, özellikleri ve içeriği bu iki kremden farklıdır.

DD Kremin Özellikleri Nelerdir?

Yoğun nemlendirme özelliğine sahip olan DD krem cildi dış etkenlere karşı korur. DD kremin en önemli özellikleri: sivilce ve akne ile mücadelede etkili olması, cildi matlaştırması, sıkılaştırması ve yaşlanma karşıtı olmasıdır. Ayrıca içeriğindeki koruyucu ile cildi güneşin zararlı ışınlarınsan korur. Cilt tonunu eşitler ve kusurları kapatır. Cildi iyileştirir.

DD krem, cilt sıkılaştırma ve yaşlanmayı geciktirici etkileri nedeniyle genellikle olgun cilt tipine sahip kişilere önerilir.

BB, CC, DD, EE ve PP Kremlerin Farkları Nelerdir?

Son yıllarda popülerliği artan güzellik ürünlerinden olan BB, CC ve DD kremlerin kullanımı her geçen gün artıyor. EE ve PP kremlerin kullanımı ise sınırlı sayıda. Bu ürünlerin hepsi aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de, temelde bazı farklıkları mevcuttur. İşte BB, CC, DD, EE ve PP kremlerin özellikleri ve farklılıkları…

BB Krem: Asya’dan ithal edilen BB kremler, ilk olarak Amerika’da ünlenmiştir. Antioksidan ve güneş koruyucu içerir. Ciltte yağ kontrolünü sağlar, ince çizgileri ve kırışıkları kapatır. Donuk ve mat ciltleri aydınlatır. Mevcut çatlakların rengini açar. Cildi sıkılaştırır, gözenekleri küçültür. Cilt dokusunu iyileştirir.

BB kremler içerik bakımından markalara göre farklılık gösterebilir. Fondötene kıyasla daha hafiftir. Cildi nemlendirir ve renk tonunu eşitler. Her cilt tipine uygundur.

CC Krem: BB kremlerden bir süre sonra raflardaki yerine alan CC kremlerin en önemli özelliği cilt rengini düzenlemede BB kremlerden daha etkili olmasıdır. Ciltteki kırmızılıkları, siyah noktaları, akneleri, güneş lekelerini ve yaraları kapatır. Bu özelliğiyle ciltte kusursuz bir görüntü yaratır. Cildi nemlendirir ve yumuşatır. Yağ kontrolü sağlayarak ciltteki parlamayı önler. Cildi sıkılaştırır ve gözenekleri küçültür.

CC kremler, BB kreme oranla daha hafif yapıdadır. Genellikle kuru ve normal cilt tipine sahip kişiler tarafından tercih edilir. Yağlı cilt tipine sahip kişilere uygun değildir.

DD Krem: Kısa bir süre önce raflardaki yerlerini almaya başlayan DD kremlerin en önemli özelliği birtakım vitaminler içeriyor olmasıdır.  Cildi yoğun ve derinlemesine nemlendirir. Dış etkilerden ve güneşin zararlı ışınlarından korur. Yaşlanma etkilerini yavaşlatır. İnce çizgileri ve kırışıklıkları kapatır. İçeriğinde çeşitli bitkisel maddeler, yaşlanma karşıtı antioksidanlar, cilt sıkılaştırıcılar, cilde aydınlık ve canlılık veren maddeler ve sivilce karşıtı antibakteriyel içerikler bulunur.

Hem BB hem de CC kremin güçlerini kendisinde toplayan DD kremlerin en önemli artısı yaşlanma karşıtı olmasıdır.

EE Krem: Açılımı, extra exfoliation’dır. Yani pul pul dökülen ciltler için uygundur. Cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlayarak cildi yeniler. Cildi nemlendirir ve güneşin olumsuz etkilerinden korur. Çok bilinen ve çok kullanılan bir ürün değildir. Hassas cilt tipine sahip kişilerin kullanması önerilmez.

PP Krem: Açılımı; “mükemmel pembe” anlamına gelen “pink perfect”tir. Bu krem türünü makyaj bazı gibi düşünebilirsiniz. İçeriğindeki silikon partiküller ciltteki boşlukları doldurur. Cildi nemlendirir ve yumuşatır. Her cilt tipine uygundur.

DD Krem Nasıl Uygulanır?

Günlük kullanımda ya da hafif bir kapatıcılık istediğinizde gönül rahatlığıyla DD krem tercih edebilirsiniz. DD krem kullanmadan önce mutlaka cildinizi temizlemeli, ayrıca cilt tipinize uygun bir tonik kullanmalısınız. Bu işlemin ardından fondöten fırçası ya da nemli (hafif ıslatılmış) makyaj süngeri ile DD kremi eşit oranda cildinize uygulayabilirsiniz. Fondöten fırçanız ya da makyaj süngeriniz yoksa parmaklarınızla da uygulayabilirsiniz. Yüzünüzün merkezinden başlayarak uygularsanız ürünü tüm cildinize eşit oranda dağıtırsınız. DD krem kullandığımızda ayrıca nemlendirici ya da güneş koruyucu krem kullanmanıza gerek kalmaz. DD kremi sürdükten sonra 2-3 dakika beklemenizi ve ardından makyajınıza başlamanızı öneririz.

DD Krem Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hemen hemen tüm kozmetik ürünlerde olduğu gibi DD kremlerde de içeriğinde paraben,  alkol, silikon ve parfüm gibi zararlı maddelerin olmadığı ürünler tercih edilmelidir. Cilt tipine uygun çeşitlerin seçilmesi gerekir. Ürünün son kullanma tarihi kontrol edilmeli ve tarihi geçmiş ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın