Diş Ağrısına Pratik Çözüm

Diş Ağrısına Pratik Çözüm

Diş ağrısı, asit veya bakterilerin diş minesine ulaşması nedeniyle meydana gelir. Eğer dişleriniz çok hassas değilse bu geçici bir durum değildir ve dişinizi tamamen kaybetmemek için en kısa sürede bir dişçiye gitmeniz gerekmektedir. Dişçiye gidene kadar ise ağrı kesiciler yerine karanfil, buz ve tuz gibi pratik çözümlerle ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Karanfil: Geleneksel olarak kullanılan bir yöntemdir. Bir parça pamuğa 3-4 damla karanfil yağı damlatın ve yanağınızla ağrıyan dişinizin arasına yerleştirin. Eğer karanfil yağı yoksa kurutulmuş karanfilleri ağrıyan diş çevresine koyabilir ya da çiğneyebilirsiniz. Uyuşturucu etkisiyle yarım saat içinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Tuz: Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı tuz koyarak iyice karıştırın. Bu suyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Yutmayın ve gün içinde ağrının durumuna göre tekrarlayın.

Buz: Ağrıyan dişin bulunduğu bölgeye dışarından buz uygulamak ağrıyı hafifletecektir. Buzu uygularken parmaklarınızla hafifçe bastırmanız daha etkili olacaktır.

Temizleme: Diş ağrısı bazen dişlerin arasına girmiş yemek parçacıkları sebebiyle oluşabilmekte ve bu parçacıklar diş çürükleri ya da diş eti iltihabı ağrılarını şiddetlendirebilmektedir. Bu sebeple dişlerinizi güzel bir şekilde temizlemek ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilmektedir. Bunun için diş ipi ile dişlerinizin aralarını temizlemeli ve dişlerinizin aralarına sıkışmış yemek parçalarını çıkarmalı, ağrılı bölgeyi birkaç dakika boyunca fırçalamalı, gargara ile ağzınızı çalkalamalı ve bu rutini günde iki kez uygulamalısınız. Hatta diş ağrınız hafifledikten sonra da bu rutine devam etmelisiniz. Ağrılarınızın uzun süreli olarak hafiflememesi üzerine ise elbette diş doktoruna görünmelisiniz.

Sarımsak: Sarımsak kullanımı da diş ağrısını hafifletebilir. Sarımsağın içerisinde yer alan antibiyotik ve tedavi özelliği olan bileşenler ağrının azaltılmasında etkilidir. Bunun için yapmanız gereken bir diş sarımsağı ezip, bir miktar sofra tuzuyla karıştırmak ve bu karışımı ağrıyan dişe uygulamaktır. Bir diğer yöntem ise 1-2 diş sarımsağı çiğnemektir.

Soğan: Soğanın antiseptik ve antimikrobik özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde de diş ağrısını hafifletebilmektedir. Soğanın bu özelliğinden yararlanabilmek için ilk ağrı belirtisinde çiğ soğanı birkaç dakika boyunca çiğnemeniz gerekmektedir. Eğer çiğneyemiyorsanız bir parça soğanı ağrıyan dişinizin üzerine koymanız da yeterli olacaktır.

Ilık Su: Ilık suyla ağız çalkalamak diş minelerine ulaşan bakterileri ve yemek artıklarını geçici olarak temizlemenize yardımcı olabilir. Suyun çok sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edin. Ağzınızı çalkaladıktan sonra tükürün. Suyun içerisine bir miktar tuz da ekleyebilirsiniz.

Sakinleşin: Sürekli ağrıyı düşünmek ağrınızın artmasına neden olabilir. Sakinleşmek için derin nefes alabilir, papatya çayı gibi sakinleştirici özelliği bulunan bir bitkisel çay içebilirsiniz. Çayın çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Diş ağrısına pratik çözüm önerileri sizi 2-3 saat rahatlatacaktır. Ağrı kesiciler bu süreci uzatabilir ancak kalıcı bir çözüm için mutlaka diş doktoruna gitmelisiniz.

, ,

Diş Ağrısına Pratik Çözüm İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. su 25 Şubat 2014 #

  Güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim.

  • berna 09 Ağustos 2014 #

   Teşekkürler bilgileriniz için.

 2. safa 26 Ekim 2014 #

  Çok sağolun, tuz yöntemini uyguladım, ağrı hafifledi.

 3. Merve 11 Aralık 2014 #

  DİŞİNOL harika birsey. eczaneden alabilme imkanınız varsa hemen alın, uyusturuyor dişi ve o zonklamalar, ağrı hiç bir şey kalmıyor fiyatı da çok uygun 2 tl. Dişcilerin de uyguladığı bir ilaçmış pamukla ağrıyan yerde tutuyorsun ve hemen geçiriyor siddetle öneriyorum. Doktora gitmeden ağrınızı alır, sonra rahat rahat dokdora gidebilirsiniz.

 4. akif inan 25 Aralık 2014 #

  tuz yöntemini uyguladım çok iyi geldi.

 5. velit şen 20 Mart 2015 #

  Ağrıyan dişlerinize anestol sürerek, uyuşukluk sağlayabilir ve ağrıyı dindirebilirsiniz.

Bir cevap yazın