Diş Beyazlatma Ürünleri

Diş Beyazlatma Ürünleri

Diş beyazlatma asıl olarak diş üzerinde gıdalar, içecekler, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, asitli içecekler, çay ve kahve gibi nedenlerden dolayı oluşan leke ve bakteri tabakalarının çözülmesini ve dişin esas renginde görünmesini sağlamaktır. Düzenli olarak diş fırçalama ile bu tabakaların ve lekelerin oluşmasını uzun bir süre geciktirebiliriz. Ancak yinede oldukça fazla sayıda insan yetersiz ağız ve diş bakımı, kalıtımsal nedenler, yaşam tarzı ve diğer sebeplerden oluşan sarı diş problemi ile karşılaşmaktadır. İşte bu noktada evde kullanılan diş beyazlatma ürünleri devreye girmektedir.

Diş beyazlatma ürünleri denilince akla ilk gelen ürünler beyazlatıcı diş macunları diş beyazlatma jeli ve diş beyazlatma ürünlerinin yer aldığı kitlerdir. Evde kullanılabilen bu diş beyazlatma ürünleri dışında diş hekimleri tarafından kullanılan lazer diş beyazlatma, diş ağartma gibi bazı profesyonel yöntemlerde sararan dişler için çözüm olabilmektedir. Ancak bu profesyonel diş beyazlatma yöntemleri pahalı uygulamalardır. Bu yüzden diş beyazlatma ürünleri ile sararan dişlere çözüm bulmak daha hesaplı bir yöntem olduğundan genel olarak kullanılan bir çözümdür.

Çeşitli markaların diş beyazlatma ürünleri dışında evde doğal malzemeler ile diş beyazlatma işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Örneğin beyazlatıcı özelliği olan karbonat ile dişlerin 1-2 hafta günde 1 kez düzenli olarak fırçalanması diş tonunun açılmasını sağlamaktadır. Güçlü bir anti bakteriyel olan karbonat ayrıca ağızda diş yüzeyine tutunarak saramaya yol açan bakterilerin azalmasını da sağlayacaktır.

Diş Beyazlatma Ürünleri Nelerdir?

Sarı dişlerle mücadele karar verdiyseniz piyasada bulabileceğiniz çeşitli diş beyazlatma ürünleri bu savaşınızda size yardımcı olacak. En sık kullanılan evde tek başınıza kolayca kullanabileceğiniz diş beyazlatma ürünleri hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Ağızlığı: İçerisinde diş yüzeylerine etki ederek ağartan jel bulunan bu damaklık/ağızlıklar diş etlerinin bu jelden etkilenmesini engellemektedir. Takıldıktan ortalama 5 dakika sonra çıkartılan ağızlık her ortamda kullanıma uygundur. Diş jeli içerisinde yumuşak dokuları yıpratan kimyasal maddeler barındırdığından damaklığı çıkardıktan sonra diş eti bölgenizi iyice temizlemeniz gerekmektedir. Dişeti hastalığı, dişeti çekilmesi ve başka bir dişeti rahatsızlığını bulunuyorsa diş beyazlatma jeli kullanmamalısınız.

Diş Beyazlatma Macunu: Normal diş macunlarına göre diş yüzeyindeki inatçı lekeler ve tabakalar için daha etkili bileşenler barındıran beyazlatıcı diş macunları sararan dişlerin bir kaç ton açılmasına yardımcı olan kolay kullanımlı ürünlerdir. Bu diş macunları çürüklere ve plaklara karşı uzun süreli koruma sağlamaktadır.

Diş Beyazlatma Kalemi: Ağızlıklarda olduğu gibi içi diş ağartıcı jel ile dolu olan diş beyazlatma kalemleri kolay taşınabilir olduğundan evde bulunmadığınız zamanlarda kullanım için ideal bir üründür. Ağızlıkta olduğu gibi diş beyazlatma kalemi ile jeli diş yüzeylerine uygulayıp 5 dakika beklemeniz ve sonra ağzınızı çalkalamanız yeterli olmaktadır. Diş beyazlatıcı kalem kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta dişetini ve damağınızı jelle temas ettirmemektir.

Gargara: Diş beyazlatmaya değil ancak dişleri sarı gösteren diş yüzeyindeki tabakaların oluşmasına neden olan bakterilerin azalmasına yarayan anti bakteriyel ağız gargaraları da günlük olarak kullanıldığında beyaz dişlerin korunmasına etkili olmaktadır.

Yukarıda saydığımız diş beyazlatma ürünleri tek tek satın alınabileceği gibi bazı markalar bu ürünlerin tümümün yer aldığı diş beyazlatma kitleri satmaktadır. Yani içerisinde beyazlatma öncesi gargara suyu, diş beyazlatma jeli, damaklık, beyazlatıcı diş macunu bulunan kitler diş beyazlatma için evde uygulayabileceğiniz hesaplı bir çözümdür.

Diş beyazlatma prosedürü genellikle kimyasalları içeren bir uygulama olduğundan yanlış kullanımlarda ya da tedavilerde diş minesi kalıcı olarak zarar görebilir ve bazı durumlarda sağlıklı bir diş bile kaybedilebilir. Bu yüzden herhangi bir diş beyazlatma ürününü kullanmaya başlamadan önce diş hekimine danışmanız ağız yapınızın, diş etlerinizin ya da dişlerinizin bu ürünler için uygun olup olmadığı konusunda profesyonel bir görüş almanız önemlidir. Diş hekiminiz deneme yanılma yöntemi yerine sizin dişlerinize en uygun diş beyazlatma ürününü tavsiye edebilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın