Dövmeyi Güneşten Korumak

Dövmeyi Güneşten Korumak

Yeni bir dövme ile güneşe çıkmak, mürekkebin renginin solmasına ve dövmenin görünürlüğünün azalmasına neden olacaktır. Üstelik güneşin bu etkisi, dövmenin yapıldığı ilk aylarda daha güçlü olmasına rağmen hiç bir zaman ortadan kaybolmaz ve dövmeniz 10 yıllık da olsa güneşte çok uzun süre kalırsa rengi solar. Bu nedenle dövmenizi güneşten korumak için yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmalı ve direk güneş ışınlarına maruz kalmamasını sağlamalısınız.

Güneşe çıkmadan 10-15 dakika önce dövme üzerine en az 30 koruma faktörlü güneş kremi sürün. Güneşe çıkmadan önce sürmeniz önemli çünkü kremin etkisini gösterebilmesi için cilt tarafından emilmesi gerekiyor. Dışarda, çok terledikten veya denize girip çıktıktan sonra mutlaka kremi tazeleyin. Eğer dövme el, kol gibi sık güneş gören bir bölgedeyse koruyucu krem sürmeyi bir alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor.

Dövmeniz yeniyse güneş kremi yeterli olmayacaktır. Ya yeni dövmenizi hiç güneşe çıkarmamalısınız ya da üzerini bandajla kapamalısınız. Dövmeler için özel olarak üretilen “renk koruyucu spreyler” iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca 3-4 haftalık dövmelerde cildin iyileşme süreci tamamlanmadığı için koruyucu güneş kremi kullanılmaz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın