domates-suyunun-faydalari

Domates Suyunun Faydaları

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde domates suyu mükemmel bir besin maddesi olarak bilinir. A, K, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri ile magnezyum, demir ve fosfor mineralleri bakımından zengin bir kaynak olan domates suyunun sağlığa ve güzelliğe çeşitli faydaları vardır.

Domates Suyunun Sağlığa Faydaları

A ve C Vitaminleri Bakımından Zengindir
Yukarıda da belirttiğimiz gibi domates suyu A ve C Vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu sayede de bağışıklık sisteminin güçlenmesine, görüşün iyileşmesine ve görme ile ilgili hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu vitaminler ayrıca kemik ve dişlerinizin sağlığının korunmasına da destek olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur
İçeriğindeki düşük sodyum ve yüksek lif sayesinde vücudunuz zayıf düşmez ve daha az açlık hissedersiniz. Bununla birlikte vücudunuz, ihtiyaç duyduğu besinleri ve kalori miktarını domates suyu ile karşılar. Böylece metabolik sürecinizin bozulmadan devam eder.

Vücuda Enerji Kazandırır
Domates suyu antioksidanlarla doludur ve bu sebeple hem uygulanması hem de tüketimi vücudunuzda yer alan serbest radikallerden arınmanıza yardımcı olur. Bu da vücudunuzun daha genç ve daha enerjik kalmasını sağlar. Bir bardak kahve içmek yerine bir kez de bir bardak domates suyu içmeyi deneyin ve istediğiniz enerjiye kavuşun!

Domates Suyu ve Kolon Sağlığı
Araştırmalar domatesin içerisinde yer alan likopenin prostat kanserine yakalanma riskini azalttığını göstermiştir. Ayrıca domatesteki su ve liflerin de kolon sağlığının korunmasına destek olduğu sanılmaktadır.

Kalp Rahatsızlığı Riskini Azaltır
Domates suyu; içeriğindeki niasin, potasyum, folat ve B6 Vitaminleri sayesinde kalp rahatsızlığının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kalp sağlığını zedeleyen bir kimyasal olan homosistein seviyelerinin iyileştirilmesini sağlar. Likopen ise kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilir. Çalışmalar, domates içeren diyetlerin kardiyovasküler riski yaklaşık %30 azalttığını göstermiştir.

Domates Suyu ve Kemik Sağlığı
İnsanların büyük çoğunluğu sütü kemik sağlığı ile ilişkilendirirler. Ancak domates de iyi bir kemik sağlığı için faydalı olabilecek besinler arasındadır. Domatesin içerisinde yer alan K Vitamini kemik sağlığı ile ilişkilendirilen en önemli vitaminlerden birisidir.

Domates Suyu ve Daha Güzel Bir Cilt
Domates suyu tüketimi vücudunuzun dışını da olumlu yönde etkilemekte ve düzenli olarak tüketilen domates suyu cilt sağlığınızı iyileştirmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda katılımcılara günde 2 porsiyon domates suyu verilmiş ve zamanla aknelerinde azalma gözlemlenmiştir.

Domates suyunun düzenli olarak cildinize uygulanması ise gözenekleri daraltabilmektedir. Bunun için bir yemek kaşığı domates suyu ile 2 ya da 4 damla limon suyunu karıştırıp, bu karışımı pamukla cildinize uygulayın. Yaklaşık 5-15 dakika sonra ise yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Domates suyunun içerisinde yer alan A ve C Vitaminleri ise donuklaşmış cildinizin canlanmasına yardımcı olur. Bir miktar bal ile domates suyunu karıştırın ve karışımı cildinize uygulayın. 15 dakika boyunca kurumasını bekledikten sonra hassas bir temizleyici ve ılık su ile durulayın.

Domates Suyu ve Sağlıklı Saçlar
Domates suyu tüketmek aynı zamanda saç sağlığınızı da geliştirmektedir. Domates suyunun içerisinde yer alan K Vitamini sadece görme gücünüzü iyileştirmekle kalmaz, saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını da destekler. Domates suyu tüketen bazı kişiler saçlarının daha güçlü ve daha parlak olduğunu gözlemlemiştir.

Domates Suyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Domates suyunun birçok faydasına karşın, bir sakıncası da vardır: Sodyum. Sodyum sinirlerin çalışmasına yardımcı olur ve kan basıncını dengeler. Ancak çok fazla sodyum tüketilmesinin sonucunda bu figürleri kaosa itebilir ve yüksek kan basıncı ya da kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Eğer dışarıdan satın alacaksanız sodyumu azaltılmış ve %100 domates suyu olan ürünleri tercih etmenizde fayda vardır.
 • Domates yaprakları güvenli değildir. Büyük miktarlarda, domates yaprakları zehirlenmeye neden olabilir. Zehirlenme semptomları arasında ağızda ve boğazda iritasyon, kusma, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi ve çok ciddi durumlarda ölüm yer almaktadır.
 • Günde ne kadar domates ya da domates suyu tüketebileceğiniz yaş, sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. An itibariyle ne kadar domates tüketilebileceği ile ilgili bilimsel bir data yoktur. Ancak bilmeniz gereken doğal besin malzemelerinin her durumda güvenli olmayacağı ve dozların önemli olduğudur. Bu sebeple kullanım öncesi ürünlerin etiketlerinde yer alan talimatları okumalı, doktorunuza, eczacınıza ya da diğer sağlık profesyonellerine danışmalısınız.
 • Diğer birçok doğal besinde olduğu gibi domates suyu hakkında da farklı görüşler mevcuttur. Örneğin; bazı kaynaklar domates ve domates bazlı ürünlerin kolorektal kansere yakalanma riskinin azalmasına yardım ettiğini savunurken, diğer kaynaklar herhangi bir faydası olmadığını savunmaktadır.

Domates Suyunun Besin Değerleri ( 100 gr için )

 • Karbonhidrat: 3,9 gram
 • Şeker: 2,6 gram
 • Yağ: 0,2 gram
 • Protein: 0,9 gram
 • Su: 94,5 gram
 • C Vitamini: 14 mg
 • E Vitamini: 0,54 mg
 • Potasyum: 237 mg
 • Domates suyu ayrıca A Vitamini, K Vitamini, B Vitaminleri, demir, magnezyum ve fosfor da içermektedir.

Uyarı
Yazımızda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir ve hiçbir durumda tedavi ya da tanı amacıyla kullanılmamalıdır. Bilindiği üzere bazı besin maddeleri bazı kişilerde yan etkilere yol açabilmektedir. Bu sebeple en doğru yöntem herhangi bir ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışmaktır. Özellikle düzenli ilaç kullananlar, hamileler ve emzirme dönemindeki kadınlar kullanım öncesi mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Kaynak:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın