Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Doğumdan sonra adet döngüleri doğum öncesinde olduğu düzende olmayabilir ve adet kanamaları daha hafif veya daha ağır gerçekleşebilir. Ayrıca doğumdan sonra adet başlangıcı kişiden kişiye göre değişebilir. Bazen geç gelen postpartum kanaması doğumdan sonra adet düzensizliği ile karıştırabilir. Doğum sonrası rahmin normale dönmesi aşamasında yaşanan kanamalar 6 haftaya kadar sürebilmektedir.

Doğum sonrası rahmin normal büyüklüğüne dönmesi ve rahim astarının kalınlaşması sırasında kanamalar gerçekleşir. Doğum sonrası gelen kan ilk bir kaç gün kırmızı renktedir ve haftalar ilerledikçe rengi pembeye veya kahverengine dönüşebilir. İki hafta sonra ise açık renkli, sarımsı akıntılar başlar ve 5. haftaya kadar devam eder. Emzirmeyen annelerin doğum sonrası normal adet döngüsü genellikle 7-9 hafta içinde başlar. Emziren kadınların ise normal adet düzenine geri dönmesi 6 aya kadar sürebilir.

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Nedenleri

Doğum sonrası adet düzensizliğinin başlıca nedeni gebelikte yaşanan hormonal değişimlerdir. Vücudun hormon dengesini tekrar sağlaması bir kaç ay alabilir. Bu dönemde adet başladıysa kanamalar düzensiz ve fazla olabilir. Yumurtacıkların yumurtalıktan dışarı çıkması (ovülasyon) doğumdan sonra 27 gün içinde (emzirmeyen anneler için) gerçekleşir ve ikinci bir gebeliğe neden olabilir. Emziren kadınlarda ise ovülasyon 6 aya kadar gerçekleşmeyebilir.

Geç gelen postpartum kanama doğum yapan kadınların sadece %1’ini etkilemekle birlikte adet düzensizliği nedenleri arasında yer almaktadır. 12 haftaya kadar gecikebilen bu kanama çoğunlukla düzensiz adet görme olarak algılanır.

Tanı

Doğumdan sonra adet düzensizliği bir istisna değil neredeyse bir kuraldır. Bu dönemde emziren ve emzirmeyen annelerin adet görmesi için gereken süreler farklılıklar gösterebilir. Akıntının hafif ya da çok olması, kısa veya uzun sürmesi bu düzensizlikler arasında sayılabilir. Adet düzensizliği 3-4 aydan uzun sürdüyse doktor muayenesi gerebilir.

Tedavi

Hamilelik ve doğum pek çok hormonal değişikliğe yol açar ve vücudun doğumdan öncesi haline dönmesi zaman alabilir. Ancak bu dönemde hormon dengesini sağlayacak doğum kontrol hapı (emzirmeyen kadınlarda) gibi bazı çözümler kullanılabilir. Emziren kadınlar ise bu gibi ilaçları kullanmamalıdır.

Doğumdan sonra gerçekleşmeyen, geciken, ağır, hafif ve düzensiz adet rahatsız edici olabilir ancak bu düzensizlik çok nadir olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Nadirde olsa bu sağlık sorunları hakkında biraz bilgi verelim. Eğer doğumdan birkaç hafta sonra ağır kanamalar yaşıyorsanız plasenta veya rahim zarında tahribat oluşmuş veya rahim enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz. Bu tip şikayetleriniz varsa doktorunuzdan tedavi seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar:

, , ,

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Tedavi için çocuk isteği olanlara yumurtlamanın tekrar sağlanması, çocuk isteği olmayanlara ise eksik olan progesteron hormonunun takviye edilmesi için tedavi verilir.

  2. hale 06 Aralık 2015 #

    Ben doğumdan sonra ilk adetimi 36 gün önce oldum. Adetten sonra üzerinden tam 36 gün geçti fakat ikinci adetimi olmadım. İkinci bebeği istiyorum. Hamilelik testi de yaptım negatif çıktı. Sorum, hamile değilsem neden adet olmadım?Doğumdan önce 30 günde bir adet oluyordum, şimdi niye olmadım? Bu arada bebeğimi de emziriyorum. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın