Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz ağrısı pek çok insanın ortak şikayetidir. Diz ağrısının nedenleri basit olanlardan oldukça karmaşık olanlara kadar geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Dizin zorlanmasından menüsküse kadar diz ağrısının pek çok farklı sebebi olabilir. Ağrının sebebi ne olursa olsun en azından doktora gidene kadar ağrıyı hafifletecek uygulamalar ile diz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Diz Ağrısı İçin Buz

Buz kompresi diz ağrısı için uygulanabilecek ilk yöntemdir. Bu, dizde darbeye ya da ters bir harekete bağlı olarak oluşabilecek şişin engellenmesi ve ağrının hafifletilmesi için kullanılan etkili bir yöntemdir. Öncelikle ağrılığınızı dizlerden almak için sırt üstü uzanın. Sonra ağrıyan dizin üzerine buz dolu bir torba yerleştirip en az 20 dakika bekletin.

Eğer ağrı hafifse buz torbasını kaldırdıktan sonra dizi sıkıca sararak birkaç gün dinlenin. Buna rağmen şişme ya da ağrı 1-2 gün aynı şiddette devam ediyorsa bir doktora görünmelisiniz. Dizi sarmak için bandaj kullanmanız tavsiye edilir ancak ilk anda bandajınız yoksa bir kaç tişört ile sarabilirsiniz.

Diz Ağrısı İçin İlaçlar

Steroid olmayan enfeksiyon engelleyici ilaçlar (NSAID) dizde oluşabilecek şişmeyi engeller ve ağrıyı hafifletebilir. Bu ilaçlar arasında en bilineni aspirindir. Ancak bu tip ilaçların uzun süreli kullanımı vücutta başka sorunlara yol açabileceği için dozaj ile ilgili tavsiyeleri doktorunuzdan alabilirsiniz.

Dizlerinizi Hareket Ettirin

Diz ağrısı şikayetiniz varsa onları hareketsiz bırakmak yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. Darbeye ya da ters bir harekete bağlı olan diz ağrılarında bile dizleri açmak için günlük olarak hafif hareketler yapmalısınız. Eğer dizlerinizi dinlendirmek adına uzun süreli hareketsiz bırakırsanız eklemleriniz hareketsizliğe alışacak ve daha sonra hareket ettirdiğinizde daha çok ağrıya maruz kalacaksınız.

Ağrıyan dizi hareketsiz bırakan hastaların dizlerinin iyileşme süresi düzenli hareket yapan hastalara göre 2 kat daha uzundur. Tamam dizlerinizi ağrıdan korumak için bir süre dinlendirmeniz gerekiyor ama tamamen hareketsiz bırakmanız anlamına gelmiyor.

Diz Ağrısı Çeken Kişilerin Yapması ve Yapmaması Gerekenler

 • Çok fazla istirahat etmeyin. Çok fazla dinlenmek kaslarınızı zayıflatır bu da ağrının daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Dizleriniz için güvenli bir egzersiz programı seçin ve düzenli bir şekilde bu programı uygulayın. Eğer hangi hareketlerin güvenli olduğundan ya da hangi hareketi ne kadar süreyle yapmanız gerektiğinden emin değilseniz doktorunuzla ya da bir fizyoterapist ile görüşün.
 • Kardiyo egzersizleri dizlerinizi destekleyen kasları güçlendirir ve esnekliği arttırır. Ağırlık egzersizleri ve germe hareketleri de aynı anlamda faydalıdır. Kardiyo için bazı iyi seçenekler yürüyüş, yüzme ve su egzersizleridir.
 • Ağrıyan ya da dengesiz bir diz düşme riskinizi arttırır. Bu da dizinizin daha fazla hasar görmesine neden olabilir. Bu sebeple düşmemek için gerekli önlemleri alın ve daha dikkatli olun.
 • Eğer çok kiloluysanız, kilo vermek dizlerinizin üzerindeki stresi hafifletecektir. Vereceğiniz birkaç kilo dahi farkı hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Eğer ihtiyacınız varsa koltuk değneği ya da baston kullanmaktan utanmayın.
 • Eğer doktorunuz da uygun görürse akupunktur tedavisinden faydalanabilirsiniz.
 • Doğru ayakkabılar kullanmaya özen gösterin. Kullanacağınız yanlış ayakkabılar sorunu daha da kötü hale getirebilir.
 • Koşma, atlama ya da kicbox gibi sarsıcı egzersizlerden kaçının. Ayrıca eskrim gibi dizinize çok fazla stres yükleyecek egzersizlerden de uzak durun. Bu tür egzersizler hem ağrıyı arttırır hem de doğru yapılmadığı takdirde yaralanmaya neden olur.
 • Doktorunuz da uygun görürse ergoterapi ya da fizyoterapiye başvurabilirsiniz. Bu tür yöntemler diz ağrısı çeken kişilere iyi gelebilmektedir.
 • Yeterli miktarda uyumaya özen gösterin.
 • Doktorunuzla görüşüp önereceği merhemlerden, jellerden ya da spreylerden faydalanabilirsiniz.

