Dolaşmış Saç Nasıl Açılır?

Dolaşmış Saç Nasıl Açılır?

Saç bakımı sadece şampuanlamak ve taramaktan ibaret değildir. Kırılmalar, saçın kuruması, aşırı yağlanması ve zaman zaman herkesin başına gelen saçın dolaşması gibi problemlere oldukça sık rastlanmaktadır. Kıvırcık saçlı olanların sıklıkla karşılaştığı bu durum, saçına yeterince bakım yapmayan ve özen göstermeyen kişilerin de başına gelebilir. Dolaşmayı engellemek için saçlarınızı nemlendirmeli, doğal yağ seviyesini korumalı ve dolaşan bölgeleri açarken kırılmaları engellemek için sakin olmalısınız. Peki, dolaşmış saçı açmak için neler yapmalıyız?

Fazla büyük olmayan tutamlar halinde saçlarınızı bölümlere ayırın ve tokayla tutturun. Piyasada dolaşıklık açıcı saç spreyleri bulunmakta ancak bu tip spreyleri her kozmetikçide bulmak mümkün olmuyor. Eğer böyle bir sprey bulabilirsiniz işiniz daha kolay. Bulamadıysanız da sorun değil, aşağıdaki adımları takip edin.

Eğer saçlarınızın arka kısmı kötü bir şekilde düğümlendiyse yapacağınız ilk şey saç kremi kullanmak. Saçlarınız için her yıkamadan sonra sür-durula şeklinde kullanılan saç kremlerinden kullanabilirsiniz. Duşa girince saçlarınızı normal bir şekilde şampuanlayın ve kremleyin. Kremin dipten uca kadar yayıldığından emin olun. Bunu saç uçlarınıza uygulamak için saçlarınızı atkuyruğu toplar gibi yapın ve sadece uçlara krem sürün. Kremi saçınıza yedirdikten sonra bol suyla durulayın ve bir havlu yardımıyla kurulayın. Saç kremi yağlanmaya sebep olduğu için saç diplerinize sürmeyin. Çünkü saç köklerinden salgılanan doğal maddeler sayesinde saçların diğer bölgelerine göre daha fazla nem bulunmaktadır. Saç kremiyle birleşince ortaya yağlı bir görüntü çıkmaktadır. Bu nedenle saçınızdaki dolaşıklığı açmak için sadece saç uçlarına veya dolaşıklığın olduğu yerlere, şampuandan sonra saç kremi sürebilirsiniz. Eğer duşa girmeden önce saçlarınızı ince uçlu bir fırça ile üstlerden tararsanız, saçınızın karışıklığını çözmeniz daha kolay olabilir. Bir diğer yöntem ise saç spreyleriyle dolaşıklığı açmak. Saç açıcı spreyler, düğüm olmuş saçları açmak için en sık kullanılan ürünlerden biridir. Piyasada bunun için uygun pek çok ürün bulunmaktadır. Saçlarınızı şampuanla yıkayıp saç kremiyle nemlendirdikten sonra havluyla kurulayın. Nemli halde saçlarınıza saç açıcı spreylerden sıkın. Geniş dişli bir tarakla tarayın.

Bu adımları uyguladıktan sonraki en önemli adım saçı düzgün bir biçimde taramak. Bu işlemin yanlış yapılması bir önceki adımların boşa gitmesi demektir. O nedenle sakin ve sabırlı olmalı, acele etmemelisiniz. Bunun için saçınızı dipten uca değil, uçlardan başlayarak kademe kademe tarayın. Tarama işlemine dipten başlarsanız düğümleri bir bölgede sıkıştırırsınız ve düğümler daha da sıkılaşır. Bunu çözmesi de daha zor olur. Bu durumdan kurtulmak için saçınızı kısımlara ayırıp, saç uçlarından başlayarak tarayın. Yavaşça yukarı doğru ilerleyin. Önce içeri kısımdaki saçları taramak için üst kısımları ayırabilirsiniz.

Kullandığınız tarağın geniş dişli olmasına özen gösterin. İnce ve sık dişli taraklar saçları kökünden çekerek taradığı için düğümlerin açılması oldukça zorlaşır. Ayrıca saçlarınızın kırılmasına ve düğümlerin daha da sıklaşmasına neden olur. Bu yüzden kullandığınız tarak ne kadar geniş dişli olursa saçınızdaki düğümlerin açılmasını o kadar kolaylaştırırsınız. Dolaşmış bir saç tutamını tarakla çekmek daha beter düğümlenmesine neden olur. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda saçlarınıza sıvı bakım spreyi ve yağ içeren bakım uygularsanız saçlarınız yumuşar. Bu şekilde daha rahat tarayabilirsiniz.

Yağ içeren bakım kremlerini saçlara uygulamak saçlarını nemlendirerek güçlendirir ve kopmalara karşı korur. Saçlarınız nemliyken veya kuruyken uygulayacağınız yağ bakım kremlerini sürdükten sonra geniş dişli bir tarak yardımıyla tarayabilirsiniz. Bu bakım kremleri durulanmadan uygulandığı için duştan sonra da uygulayabilirsiniz. Böylece saçlarınızı rahatça tarayabilirsiniz.

Dolaşmış saçları açabilmek için kozmetik ürünlerin yanı sıra doğal yöntemler de kullanılabilir. Elma sirkesiyle bakım, bu yöntemler arasında en sık tercih edilenidir. Elma sirkesi dışında badem yağı, hint yağı, susam yağı, jojoba ve argan yağı, buğday yağı ve hindistan cevizi yağı da saçlara bakım yapmak için idealdir. Bu yağlar saçı besleyerek kuruluğu giderir ve nemlendirir. Bu sayede tararken çok daha rahat edebilirsiniz.

Dolaşmış saçları açarken dikkat etmeniz gereken saçların nemli ve yumuşak olması. Kuru saçları fırçayla açmaya çalışırsanız daha fazla zarar verirsiniz. Saçlarınızın daha sonra dolaşmasını engellemek için haftada en az bir kez nemlendirici bir saç bakım maskesi uygulayın. Dolaşmayı engellemek için saçlarınızı nemlendirmeli, doğal yağ seviyesini korumasını sağlamalı ve dolaşan bölgeleri açarken yaşanacak kırılmaları engellemek için acele etmemeli ve yavaş davranmalısınız.

Saç dolaşmasını engellemek için kozmetik firmalarında ve kuaförlerde bulabileceğiniz ürünler;

  • Pantene-Aqua Light Çift Fazlı Saç Spreyi
  • Avon-Kayısılı Saç Spreyi
  • Gliss-Sıvı Saç Kremi
  • Elseve-Komple Onarıcı Ekspres Bakım Spreyi

 

Dolaşmış Saç Nasıl Açılır? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. demer 12 Temmuz 2015 #

    Çok güzel, denedim memnun kaldım.

  2. Hakan 16 Eylül 2019 #

    Ne denediniz acaba

Bir cevap yazın