Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş bakımında önemli noktalardan biriside diş ipidir. Diş ipinin doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir ki, faydasını görebilesiniz. Birçok kişi diş ipini kullanıyor olsa da bunu doğru bir şekilde yapamamaktadır. Bu nedenle diş ipinin faydalarından tam olarak yararlanamamaktadırlar. Birçok kişinin diş ipini doğru kullanmadığını bildiğimiz için bu konumuzda sizlere diş ipi kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

İlk olarak diş etinin tutulmasına bakalım; diş ipi iki elin işaret parmakları ya da baş parmakları arasında gergin bir şekilde tutulmalıdır. Bundan sonra dişlerin arasına sokularak temizlenmelidir. Bu temizleme aşamasında diş etlerine zarar verilmemesine özen gösterilmelidir. Diş etlerinin tahrip edilmesinden kaçınılmalıdır.

Diş iplerinden çok daha fazla yararlanmak için yapmanız gereken bazı püf noktalarda vardır. Bunlardan da bahsedelim. İlk olarak ne kadar bir ip almalısınız onu söyleyelim. Diş temizliği için yaklaşık olarak 35-45 cm ip yeterlidir. Bu miktarlarda ip alınmalıdır. Bu ipin büyük bir kısmı parmağa sarılmalıdır. Dişlerin temizlenmesi için yaklaşık olarak; 4-5 cm ip açıkta bırakılmalı ve diş bu kısımdaki ip ile temizlenmelidir. Diş iplerinin yine gergin olmasına özen gösterilmelidir.

Eğer baş parmaklar kullanılıyorsa baş parmaklar arasında, işaret parmakları kullanılıyorsa işaret parmakları arasında ip iyice gerginleştirilmelidir. Bundan sonra yukarı aşağı şekilde ip dişler arasında hareket ettirilmelidir. Burada nazik davranmak gerekmektedir. Aksi halde diş etlerinize zarar verebilirsiniz. Başka bir diş aralığına geçtiğinizde ipi kaydırarak ipin temiz tarafını kullanmalısınız.

Diş ipleri ile ilgili yapılan hatalardan birisi diş iplerinin birden fazla sefer kullanılmasıdır. Bu uygulama yanlıştır. Diş ipleri sadece tek seferlik kullanılmalıdır. Bir kez kullanılan ip tekrar kullanılmamalıdır. Aynı zamanda farklı diş aralıklarına geçerken de ipin bölümü değiştirilmeli, temiz bir bölüm kullanılmalıdır.

Diş ipleri, dişler fırçalandıktan sonra kullanılmalıdır. Önemli bir hususta budur. Yani diş ipi kullanacaklar ilk olarak dişlerini fırçalamalı, daha sonra ise diş ipini kullanmalıdır.

Kısaca diş ipinin kullanımı özetlersek; yaklaşık olarak 40 cm ip alınmalı ve parmaklar arasında gergin bir hale getirilmelidir. Burada yaklaşık 5 cm ip bırakılmalı ve dişler arası bölge temizlenmeli, yani bir aralığa geçerken ipin temiz tarafı kullanılmalıdır.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın