Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma pek çok kişinin başına gelen dişlerin sararması sorunu nedeniyle her yıl ülkemizde milyonlarca doların harcandığı bir sektör haline gelmiştir. Diş hekimleri tarafından kullanılan profesyonel diş beyazlatma yöntemleri olan diş ağartma, diş beyazlatıcı jeller ve lazerle diş beyazlatma tedavilerinin yanı sıra kozmetik ve bakım ürünleri firmaları evde kullanılabilen diş beyazlatma kitleri, diş beyazlatıcı macun ve diş beyazlatma jeli gibi ürünleri piyasaya sürmüştür. Diş hekimlerinin uyguladığı diş beyazlatma tedavileri pahalı uygulamalar olduğu için herkesin kolayca uygulayabileceği tedaviler değildir. Diş beyazlatma ürünleri ise evde kullanabileceğiniz ancak içerdiği kimyasallar nedeniyle kullanmaya başlamadan önce bir hekimden tavsiye almanız gereken ürünlerdir.

Tüm bunların dışında birde doğal diş beyazlatma yöntemleri bulunmaktadır. Evde bulunabilen ya da kolayca temin edilebilen doğal malzemelerle ve bitkilerle yapılan doğal diş beyazlatma yöntemleri kimyasal ürünlerle haşır neşir olmak istemeyen ve profesyonel diş beyazlatma için yete4rli bütçesi olmayanlar için ideal bir çözümdür. Doğal diş beyazlatma yöntemleri için kullanılan reçetelerin ana maddesi karbonattır. Karbonat ağartman özelliği ile düzenli olarak kullanıldığında dişlerin renginin açılmasını ve ağızdaki bakterilerin diş ve dişetine zarar verecek ölçüde çoğalmasını önlemektedir.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Karbonat: Sodyum bikarbonat ya da diğer adıyla alkalin tozu içinde bulunan diş üzerinde bulunan plaka ve lekelerle etkileşime geçerek bunların hızla çözülmesi sağlamaktadır. Karbonatla diş beyazlatma yöntemini kullanacaksanız diş fırçanızı hafifçe nemlendirip dişlerinizi normal bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Ya da karbonatı normal diş macunu üzerine hafifçe serpip kullanabilirsiniz. Karbonat kullanarak diş beyazlatmanın diğer tüm diş beyazlatma yöntemlerinde olduğu gibi bazı dezavantajları bulunmaktadır. Karbonatın aşırı kullanımı zaman içinde diş minelerini zayıflatarak zarar verebilmektedir. Ayrıca çözücü yapısı yumuşak doklarda ve diş etlerinde aşınmaya neden olabilir. Bu yüzden dikkatli ve hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

Limon Suyu ve Limon Kabuğu: Limon suyu ve kabuğunda doğal olarak bulunan sitrik asit diş üzerinde bulunan lekelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Doğal diş beyazlatma yöntemleri içinde en çok tercih edilen uygulama olan limon suyu ve kabuğu 1-2 hafta dişlerin fırçalanması ile etkisini gösterecektir.

Ağartıcı Meyveler: Çilek gibi ağartıcı bileşenler içeren bazı meyveleri kullanarak dişlerinizi doğal bir şekilde beyazlatabilirsiniz. Çileği ezerek dişlerinizin üstüne hafifçe sürün. 5 dakika bekledikten sonra ağzınızı çalkalayın. Bu uygulamaya günde 1 kez 1-2 hafta boyunca devam edin.

Sert Sebzeler: Havuç, salatalık gibi sert sebzeler sadece vücudumuzun genel sağlığı açısından değil aynı zamanda beyaz dişlere sahip olmamız açısından da faydalı gıdalardır. Bu sebzeleri bütün halinde yerseniz diş yüzeyinde biriken tabakaların temizlenmesine yardımcı olacaklardır. Diğer tüm diş beyazlatma yöntemlerinde görülen yan etkiler havuç ve salalıkta görülmemektedir.

Yukarıda saydığımız tüm doğal diş beyazlatma yöntemleri aşırı oranda uygulanınca dişlere ve dişetlerine zarar verebilmektedir. Diş beyazlatıcı ürünlerin kullanımı da mutlaka bir diş hekimi gözetiminde yapılmalıdır. Çünkü dişi beyazlatmaya yönelik tüm ürünler ve tedaviler kimyasal maddeler barındırdığından zararlı sonuçlara yol açma potansiyelleri bulunmaktadır. Örneğin alerjik bünyesi olanlarda ve gebelikte bu ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Doğal diş beyazlatma yöntemleri her ne kadar bize pahalı diş beyazlatma tedavileri haricinde alternatifler sunsa da hepsinden önce ağız ve diş sağlığımıza özen göstermelik ve bunu bir alışkanlık haline getirmemiz gerekmedir. Asitli ve kafeinli içecekleri az tüketerek, yediğimiz gıdalara dikkat ederek, dişlerimizi düzenli olarak fırçalayarak ve günde 1 kez diş ipiyle diş aralarını temizleyerek dişlerimizin sararmasını uzun süre geciktirebiliriz. Diş taşlarının temizlenmesi ve küçük çürükler için 6 ayda bir doktorunuzu ziyaret edip büyük sorunlar oluşmadan tedbirinizi alabilirsiniz.

,

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Ersin 15 Mayıs 2014 #

    Merhaba, limon suyu ve kabuğu ile diş fırçalama dişlerde hassasiyete neden olur mu? Karbonatta yan etkileri belirtilmiş fakat limon kabuğu hakkında belirtilmemiş.

  2. ergin 16 Temmuz 2014 #

    Limonun bir zararı yok ersin kardeş devam.

Bir cevap yazın