Diş Etlerinde Sorun Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Diş Etlerinde Sorun Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Eğer dişlerin bakımı olması gereken düzeylerde yapılmazsa diş sorunları ile beraber diş eti sorunları da kendisini göstermeye başlar. Diş etlerinde düzensizliklere neden olan birçok sorun vardır. Diş eti çekilmesi, diş eti şişmesi, diş eti iltihabı, diş eti kanaması gibi problemleri bu sorunlar arasında sayabiliriz. Değişik nedenlere bağlı olarak şekillenen diş eti sorunlarının değişik belirtileri söz konusu olmaktadır.

Diş eti sorunu olup olmadığını anlamak için diş eti sorunlarının belirtilerini bilmek gerekmektedir. Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçı sizde de söz konusu ise; diş eti problemleri ile karşı karşıya kalmışsınız demektedir. Tabi ki diş etinde hangi sorun varsa; belirti de ona göre değişecektir.

Diş eti sorunlarının en büyük belirtileri arasında diş eti kanamaları yer almaktadır. Birçok diş eti sorununda bu kanamalar ile karşılaşılır. Kanamalar durduk yere görülebilse de özellikle dişleri fırçalarken veya diş ipi kullanırken görülmektedir. Diş eti sorunlarının diğer bir belirtisi ise; ağzın kötü kokması ve ağza kötü bir tat hissi vermesidir. Özellikle kötü koku kişinin kendisi ile beraber çevreyi de rahatsız ettiğinden dolayı önemlidir.

Diş eti sorunların en önemli belirtilerinden birisi de diş etlerinin kızarması ve şişmesidir. Bu hemen her diş eti sorununda görülen bir belirtidir. Diş etleri şişer ve normale göre daha kırmızı bir renk alır. Şişmeye bağlı olarak da ağrı meydana gelebilir. Çünkü dişetlerinin çevresi sinir dokudan zengindir. Şişme olduğunda sinirlere baskı olacağından dolayı ağrı şekillenebilmektedir.

Aynı zamanda diş etlerinde yanma hissi de görülebilmektedir. Daha ciddi diş eti problemlerinde görülen belirti ise; diş etlerinde çekilmelerdir. Diş etleri çekilir ve dişi tutan kısmı azalır. Diş kökü belli olmaya başlar. Diş kökünün açığa çıkan kısımlarında bir hassasiyet ve ağrı söz konusudur. Yine bazı diş eti problemlerinde siyah noktalar kendisini belli eder. Bu siyah noktalar diş taşlarından kaynaklanmaktadır. Yine iltihap ve apse şekillenmesi de söz konusu olabilmektedir.

Daha da ilerleyen diş eti problemlerinde dişi tutan kısım özelliğini kaybedeceğinden dolayı; dişlerde sallanma meydana gelebilmektedir. Hatta dişlerin düşmesi görülebilmektedir. Dişler arasındaki mesafenin normale göre giderek açılması da diş eti problemlerinin göstergeleri arasında yer almaktadır.

Diş etleri ile ilgili en çok karşılaşılan problemler gingivitis adı verilen diş eti iltihaplanması ve periodontitis adı verilen sorunlardır. Bu sorunlarda yukarıda saydığımız belirtilerin büyük çoğunluğu vardır.

Konuyu kısaca özetleyecek olursak; diş etinde herhangi bir sorun olduğunu anlamak için diş eti ile ilgili sorunların belirtilerini bilmek gerekir. Yukarıda saydığımız şişme, kızarıklık, ağrı, dişlerde sallantı gibi belirtiler bir diş eti sorunu olduğuna işaret etmektedir. Bu belirtiler çok büyük bir oranda diş eti sorunlarına işaret etse de bazı diş sorunlarından da kaynaklanabilmektedir. Yapılması gereken en iyi şey; dişlerle ilgili ne türlü bir sorun olursa olsun bir diş hekimine başvurmak olmalıdır.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın