Diş Beyazlatma Teknikleri

Diş Beyazlatma Teknikleri

Sararan dişlerin herkes için bir sıkıntı olduğu çok açık. Tabii dişlerin sararması bizim ağız sağlığımıza ne kadar özen gösterdiğimizle, tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin neler olduğuyla da yakından alakalı. Sarı dişler bu kadar çok insanı ilgilendiren bir problem olunca doğal olarak profesyonel ya da evde uygulanan diş beyazlatma teknikleri ön plana çıkıyor. Diş beyazlatma teknikleri arasında diş hekiminde yaptırabileceğiniz diş ağartma, lazerle diş beyazlatma gibi yöntemlerin yanı sıra evinizde kendi kendinize kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal diş beyazlatma teknikleri de bulunmakta.

Diş Beyazlatma Teknikleri Nelerdir?

Diş hekimleri tarafından diş beyazlatma için tavsiye edilen yöntemler arasında aşağıdakileri sayabiliriz.

Diş Beyazlatma Macunu: Rengi çok bozulmamış dişler için tavsiye edilen başlıca ürünlerden biride beyazlatıcı diş macunlarıdır. Diş beyazlatıcı diş macunları yıpratıcı bir özelliğe sahip olduğu için uzun süreli kullanımlarda dişlerdeki hassasiyeti artırabilir. Bu tarz diş macunlarını kullanmak için önce doktorunuza danışmalısınız.

Diş Temizleme: Sararmanın ana nedeni olan diş yüzeyindeki plakların temizlenmesi dişlerinizin rengini bir kaç ton açabilir. Diş hekimi kontrolünde yapılan diş temizleme uygulaması diş üzerinde kahve, çay, asitli içecekler ve sigara sebebiyle oluşmuş lekeleri ortadan kaldırmaktadır. Ancak diş temizleme uygulaması lekeler alınan gıdalardan değil de başka sağlık sorunlarının bir sonucu olarak ya da kullanılan ilaçlar neticesinde oluştuysa yeterli sonuç vermeyecektir.

Diş Ağartma: Çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak diş üzerinde bulunan bakteri tabakasını kısa sürede ortadan kaldıran diş ağartma tedavisi hızlı bir çözüm olmakla birlikte bazı durumlarda diş eti ve yumuşak dokuya zarar verebilmektedir. İşin uzmanı bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır. Bir kaç seans devam eden diş ağartma tedavisi için her seans yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

Diş Beyazlatma Ağızlığı: Diş beyazlatma teknikleri arasında yer alan bir diğer tedavi yöntemi ise diş ağartmanın bir diğer uygulaması olan beyazlatma ağızlıklarıdır. İçine diş beyazlatıcı kimyasalların sürüldüğü ağızlıklar günde bir kaç saat dişlere takılarak diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Doğal Diş Beyazlatma Teknikleri

Yukarıda listelediğimiz diş beyazlatma teknikleri bütçeniz için uygun değilse evde uygulayabileceğiniz bazı çözümlerde bulunmaktadır.

Karbonat: Etkili bir diş beyazlatıcı ve anti bakteriyel olan karbonat toz halinde ya da hafif ıslatılmış bir diş fırçasına uygulanıp dişler normal olarak fırçalanırsa bir süre sonra dişlerin renginin açıldığı görülecektir.

Beyazlatıcı Meyveler: İçerisinde ağartıcı özelliği olan malik asit bulunan elma üzüm ve çilek gibi meyveler doğal diş beyazlatma teknikleri içerisinde kullanılmaktadır. Bu meyvelerden sık yemek ya da örneğin çileği ezerek dişlerin üzerine sürüp günde 4-5 dakika beklemek faydalı olacaktır. Doğal diş beyazlatıcı meyvelere bir diğer örnekte muz kabuğudur. Olgun bir muzun kabuğunun iç kısmını dişlerinize sürüp 2-3 dakika bekleyin ve dişlerinizi normal diş macunu ile fırçalayın. Bunu her gün iki hafta boyunca yaparsanız diş renginizin açıldığını göreceksiniz.

Beyaz dişler, güzel bir gülümseme her insan için toplum içerisinde özgüven artırıcıdır ve sağlığın işareti olarak görülecektir. Bu yüzden ülkemizde ve dünyada diş beyazlatma teknikleri en sık başvurulan yöntemlerdir. Ancak diş hekiminde ya da evde yapabileceğiniz diş beyazlatma teknikleri aslında her zaman geçici bir çözüm olacaktır. Önemli olan diş ve ağız bakımı için her gün vakit ayırmamız, dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız, tükettiğimiz gıdalara dikkat etmemiz. Dişlerinizi herhangi bir diş beyazlatma tekniği ile istediğiniz rengi elde ettikten sonra periyodik bakımını yapmazsanız kısa süre içerisinde tekrar sararacaktır.

,

Diş Beyazlatma Teknikleri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. şerife 05 Aralık 2013 #

    Teşekkürler.

Bir cevap yazın