Dokunmatik Ekranın Tarihi

Dokunmatik Ekranın Tarihi

Teknolojinin de gelişimiyle Mouse ve klavyeli geleneksel bilgisayar sistemi yerini parmakla işlem yapılan dokunmatik ekranlı bilgisayarlara bıraktı. Dokunmatik ekranlı monitörlerin kullanım alanı son derece geniştir denilebilir. MP3 oynatıcılardan, PDA’lere, akıllı telefonlardan, ATM’lere, benzin istasyonlarından self servis yapılan bazı restoranlara, kredi kartı imza sistemlerinden çeşitli ödemelere ve elbette ki bilgisayarlara kadar çok çeşitli yerlerde bu dokunmatik ekranları görmek mümkün. Peki, ama bu kadar yaygın kullanımı olan bu ürünler nasıl ve kim ya da kimler tarafından geliştirildi? Hadi bu teknoloji harikasının tarihi gelişimine bir göz atalım.

İcat evresi: Dokunmatik ekran teknolojisinin icadı Dr. Sam Hurst’un Kentucky Üniversitesinde ders verdiği 1971 yılına dayanır. İki mezun öğrencinin grafik çizgilerinde koordinatları elleriyle hesaplamaları ve bunun 2 ay kadar bir süre alması gibi bir sorunla karşılaşmalarıyla, Dr. Hurst elektronik grafik koordinat hesaplama sistemi dizaynına ağırlık verdi. Bu dizayn daha sonra Elograph, elektronik grafik aleti haline geldi ve Kentucky Üniversitesi Araştırma Kuruluşu tarafından da patenti alındı.

Şirket: Dr. Hurst ve hisse sahibi diğer 9 kişi Elographics Inc.’ i Mart 1971 yılında kurdular. Elograph dokunmatik ekranlı bir monitör değildi ancak bunun bir bakıma öncüsüydü. Elograph’ta polar koordinat teknolojisinin kullanılmasıyla, Elographics AccuTouch adı verilen ve dokunularak aktive edilen bir algılayıcı geliştirdi. Bu da 1977 yılında dokunmatik ekran haline geldi.

Elographics AccuTouch teknolojisini 1982 yılında tanıttı. Böylece dokunmatik ekran halk tarafından bilinmeye başladı.

Teknoloji: AccuTouch teknoloji her türlü çevresel tehlikelere karşı dayanıklı olacak şekilde geliştirildi. Gerek endüstriyel alanda, ulaşım alanında gerekse tıbbi alanda olmak üzere birçok alanda kullanımı son derece yaygındır.

İcat edildiği günden bugüne gelişimi devam etmiş ve dokunmatik ekranların birçok çeşidi piyasaya sürülmüştür.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın