Dirseklerde Kaşıntı ve Kızarıklık

Dirseklerde Kaşıntı ve Kızarıklık

Cilt kuruluğu, parazitler ve alerjik reaksiyonlar, dirseklerde kaşıntı ve kızarıklık nedenleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Genellikle ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olarak görülmez, ancak kaşıntı ilerlediğinde uykunuzu bölebilir, gün içinde rahatsız edici olabilir ve dinlenmenize engel olabilir. Kaşıntı ve kızarıklık ile birlikte deride pullanma, küçük kabarıklıklar ve lekeler de görülebilir.

Dirseklerin kaşınması ve kızarması, eğer başka bir belirti görmüyorsanız büyük ihtimalle derinin fazla kuruması nedeniyle oluyordur. Aşırı sıcak veya soğuk ortamlar cildinizi kurutabilir. Cilt hastalıklarına dayalı aşırı cilt kuruluğu nedenleri arasında ise psoriasis, dermatit ve ürtiker gibi hastalıklar gösterilmektedir.

Sık rastlanan diğer nedenler ise; temizlik kimyasallarına, deterjana karşı alerjik reaksiyon, ısırgan otu veya ciltte tahrişe yol açan diğer bitkilerle temas sayılabilir.

Derinin fazla kurumaması için duş alırken sıcak su yerine ılık su kullanabilirsiniz. Duştan sonra ve gün içinde dirseklerin kuruduğunu hissettiğinizde nemlendirici sürün.

Yine gün içinde düzenli olarak anti bakteriyel sabunla dirseklerinizi temizleyin. Dirseklerin hava almasını engelleyecek, sıkı ve sentetik kıyafetler giymeyin.

Kaşıntılar şiddetlenirse doktorunuzdan merhem isteyebilirsiniz. Kortikosteroid kremler inflamasyon veya dermatitin neden olduğu kaşıntıyı hafifletecektir.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

2 hafta süresince, aldığınız önlemlere rağmen kaşıntı ve kızarıklığı azaltamıyorsanız doktorunuza görünün. Dirsekler sık kullanılan eklemler olduğu için bu bölgede yaşanan sorunlar günlük hayatınızı etkileyebilir. Kaşıntı ile birlikte kilo kaybı, aşırı yorgunluk, idrar sıklığı ve ateş görülüyorsa vakit kaybetmeden muayene olun.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın