Dolgudan Sonra Diş Ağrısı

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı

Tamamen kaybedilmemiş dişler için kullanılan “dolgu” uygulaması dişin eski şekline kavuşmasını sağlayarak çürümeyi durdurur ve dişin çiğneme fonksiyonunu geri kazandırır. Sadece dolgu değil, dişe yapılan diğer uygulamalardan sonra bir süre diş ağrısı yaşamak normaldir. İyileşme ve dolguya alışma döneminde hassas olan diş çok sıcak, çok soğuk gıdalar ve içecekler nedeniyle ağrıyabilir ya da sızlayabilir. Aynı şekilde tatlı içecek ve yiyecekler, dolgunun havayla temas etmesi, çiğnerken uygulanan basınç ağrıya neden olabilir. Bu ağrılar 1-2 hafta sürebilir.

Dolgu ve Diş Ağrısı

Dolgu yaptırdıktan hemen sonra yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederseniz ağrı riski önemli oranda azalır. Yemek yerken dolgu bulunan dişinize hemen yüklenmeyin. Sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınmaya çalışın. Diş bakımınızı aksatmadan yapın. Doktorunuz dolgunun büyüklüğüne ve bulunduğu dişe göre ağrı kesici önerebilir.

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı Türleri

Dolgu Çevresinde Ağrılar: Eğer dolgu çevresinde ağrı yaşıyorsanız bu dolgunun tam oturmadığının bir işareti olabilir. Bunun için tekrar doktora gitmek gerekebilir.

Isırırken Görülen Ağrılar: Dolgu uygulamasından kısa bir süre sonra, anestezinin etkisi geçtiğinde bir şey yerken keskin ve yoğun bir ağrı yaşıyorsanız bu durum dolgunun şeklinde bir soruna işaret edebilir.

Sızlama: Dolgudan sonra dişinizi kullanmadığınız anlarda sızlama yaşıyorsanız bu normaldir. Bu hafif ağrılar ve sızlamalar 1-2 haftaya kadar kendiliğinden geçer.

Sürekli Ağrılar: Eğer dolgu dişin köküne kadar iniyorsa ağrılar 1-2 hafta boyunca sürekli görülebilir. Bu ağrılar dişin kökünde ve çevresinde bulunan dokuların artık sağlıklı olmadığının bir belirtisi olarak görülebilir. Bu durumda köprü uygulamasına gidilebilir.

Dolgu sonrası yaşanan diş ağrıları eğer ortada başka bir sorun yoksa 1-2 hafta kadar sürer ve yavaş yavaş kendiliğinden geçer. Hafif ağrılar ve sızlama normaldir ve dolgu yaptıranların büyük çoğunluğunda görülür. Israrlı ağrılarınız varsa, ağrılar uykusuzluğa neden oluyorsa ve dolgudan sonra 20 gün geçmesine rağmen devam ediyorsa tekrar doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sigara kullanıyorsanız elinizden geldiğince azaltın
 • Çok sıcak çay veya çok sıcak içecek içmeyin
 • Sert şekerleme ve dişe yapışan diğer tatlılardan tüketmeyin
 • Dolguyu takip eden bir kaç gün yumuşak besinler yemeye çalışın
 • 1 hafta kadar lokmaları çiğnerken dolgu bulunan dişinize yüklenmeyin
 • Günlük diş bakım rutininizi aksatmayın
 • Her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayın
 • Anti bakteriyel ağız gargarası kullanın
 • Tuzlu suyla gargara yapmak ağrınızı kısa sürede azaltacaktır

, ,

Dolgudan Sonra Diş Ağrısı İçin 28 Yorum Yapılmış

 1. hasan 23 Ocak 2014 #

  Merhaba arkadaşlar ben 1 ay önce dolgu yaptırdım.ancak yemek yerken çatalın dolguma değdiği zaman çok şiddetli sızlama yapıyor yani içim ürperir gibi oluyor bunun nedeni nedir. Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • resul 09 Nisan 2015 #

   Dolgu yapımı esnasında tam olarak sinirlerin köreltilmemesi durumunda gözükür fakat bir süre sonra geçiyor, bende aynı durumdan muzdarip olmuştum.

