Diş Dolgusu Fiyatları

Diş Dolgusu Fiyatları

Bakterilerin dişin sert kısmında neden oldukları çürüklerin temizlenip yerinin doldurulması işlemine verilen bir ad olan diş dolgusu aynı zamanda kırık dişlerin estetik olarak düzeltilmesinde de kullanılmaktadır. Diş dolgusu fiyatları ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Diş dolgusu fiyatları genel olarak dolgunun yapılacağı bölge ve dişte oluşan çürüğün büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Dişlerinizde yüzeysel ve küçük bir çürük varsa dişlerinizi temizletirken bu dolgu için pek çok diş hekimi ekstra ücret almamaktadır. Ancak birden fazla çürüğünüz varsa ve bu çürükler örneğin azı dişlerinizdeyse operasyon süresi uzayacağı ve dolgu için kullanılan malzeme artacağı için fiyat yükselecektir. Gümüş karışım diş dolgusu fiyatları diş renginde yapılan yeni nesil dolgulara göre daha hesaplıdır. Örneğin 100TL’ye gümüş karışım bir dolgu yaptırdığınız bir dolgu için dişinizle aynı renkte bir dolgu malzemesi kullanılırsa fiyatı 140TL’ye kadar çıkmaktadır.

Diş dolgusu fiyatları hangi dişlerde ne büyüklüklerde çürük ve doldurulması gereken alan olduğuna bağlı olarak değişebildiği için kesin rakamı diş hekimine yaptıracağınız kontrolden sonra öğrenebilirsiniz.

Diş hekimine gitmeden önce bütçenizi oluştururken göz önünde bulundurmanız gerekenler arasında; dolgu malzemesi olarak hangi ürünün kullanılmasını istediğinize, doktorun panoramik diş röntgeni isteyip istemediğini, kaç dişinizde çürük olduğunu ve bu dişlerin ağzınızın hangi bölümünde bulunduğunu sayabiliriz.

Diş dolgusunun ömrü seçeceğiniz dolgu maddesine göre ve diş hekiminin maharetine göre 3-7 yıl arası dayanabilmektedir. Oldukça detaylı bir işlem olan diş dolgusu için doktora bir seferden fazla gitmeniz gerekebilir.

Diş dolgusu için kullanılan başlıca malzemeler arasında; gümüş ve metal alaşımı ile sıvı cıva karışımı metal dolgular, toz haline getirilmiş cam ve plastik reçine kullanılan kompozit dolgular, polimer reçine ve organik asitle üretilen ve mavi ışıkla sertleştirilen iyonomer reçine dolgular, porselen ve seramik dolgu malzemelerini sayabiliriz.

Yukarıda saymış olduğumuz ve sıkça kullanılan diş dolgu malzemeleri haricinde farklı dolgu malzemeleri de kullanılabilmektedir. Kullanılan farklı dolgu malzemeleri farklı diş dolgusu fiyatları ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden diş dolgusu fiyatları çürüklere ve kişisel tercihlere göre değişkenlik gösterdiği için diş hekiminizle birlikte sizin için en uygun olan çözümü kararlaştırmalısınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın