Diyet Yaparken İrade Nasıl Sağlanır?

Diyet Yaparken İrade Nasıl Sağlanır?

Yüzlerce diyet listesi bulmak ve bu listelerle kilo vermek mümkün. Buradaki önemli nokta seçtiğiniz diyet değil bu diyete ne kadar bağlı kalabileceğiniz. Diyet yaparken iradenizi korumak için diyete başlamadan önce planınızı yapmalısınız. Öncelikle kendinize uygun bir diyet programı belirleyin. “Haftada 4 kilo”, “Ayda 10 kilo” gibi sağlıksız ve pek de inandırıcı olmayan diyet listelerinden uzak durun.

Diyet yaparken iradeyi sağlamak, nasıl bir diyet yaptığınıza bağlı olarak zor veya kolay olabilir. Kendinize gerçekçi bir hedef belirleyin. Size uygun bir diyet programının nasıl olması gerektiğini, haftada kaç saatinizi egzersize ayırabileceğinizi, diyet yaparken hangi noktalarda zorlanabileceğinizi gözden geçirin. Eğer hiç spor yapmadıysanız günde 2 saat koşu veya 10 kilo fazlanız varsa ayda 10 kilo vermek gibi gerçekleşmesi imkansız hedeflerden uzak durun.

Her gün tartılmayın. Diyet yaparken yapılan en önemli yanlışlardan biri her gün tartılmaktır. Çünkü bazı günler vücudunuz su tutabilir, tartıdan önce tuvalete çıkmamış veya akşam yemeği biraz fazla kaçırmış olabilirsiniz. Böyle günlerde tartının önceki kilonuzla aynı ya da daha fazlasını göstermesi moralinizi bozabilir. Kendinize haftalık kilo belirleyin ve her hafta aynı gün aynı saatte tartılın.

Diyet programları genellikle 2. haftadan itibaren monotonlaşır ve sıkıcı olamaya başlar. İlk iki hafta diyet ve egzersiz listenize bağlı kaldıktan sonra kendinize bir gün belirleyerek haftanın o günü dilediğiniz, canınızın çektiği bir şeyler yiyebilirsiniz. Bu hem üzerinizdeki kilo verme baskısını hem de özlediğiniz tatlara karşı isteğinizi azaltacaktır.

Diyet yaparken iradenizi korumak için aylık olarak vermeniz gereken kiloyu seçtiğiniz diyete göre değil kendi beslenme alışkanlıklarınıza göre belirleyin. Uzmanlar, ayda verilebilecek sağlıklı kilo miktarının en fazla 4 olduğunu söylüyor. Bu size az bir miktar gelebilir ancak sağlıksız bir beslenmeyle ayda 8 kilo verip sonraki ay 10 kilo almaktan daha iyi olduğu kesin. Ayda kaç kilo vermek sağlıklı yazımızda diyet programı seçimi, egzersizin önemi hakkında daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.

Son olarak diyet yaparak kilo vermenin uzun bir yolculuk olduğunu unutmayın. Kiloları nasıl 1 gecede almadıysanız onlardan kurtulmanız da 1 gece içinde olmayacak. Diyet listesiyle belirlediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz ancak bu kiloyu korumak için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir.

,

Diyet Yaparken İrade Nasıl Sağlanır? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Adanamin 15 Nisan 2019 #

    yalnız bu konuda bir şey söylemek istiyorum ülkede neredeyse kimse ayda 4 kilo vermiyor zaten normal bir şekilde aç kalmadan diyet yapsak otomatik olarak sporla desteklendiğinde 8 kilo zaten veriliyor arkadaşım diyet uyguladı diyetisyen tavsiyesiyle ayda 10 kilo verdirdi ve hala veriyor gayet sağlıklı.

Bir cevap yazın