 2. Zafer 02 Nisan 2014 #

  Çatal bıçak metal şeyleri dişinize değdirmemeye çalışın aksi halde çürümeye yol açar ve ağrısını daha çok arttırır dolguyu yeni yaptırdıysanız 1 .2 hafta hassas davranın o bölgeye sıcak soğukdan kaçının ve bol bol fırçalayın ağız bakım suyu kullanmayı ihmal etmeyin geçmiş olsun.

 3. Özlem 02 Temmuz 2014 #

  Ben bugün kanal tedavisi ve dolgu yaptırdım, ağrılarım var dolguya dokunuyorum sızlıyor, ağrıyor öğleden beri 2. ağrı kesici ilacım. Ağrılar normal mi yoksa tekrar gitmem gerekiyor mu?

 4. İbrahim 04 Temmuz 2014 #

  Üç gün önce dolgu yaptırdım. Herhangi bir ağrı yaşamıyordum sadece dişimin arasına bir şey kaçmış hissiyle dilimle çıkarma refleksi gösterdiğimde rahatsız ediyordu ancak bu sabah hafif sızlama var. İlk günler sızlama yokken 3 gün sonra sızlama ortaya çıkması normal mi?

 5. kemal 25 Temmuz 2014 #

  Evet normal bende dolgu yaptırdım 2 gün oldu hala sızlama var kesiliyor yeniden sızlıyor geçer 1-2 haftaya.

 6. Rabia 05 Ekim 2014 #

  Ben 5 gün önce dolgu yaptırdım. Doktor sinirlerimin açıkta olduğunu ve ağrı yapabileceğini söyledi. İlk iki gün ufak sızlamalar dışında ağrım olmadı. Ancak 2.günden sonra aşırı şekilde ağrımaya başladı günde en az 2 ağrı kesici içiyorum. Ayrıca ağrıyan dişimin hizasında çenemde de bir ağrı var. Dokununca artıyor. Sizce normal mi yoksa bir an önce doktora mı gitmem gerekiyor?

  • Merve 25 Ocak 2019 #

   Bu yorumu yapalı baya olmuş inşallah görürsünüz bu yorumumu, öncelikle 3 gün önce sağ azı dişime dolgu ve kanal tedavisi yaptırdım ilk gün ağrı yoktu fakat son 2 gündür hem dolgu olan dişimin üstüne basamıyorum hemde o dişimin olduğu tarafta çenemde ağrı var, doktorum antibiyotik verdi iltihap şüphesiyle, ancak ağrısına dayanamıyorum dokununca falan ağrıyor, kaç güne geçer
   ? Yada geçmesi için siz naptınız merak ettim. Bilen birisi varsa cevaplarsanız mutlu olurum :(

 7. zeynep 24 Ocak 2015 #

  Merhabalar ben bir kaç ay once dolgu yaptırdm ağrım falan yoktu çok kücük bir kırık ve oluşturdgu cürük vardı. Kanal açılmasın diye gittim dolgu yaptırdım, başıma dert açtım diyebilirim, soğuk-sıcak şeyler canımı yakıyor, diş etimde tatlı acı kaşıntılar mevcut ve şu an sanırım hava alıyor. Yediğim hiçbir şeyden tat alamıyorum ağri yapıyor ne yapmalıyım ? Bir de çürüğün derin olmasına rağmen sinirler ölmedi dişimi kaybetmek istemiyorum.

  • Dr. Sinem 21 Nisan 2015 #

   Çünkü sert bir şeyi o dişe batırmamalısınız, dikkatli yemeğe özen gösterin:)

   • yunus yılmaz 13 Eylül 2015 #

    dr.sinem yaklaşık bir ay önce çürük dişime dolgu yaptırdım ama bugun lerde çok ağrıyor, ne yapmalıyım?
    -dişlerimi fırçaladım,
    -tuzlu su ile gargara yaptım,
    -ağrı kesici içtim,
    ama halen ağrıyor.

