dusakabin-temizligi

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Yorgun argın eve geldiniz ve ihtiyacınız olan sadece sıcak, rahatlatıcı, keyifli bir duş. Fakat duş alırken fark ettiğiniz kirler, hatta biraz küflenmeler canınızı çok sıktı. Endişelenmeyin! Size tertemiz, pırıl pırıl bir duş ortamı sağlayacak bazı pratik tavsiyelerimiz var.

İlk Günkü Gibi Tertemiz

Uzun süreli kullanımların sonucunda banyoların duşakabinlerinde elbette bazı kirli birikimler olacaktır. Camlarda lekeler (çoğunlukla su lekesi), nemden kaynaklanan küflenmeler, sabun ve şampuandan dolayı oluşan renk değişimleri, sararmalar ve hatta kireçlenme lekeleri mutlaka gözümüze çarpar ve moralimizi bozar. Banyonuza masraf yapıp, çok şık bir tasarımla hayalinizdeki duşakabine kavuşmuş bile olsanız, düzenli bakımını yapmadıkça, görüntüsü size rahatsızlık verecektir.

Duşakabin temizliğini sık sık yapmak ve ayrıca genel ev temizliğinin bir parçası haline getirmek gerekir. Günlük hayatta duşakabin çok kullanılmadığı için, sanki fazla kirlenmiyormuş gibi bir düşünce oluşur. Bu yüzden daha az temizlenmesi kimseyi rahatsız etmez. Ancak banyonun fazla nemli bir alan olması, banyolarda hava akımının yetersiz oluşu, yapısal özellikleri; bizi sonunda oldukça uğraştıracak zor lekelerle baş başa bırakır. Hepimiz duş teknesinin, kabin camlarının ve diğer tüm duş materyallerinin ilk günkü gibi tertemiz olmasını, parlamasını isteriz.
Aşağıdaki adımları izleyerek, istediğiniz temizliği elde etmeniz mümkün.

Duşakabin Temizliğinde Aşamalar

Birinci Adım: Duşakabini Boşaltmak

Duşakabin temizliğine başlamadan önce ilk aşamada duşakabinin içindeki bütün şampuanlar, sabunlar, duş lifleri gibi eşyaları çıkarınız. Çocuklar için kaydırmaz banyo paspası veya banyo oyuncakları kullanıyorsanız, onları da çıkarınız. Duşakabininizin içini tamamen boşalttığınızdan emin olmalısınız. Böylece duşakabininizi temizlerken, diğer eşyalarınızı da elden geçirmek için fırsat bulmuş olacaksınız. Sürekli suyla temas halinde olan ve fazla havalandırılamayan banyolarda, nesnelerin küflendiğini ya da yıprandığını düşünürsek, belki bir bakım ya da çöpe gönderme işlemi yapmak için doğru zaman gelmiş olabilir.

İkinci Adım: Suyla Durulama

Duşakabinin her bölgesini istediğiniz bir sulama yöntemiyle(sıcak su kullanarak) iyice durulayınız. Kova, sürahi, hortum, leğen ya da duş musluğu ile duvar fayanslarını, musluğu, kabini ve duş teknesini durulayın. Burada önemli olan saçlar, tüyler ve kirleri kabaca temizlemektir.

Üçüncü Adım: Küf Temizliği

Öncelikle duşunuzun fayans duvarlarını bir küf temizleyici solüsyonu ile (spreyli olanlardan) siliniz. Temiz bir bezle iyice ovaladıktan sonra durulayınız.

Eğer küf temizleme solüsyonunuz yoksa sizlere evdeki malzemelerden yapabileceğiniz bir karışım tavsiyemiz var.

Banyo duvarınızın fayanslarında oluşmuş küfler için bir bardak sirke, yarım bardak soda, bir bardak amonyak ve yarısı sıcak su ile ılıtılmış bir kova su. Karışımı hazırladıktan sonra koruyucu bir eldiven yardımıyla banyonuzun duvarlarına eşit miktarda kullanınız. Yumuşak bir süngerle duvarları ovaladıktan sonra duru suyla iyice arındırınız. Daha sonra mutlaka kurulayarak bırakınız. Küflenmeye karşı alınacak en büyük önlem, duvarları kuru tutmaktır. Mümkünse her duş sonrası duşakabinin camları ve duvar fayanslarını kurulamanızda fayda var.

