Dormicum Kullanımı Hakkında Bilgiler

Dormicum Kullanımı Hakkında Bilgiler

Dormicum, midazolam olarak da bilinen ve reçeteli olarak kullanılan bir ilaçtır. Doktorlar genellikle cerrahi müdahale öncesi hastaları yatıştırıp, sakinleştirmek için Dormicum kullanılmasını isterler. Ülkemizde sadece yeşil reçete ile satılması uygun görülen bu ilaç güçlü bir uyuşturucu özelliğe sahiptir.

Dormicum’un Kullanımı

Dormicum kullanımı sonrası beyin ve omurilikteki aktiviteler azalır. Ayrıca bu ilaç sinir sisteminiz üzerinde yatıştırıcı bir etki yapar. Bu etkisiyle Dormicum cerrahi müdahale sonrasında hiçbir şey hatırlamamanızı sağlar.

Dormicum Kullanılan Ülkeler

Dormicum ABD’de kullanılan bir ilaç değildir. Genellikle Arjantin, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Çin, Kongo, Küba, Mısır, Finlandiya, Almanya, İsrail, Meksika, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerde kullanılır.

Dormicum Kullanımı Sonrası Önlemler

Dormicum kullanımı sonrasında kendinizi uykusuz hissedeceğiniz için, kullanıldığı andan itibaren 24 saat boyunca araba kullanmamalı ve ağır makineli işlerde çalışmamalısınız. Ayrıca alkol, sakinleştiriciler ve antihistaminler gibi uyuma isteğinin artmasına neden olan diğer ilaçları ve içecekleri de kullanmamalısınız. Bu tür ilaçlarla birlikte Dormicum kullanımı ciddi yan etkilerin görülmesine neden olabilir.

Dormicum’un Riskleri

Midazolam ilaçlarının en sık görülen yan etkileri kusma ve mide bulantısıdır. Ayrıca bu ilaçlar merkezi sinir sistemi sorunları, solunum güçlüğü, nefes darlığı, çarpıntı, nefes alıp vermede düzensizlik gibi ciddi sorunlara da neden olabilir.

Dormicum kullanımının anne karnı içindeki bebeklerin gelişimine zarar verdiği bilinmektedir. Bu nedenle doktorlar hamile kadınlarda Dormicum gibi midazolam ilaçların kullanımını mümkün olduğunca kısıtlamaktadır. Eğer kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kalp yetmezliği, glokom, hipoventilasyon, böbrek veya karaciğer hastalıklarınız varsa Dormicum gibi midazolam uyuşturucular kullanmak güvenli olmayabilir. Ayrıca midazolam ilaçlardan veya ilacın içerdiği diğer yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kullanımı önerilmez.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın