Dökülen Kirpikler Yeniden Çıkar mı

Dökülen Kirpikler Yeniden Çıkar mı?

Kirpikler çok sık makyaj ürünü kullanıldığında ya da genellikle doğal olarak dökülür. Bazı diğer sağlık sorunlarının kirpik dökülmesine yol açtığı bilinmektedir. Peki dökülen kirpiklerin yerine yenileri çıkar mı? Pek çok kişinin merak ettiği bu sorunun cevabı evet. Yeni bir kirpiğin tam olarak uzaması 30 ile 45 günü bulabilmektedir ve yaklaşık olarak 100 gün sonra yeni çıkan kirpik doğal olarak düşer.

Kirpiklerin sağlığı yeterli miktarda olması güzellik kaygıları dışında esas olarak gözlerin toza, yabancı maddelere, tere karşı korunması açısından önemlidir. Saçlarımız onlara iyi baktığımız sürece 2 yıl ile 6 yıl arasında uzamaya devam eder.

Kirpikleri saç gibi uzatmak gibi bir şey ise söz konusu değildir. Çünkü kirpikler 4-6 hafta arasında uzayabilecekleri en fazla uzunluğa ulaşırlar. Eğer bu dönemde dışardan gelebilecek nedenler sonucu kopma olmazsa kirpik 45 gün sonunda uzamasını tamamlar.

Tamamen uzayan kirpik yaklaşık olarak 100 günün sonunda doğal olarak düşer. Dökülen kirpiğin yerine yenisinin geçmesi yukarıda da belirttiğimiz gibi 6 haftayı bulur. Eğer ağır makyaj ürünleri kullanıyorsanız ya da kirpiklerinizi koparmak gibi takıntılı davranışlarınız varsa bu döngüden daha hızlı kirpik kaybedeceğiniz için zamanla kirpikleriniz seyrekleşir.

Kirpiklerinizin doğal döngüsünden daha kısa sürelerde dökülmemesi için A, E ve B vitaminlerini, taze meyve ve sebzeleri beslenmenize ekleyebilirsiniz. Makyaj ürünlerini iyi temizlemek ve arası sıra zeytinyağı ya da badem yağı kullanarak kirpikleri nemlendirmek iyi olabilir.

,

Dökülen Kirpikler Yeniden Çıkar mı? İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. Mertcan 30 Ağustos 2012 #

  Teşekkürler.

 2. dilek 22 Şubat 2014 #

  Bi haftadır kipriklerimde dökülme oluyo buu durum beni rahatsız ediyor ve korkmaya başladım doktora gitmeyi düşünüyorum badem yağının iyi geldiğini duydum üç gündür sabah akşam uyguluyorum sizce bir yararı ya da zararı olur mu yardımcı olun lütfen.

 3. gamze 27 Haziran 2016 #

  kirpik dibi iltihaplanmam var, kirpiklerim döküldü, tekrar çıkar mı?

 4. Ruzgar 04 Eylül 2016 #

  İpek kirpik taktırdım ve çıkartırken kirpiklerim döküldü ve görüntü beni çok rahatsız etti. Hiç yok gibi tekrardan uzatıp güçlendirmek için napmalıyım, ne kadar sürede uzar?

  • Yasemin 06 Şubat 2019 #

   Merhaba, siz bir sonuca ulaştınız mı?

 5. Yeliz 09 Temmuz 2019 #

  İpek kirpik taktırdım ve çıkartırken kirpiklerim döküldü ve görüntü beni çok rahatsız etti. Hiç yok gibi tekrardan uzatıp güçlendirmek için napmalıyım, ne kadar sürede uzar? Çok üzüldüm, aynaya bakmak istemiyorum.

Bir cevap yazın