Yukarıda diz ağrısına ne iyi gelir sorusuna kısaca yanıt vermeye çalıştık. Dizler yapıları gereği karmaşık bölgeler olduğu için diz ağrıları diz kapağından kemiklere, kıkırdaktan eklem sıvısına ve bağlara kadar pek çok farklı alanda oluşabilecek sorunlar yüzünden meydana gelebilir.

Bu nedenle sık sık diz ağrısı çekiyorsanız ya da yanlış bir hareket sonrası dizinizde ki ağrı 4-5 gün boyunca azalmadan devam ettiyse daha yerinde bir teşhis ve tedavi yöntemi için bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Diz Ağrısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Yüksek topuklu ayakkabılar dizlerdeki baskıyı %23 oranında arttırmaktadır.
 • Sigara içmenin diz ağrıları üzerinde de etkisi vardır. Sigara içmek kan tedariğini azalttığı ve doku onarımını geciktirdiği için iyileşmeyi yavaşlatır.
 • Diz ağrısı doktorların en sık karşılaştığı muskuloskeletal şikayetlerden birisidir.
 • Diz ağrısına ani yaralanmalar, tendo yangısı, bursan iltihaplanması, osteoartrit, yerinden oynamış bağlar ya da eklem iltihabı gibi rahatsızlıklar neden olabilir.
 • Dizlerle ilgili problemler ya da yaralanmalar  genellikle spor, işle ilgili görevler ya da evde yapılan işler esnasında meydana gelir.
 • Diz vücutta yer alan en büyük eklemdir.
 • Diz ağrısı atletler için özel bir problemdir ve atletlerin yarısından fazlası her yıl bu probleme katlanmaktadır.
 • Dizinizde ağrı olduğunda egzersizi durdurarak, fiziksel aktivite öncesi ve sonrası bacaklarınızı esneterek, uygun ayakkabıları giyerek ve egzersizinizin yoğunluğu ile şiddetini kademeli olarak arttırarak dizlerdeki yaralanma riskini azaltabilirsiniz.

Diz Ağrısına İyi Gelebilecek 10 Farklı Egzersiz Önerisi

,

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? İçin 18 Yorum Yapılmış

 1. Yasin 03 Ekim 2013 #

  Öncelikle merhabalar, ben 3 ay önce futbola başladım ve hiçbir şey yoktu. Son zamanlarda 1 haftadır falan oluşmaya başladı, şikayetim şu: ilk başta ısınma koşusu yapıyoruz. 5-6 tur falan onda bir şey yok, sonra ısınma hareketleri hiç bir şey yok ama sonrasında depar falan atıyoruz, diz kapağımda bir ağrı meydana geliyor. Sadece hızlı koşuda işin aksi olanı da sonrasında maç yapıyoruz. Maçta koşuyorum ilk hafif oluyor sonra gidiyor ağrı, bunun sebebi nedir ya? Bu ağrı bir tek bu dediğimde oluyor. Bunun dışında oturmada sağa sola dönmede ne bileyim yatmada hiç ağrı olmuyor. Dediğim gibi bir tek o deparda oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim, doktora gitmeme gerek var mı? vede önemli bir şey var mı?

 2. Rukiye 13 Ekim 2013 #

  Hayırlı günler. Babam neredeyse bir aydır diz ağrısından geceleri uyuyamadığını, belli saatlerde uyanıp sızladığından ağrının geçmediğini söylüyor. Gitmedik hastane çekilmedik film bırakmadı ilaç veriyorlar fayda etmiyor mide ağrısına sebep oluyor onlar da cabası. Mr filmine kadar çekildi hiç bir şey de yok her şeyin sonucu iyi çıkıyor ağrı tam olarak diz kapağı ve çevresinde oluyormuş. Kendisi imam, namaz kıldırıyor. Ağır kaldırdığı hiç bir şekilde yok. 54 yaşında ve hiç bir sonuç bulamayınca psikolojisini bozup acaba kanser miyim yok o muyum diye stres yapıyor. Midesini daha fazla ağrıtıyor. Lütfen önerilerinizi bekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Allah razı olsun şimdiden.

 3. Gülnaz 22 Aralık 2013 #

  Çok kötü bir sancı. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bende doktorum fakat böylesini görmedim ben farklı bir şey bu Allahım kimseye yaşatmasın lütfen bir bilgi verin şimdiden sağ olun.

 4. ozkan ozturk 24 Aralık 2013 #

  Dizimde kapak altı yanma oluyor nedeni nedir? Şoförlük yapıyorum bu arada hareketi hiç kesmedim tamamen dizimi büktüğüm zaman yanma oluyor.

 5. Semiha Dinç 02 Ocak 2014 #

  Sağolun sayenizde çok daha iyi oldum.

 6. berke 13 Ocak 2014 #

  Bende okulda bir kavgada yere düşmüştüm neredeyse 1 haftadır ağrıyor ben de bir şey mi var diye merak ettim bunlar da ise yaramazsa.

 7. ahmet eren 27 Ocak 2014 #

  İki aydır dizimde şişme var çok ağrıyor iki aydır doktora gidiyorum halen ağrısı şişi geçmedi ne yapacağımı şaşırdım, iltaplı romatizma diyorlar ne yapmam lazım acaba, usandım.

 8. dertli 03 Temmuz 2014 #

  Ya kardeşim biri bana yardım etsin annemin dizleri çok ağrıyor kırılmadı ki buz koyayım daha mantıklı bir şey söyleyin lütfen.

 9. beyza 13 Temmuz 2014 #

  Merhaba, ben Beyza. Benim çocukluğumdan beridir diz ağrısı çekiyorum ailede genetik sanırım halamda da varmış babamda da varmış ama benim ağrılarım çok sık oluyor ve dayanamıyorum ağlıyorum acıya lütfen bana bir şey söyler misiniz ne yapmam gerek?

 10. ercan kılıç 29 Eylül 2014 #

  Merhabalar ben 47 yaşındayım. Yaklaşık bir haftadır geceleri uyutmayacak kadar şiddetli diz ağrısı çekiyorum. Yalnız bu ağrı ishalle birlikte başladı ishalim geçti ama diz ağrım devam ediyor yanlış bir şey yapmak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim Saygılarımla.

 11. Hakan 13 Aralık 2014 #

  Alabalık yağı kullandım sabah-akşam ve ağrı kesici aldım çok sükür gayet iyiyim, tavsiye ederim.

  • sevgi 06 Temmuz 2015 #

   alabalık yağını nerden bulabilirim?

 12. Ayanoğlu 05 Mart 2015 #

  Merhabalar…Basketbol oynarken dizimde ufak bir sancı hissetdim daha sonra geçer diyerek doktora gitmedim. Yürürken ve koşarken pek bir ağrı hissetmesem de merdiven çıkarken aynı sancı bazen dizime tekrar giriyor, önerebileceğiniz bir durum var mı?

 13. Emine Çakır 19 Mart 2015 #

  Oturup kalkerken, merdiven çıkarken, yolda yürürken dizlerimden sesler geliyor ve ağrı yapıyordu. Alışveriş yaptığım eczane Artrix 125 ml sprey önerdi, kullanmaya başlayalı 2-3 gün oldu inanılmaz rahatladım,aynı şikayetleriniz varsa ısrarla tavsiye ederim.

 14. ozan çelebi 29 Aralık 2015 #

  İyi akşamlar arkadaşlar dizlerimden kütleme sesleri geliyordu, oturup kalkarken, merdiven çıkarken ve namaz kılarken çok rahatsız ediyordu. Sayfalarda gezerken Artrix 125 ml Sprey isimli bir ürün buldum, kullanmaya başladım ve bahsettiğim şikayetlerden hiç bir eser kalmadı. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

 15. ahmet 13 Ocak 2016 #

  Arkadaşlar hareketsiz kaldıkça daha çok ağrıyor. Sırtüstü uzandım, bacaklarımı havaya kaldırıp bisiklet sürer gibi yaptım iyi geldi biraz.

 16. cagla 26 Ocak 2016 #

  Ben voleybol oynuyorum, smaçörüm. Smac vurduktan sonra yere atlayınca dizime bir ağrı giriyor, nedeni nedir?

 17. Turgay 20 Şubat 2016 #

  Ben de sporla uğraşıyordum, dizime aşırı yükleniyordum ve ağrılar başladı, sporu bırakmak zorunda kaldım. Şimdi de fazla ayakta durunca ağrımaya başlıyor, yani doktora danış derim, “spor yapma” diyebilir. Çok zorlama dizini, yaş ilerledikçe daha çok ağrılar çekersin. Ben 9 yıldan beri çekiyorum, her geçen gün ilerliyor, geceleri uyutmuyor, sızlıyor, yanmalar oluyor.

Bir cevap yazın