dogal-tuy-dokme-yontemleri

Doğal Tüy Dökme Yöntemleri

Hemen her kadının derdi olan istenmeyen tüylerle sizin de mi başınız belada? Birçok yöntem denediniz ama hem çok para harcadınız hem de sonuç alamadınız mı? Ya da henüz hiçbir şey denemediniz ama ne yapacağınıza da karar veremiyor musunuz? O halde bu yazı sizin için çok faydalı olacak.

Bu yazımızda sizler için bitkisel yollarla tüy dökme yöntemlerini derledik. Elbette bu yöntemleri uygulamadan önde dermatoloğunuza danışmanızda fayda var. Çünkü bu yöntemler her ne kadar bitkisel içeriklerden oluşsa da içlerinden birisine alerjiniz olabilir ya da cildinizde hassasiyet yaratabilir.

Şimdi bu bitkisel tüy dökme yöntemleri hakkında kısa bilgilere ve tariflere göz atalım:

Bahçe Nanesi Çayı

Yapılan bir araştırmaya göre bahçe nanesi çayı içmek vücutta fazla kıllanmaya neden olabilecek testesteron hormonunun azalmasına yardımcı olabilir ve hirsutizm olarak da bilinen aşırı kıllı olma durumunun tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir.

Yapılışı:
• 1 çay kaşığı bahçe nanesini bir bardağa koyun
• Üzerine kaynamış su ilave edip 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin
• Demlendikten sonra ise afiyetle için ve 5 gün boyunca günde 2 kez tüketmeye çalışın

Limon ve Tuz Karışımı

Bu karışım vücuttaki kıllar alındıktan sonra uygulanır. Bir kabın içine limon sıkılıp üzerine 2 çay kaşığı da tuz eklenir. Ardından bu karışım kılların temizlendiği bölgelere uygulanır. Limon ve tuz kıl köklerine inerek köklerde zayıflamaya neden olur. Ancak bu karışımın ciltte yanma yapma riski vardır. Böyle bir durumda ise cildinizin zarar görmemesi için hemen yıkanmalıdır. Düzenli bir şekilde bu yöntem uygulanırsa tüylerde azalma ve zayıflama görülebilir.

Muz ve Yulaf Ezmesi Karışımı

Eğer kuru bir cilde sahipseniz muz kıllarınızdan kurtulmanız için ideal bir malzeme olabilir. Bu amaçla kullanacağınız muz aynı zamanda yumuşak ve elastik bir cilde sahip olmanıza da yardımcı olur. Ancak kıllarla savaşmak için sadece muz yeterli olmayacaktır ve bu aşamada size gereken diğer malzeme yulaf ezmesidir.

Yapılışı:

• Olgun bir muzu iyice ezin ve üzerine 1-2 çay kaşığı yulaf ezmesi ilave edin
• Bu karışımı dairesel hareketlerde ovalayarak 15 dakika boyunca cildinize uygulayın
• Yüzünüzü bol su ile yıkayın
• Bu işlemi haftada iki kez tekrar edin

Fesleğen ve Soğan Karışımı

Yemeklerinize lezzet katan soğanın, fesleğen ile bir araya geldiğinde kıllarınızda kurtulmanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bu uygulamada tek dikkat etmeniz gereken soğanların içinden ince transparan zarları ayırmak olacak.

Yapılışı:

• İki adet soğanın zarlarını ayıklayın
• 10-12 adet fesleğeni bu zarlar ile karıştırın ve ezin
• Macun kıvamına gelince kılların üzerine uygulayın
• 15-20 dakika kadar bekletin
• Bol su ile yıkayın
• 1 ya da 2 ay boyunca haftada 3-4 kez tekrarlayın

Yumurta Akı, Mısır Unu ve Toz Şeker Karışımı

Öncelikle yumurta akı sarısından ayrılır ve üzerine mısır unu ile toz şeker eklenir. Elde edilen karışım tüylü bölgeye uygulanır. İyice kuruyunca bol su ile yıkanır. Haftada 4 kez uygulanarak tüylenmede azalma gözlenebilir. Özellikle yüz bölgesindeki tüylerde etkili olduğu söylenir.

Aslanpençesi Bitkisi ile Hazırlanan Çay

Düzenli olarak her gün bir bardak olarak tüketeceğiniz aslanpençesi çayı tüylerinizden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunun için bir bardak kaynar suya bir tutam aslanpençesi ilave edin ve demlendikten sonra süzüp afiyetle için. Ancak dikkat etmeniz gereken tüm bitkisel içerikler gibi aslanpençesinin de yan etkileri olabileceğidir. Bu sebeple sizi rahatsız eden bir durum olursa kullanımı kesin.

Bakla

Baklanın kabukları sıkılır ve elde edilen yarım çay bardağı su tüyleri aldıktan sonra ilgili bölgeye uygulanır. 30 dakika beklettikten sonra ise temizlenir. Düzenli kullanım sonrası kıl köklerini zayıflatabildiği söylenir.

Soğan, Sarımsak ve Siyah Merhem

Bu yöntem için öncelikle 1 adet soğan köz haline gelene kadar ısıtılır. Ardından 1 diş sarımsak rendelenir ve eczanelerden tedarik edebileceğiniz siyah merhem ile rendelediğiniz sarımsak karıştırılır. Ardından bu karışım tüylü bölgelere ince bir tabaka olarak uygulanır ve bu tabakanın üzerine de köz haline getirilen soğan konulur. Bir hafta boyunca her gün uygulanan bu yöntemle istenmeyen tüylerde azalma görüldüğü iddia edilir.

Zerdeçal

Eğer uygulama yapacağınız bölgedeki kıl yoğunluğu az ise 1-2 çay kaşığı zerdeçalı su ya da süt ile macun haline getirip tüylü bölgeye uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika boyunca ya da kuruyana kadar bekledikten sonra ise ılık su ile temizlemeniz gerekecektir. Eğer kıl yoğunluğunuz fazla ise zerdeçalı başka maddelerle karıştırmanız gerekebilmektedir.

Kaynak:

 

,

Doğal Tüy Dökme Yöntemleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. fatih 23 Mart 2016 #

    Yumurta akını çiğken mi yoksa pişirdikden sonra mı kullanacağız.

  2. adsad 25 Haziran 2016 #

    pişirdikten sonra sarısını yiyeceksin, sonra akını sür, daha sonra çay iç, iyi gelir.

Bir cevap yazın