    • Dilaea 26 Temmuz 2016 #

     Hekime gözükmen gerekiyor, intihaplanma olabilir.

 8. gülhan 25 Şubat 2015 #

  Merhaba ben 8 ay önce dolgu yaptırdım. Yaptırdığım günden beri sürekli dişlerim sızlıyor. Çok sıcak bir şey de içemiyorum cok soğuk da, şimdilerde ağrısı daha da arttı. Ne yapılabilir?

 9. necdet zafer 02 Kasım 2015 #

  Dis dolgusu yaptırdım, dolgudan 2-3 gün sonra ağrı olmaya başladı, acaba çürümüş diş temizlenmedi mi?

 10. Zekeriya 27 Aralık 2015 #

  Merhaba. Ben tam 1 ay önce kanal tedavisi ardından dolgu yaptırdım. Ancak son 2 gündür dişimin olduğu bölgede feci bir şekilde ağrı var üstüne basarken ya da oynatırken çok ağrıyor, evde yapabileceğim bir tedavi yöntemi var mı?

 11. Gamze 11 Şubat 2016 #

  Dün dişime dolgu yaptırdım. Hiçbir sey yemedim, sadece sıcak olmayan çorba icerek geçiştirdim. Fakat bugün bir şeyler yedim. Dolgu olan dişimle ciğneme yaparken, ağrı desem değil, sızı desem değil, tuhaf ama şiddetli bir hassasiyet hissettim. Bu geçici bir durum mu acaba, bilen söyleyebilir mi?

 12. Merve 03 Nisan 2016 #

  Merhaba ben 4 gün dolgularımı yenilettirdim. İlk iki gün ağrım yoktu fakat dün ve bugün ağrılarım zonklama tarzında olmaya başladı. Sadece dolgu olan dişim değil, yandakiler de ağrıyor. Yirmilik dişlerimin çıkacağını söylemişti doktorum. Onun ağrısı mı? Bir de yeni aldığım diş fırcası çok sert, onun da etkisi var mıdır? Ama dolgu olan dişimde nabız atar tarzda ağrı var. Kanal tedavisi yaptırmak istemiyorum sizce kanal tedavisi şart mı?

 13. Melahat 19 Haziran 2016 #

  Merhaba arkadaşlar, ben de 1 ay önce dolgu yaptırdım, dolgu olan tarafımla bir şey yiyip içemiyorum, hele hele soğuk su içtiğim zaman çok kötü sızlama yapıyor, sizce bu normal mi?

 14. Arya 02 Ağustos 2016 #

  Merhabalar, ben 3 gün önce çok az bir ağrı ve çürümeden dolayı dişçiye gittim öğlen sonrası gittiğim için geçici dolgu yaptı tekrar gel dedi dişim o zaman çok ağrımıyordu fakat tekrar dün doktora gittiğimde dolgumu çıkarıp başka dolgu yaptı dolgunun altı,içi bazen diğer dişlerime vuruyor çok fena halde ağrıyor.Elimden gelen herşey yaptım. Karanfil yağı sürdüm, tuzlu suyla gargara yaptım, sarımsak koydum fakat hiçbiri işe yaramadı bütün gece uyuyamamakla birlikte ağrıdan ağladım. İçtiğim ağrı kesiciler bile etki göstermedi. En sonunda antibiyotik aldım 5 saat anca dayandı. Yemek yiyemiyorum, dolguya bastırınca ağrıyor. Ne yapmalıyım?

  • admin 02 Ağustos 2016 #

   En kısa zamanda tedaviyi uygulayan doktora görünmenizi öneririz, ek bir uygulama gerekecektir.

 15. Ali 11 Eylül 2016 #

  Güncelleme: Dolgular yapılamadan önce diş panaromik röntgen ve ağız içi röntgeni çekilerek dişler kontrol edildi. Dolgulu olan dişlerde herhangi bir sorun bulunmadığını bu ağrıların normal olduğunu sıcağa veya soğuğa karşı hassasiyet oluşabileğini söyledi. Dolgu yaptırdıktan 1 hafta sonra şiddetli bir şekilde ortaya çıkan ağrı normal mi? bir kaç gün beklesem kendiliğinden ortadan kalkarmı? Ağrı meydana geldiği zaman ağzımı açık tutmak ılık suyla çalkalamak ve diş fırçalamak bu gibi seçenekler diş ağrımı ortadan kaldırıyor. Fakat şişkinlik ve sıcaklık hissi devam ediyor. El kontrolü ile bakıldığında veya dışarıdan herhangi bir şişlik görünmüyor. Yani sorun tam olarak ne anlayabilmiş değilim.

 16. Ali 11 Eylül 2016 #

  1 hafta önce dolgu yaptırdım. İlk 3 gün hiç bir sorunum yoktu. 4. günden itibaren sızlama şeklinde başladı. Şimdiyse gece uyutmayacak derecede ağrı meydana geliyor. Ilık su ile çalkalama yaptığım zaman ağrı kesiliyor. Bir şişkinlik ve uyuşukluk var dolgulu diş bölgesi tarafında. Zaman zaman ağrı şiddetleniyor hemen ılık bir su ile çalkalama yapmaya başlayınca ağrı azalıyor ve tamamen ortadan kalkıyor. Yeni dolgu yaptırdığım tam üstündeki dişede 2 hafta öncesinde dolgu yaptırmıştım. Ağzımı kapalı tuttuğum zamanlarda dişler birbirine temas halindeyken aşırı bir ısınma hissi yaratıyor. Sanki o bölgedeki alt diş ile üst dişdeki dolgular bir biri ile reaksiyona girip ısı artışına sebep oluyormuş gibi.Gündüzleri genel olarak pek bir ağrı hissetmiyorum. Ağrılar daha çok gece ortaya çıkıyor. Ağrılı bölgede 3 yukardıa 1tanesi 2 hafta önce 1 tanede altda 1 hafta önce yapılmış olan toplam 4 dolgum mevcut.

 17. nur 16 Aralık 2016 #

  Merhaba bana cevap verirseniz çok sevinirim geçen hafta kök dişimin çürümesi ve ağrı yapması üzerine doktora gittim ve doktor dolgu yapılması gerekiyor dedi. Bu hafta pazartesi günü dolgu yaptırdım, ben tek çürüyen dişim olacak zannediyordum 2 kök dişimi sağ ve sol temizlemeye başladı. Uyuşturucu uygulamadan temizlerken dişim öyle sızladı ki içim gitti sanki dişimi komple çekiyor gibi ağrıdı sonra dolguyu yaptı hiçbir şekilde bir şey tüketmedim dolgudan sonra 4-5 saat sonra bir çorba ictim. Geçen 4 günde hiç bir şey çiğneyemiyorum, çiğnerken acıyor dolgu yaptıralı 5 gün oldu ve geçmedi her yemekten sonra dişimi fırçalıyorum. Gargara yapıyorum ama daha sonradan diğer dişlerimde de bir ağrı hissediyorum bu normal mi?

 18. Cebrail 16 Ocak 2019 #

  Dolgu yaptım etkisi kaç gün sürer?

 19. omer tre 28 Mart 2019 #

  Dolgu yaptığım zaman doktor istediğini yiyebilirsin dedi ben lavaboya gidip ağzımı çalkaladım dolgu gitmiş midir diye şüpheleniyorum çünkü az gibi duruyor ve arka dişte sızı var.

  • admin 29 Mart 2019 #

   Merhaba,

   Dolgunun düşme ihtimali bulunmaktadır, şüpheniz ve şikayetiniz bulunuyorsa diş hekiminize tekrar görünmenizi öneririz.

 20. aygün 19 Nisan 2019 #

  kanal tedavi sürecinde hastanın diş yapısına göre 5-6 ay sürebilir bu normaldir.. Hassasiyet yok ise 3-4 hafta içinde ağrı azalacaktır. Geçmiş olsun

 21. Selen 27 Nisan 2019 #

  Ben 1 ay önce kanal tedavisi oldum ve dolgu yaptırdım ama 2 gündür dişlerim ağrıyor normal midir?

Bir cevap yazın