Bir başka küf temizliğine iyi gelen ev yapımı tarif ise limon tuzu ile yapılıyor. Yarım su bardağı dolusu limon tuzunu iki su bardağı su ile eritin. Küflü bölgenin üzerine yavaşça sürün. Islak bezle de yayabilirsiniz. Daha sonra ovalayarak küflü bölgelerin lekesi çıkana kadar silin.

Dördüncü Adım: Duş Musluğu

Yine evde hazırlayacağınız bir karışımla duş musluğunu ve çeşmesini temizleyebilirsiniz. Bir kabın içerisine sirke ve sıcak suyu eşit ölçülerde karıştırın. Daha sonra temiz bir bez ile metal kısımları ovalayarak silin. Bu işlem, çeşme kolu ve diğer bölümlerin parlamasını sağlayacaktır.

Beşinci Adım: Duş Camı

En zor aşamaya geldik. Duşakabin temizliğinde belki de en çok uğraştıran kısım, camların temizliğidir. Çok sık kullanıldığı, suyla temasın fazlaca olduğu ve tortuların kaldığı bu bölgelerin, özellikle cam – plastik bağlantılarının olduğu yerlerde küflenmeler, sararmalar oluşur. Bunun dışında suların bıraktığı izler, kireç lekelerinden kalan görüntüler sonunda duşakabin camlarınızı mat bir hale getirmektedir.

Marketlerde duşakabin camları için satılan bir takım spreyli temizleyiciler vardır. Yüzeyleri parlatan, kireç söken ve hijyen sağlayan bu ürünler oldukça işe yarar. Ancak eğer kendi temizleme solüsyonunuzu evde hazırlamak istiyorsanız ya da kimyasal temizleyicilerden uzak durmayı tercih ediyorsanız; kendi karışımınızı hazırlayabilirsiniz. Genelde en iyi sonuç veren yöntem, sirkeli su ile ovmaktır. Sirkenin tüm yüzeylerde gösterdiği güçlü temizleme etkisi duşakabin camlarında da kendisini kanıtlar.

Uygulama: Duşakabin camlarınız için saf sirke ve karbonatı karıştırarak doğal bir temizleme karışımı elde edebilirsiniz. Bir kabın içine koyduğunuz sirke ve karbonatı macun koyuluğunda olacak şekilde karıştırın. Daha sonra sert bir sünger yardımıyla, karışımı camlarınıza sürünüz ve yirmi dakika kadar bekleyiniz. Sonraki aşamada bol su ile durulayınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, duşakabin camlarınızı hangi malzemeyle temizlemiş olursanız olun; deterjan ya da doğal temizleyiciler, mutlaka bol su ile arındırılmalıdır. Bu yüzden durulama aşaması oldukça önemlidir. Durulama bittikten sonra camları kurulamak ya da çek pas uygulamak daha iyi bir görüntü vermenizi sağlayacak, matlık oluşumu azalacaktır. Suyun kendi kendine kurumasını beklemek camların üzerinde leke kalmasına sebep olacaktır.

Bağlantı noktalarında kalmış lekeleri çıkarmak için diş fırçasından da yararlanabilirsiniz.

Altıncı Aşama: Duş Başlığı Temizliği

Duş başlıklarınızı ayrıca temizlemekte fayda var. Kireçli sulardan dolayı tıkanan duş başlığı delikleri, zamanla işlevsel olarak sorun yaratabilir. Suyun akış şiddeti düşebilir. Bunun yanı sıra duş başlığının kireçli suyla teması görünümünü de etkiler. Özellikle metal olanların rengi soluklaşır, lekeler oluşur ve kirli görünür. İlk adımda duş başlığını içinde kireç ya da leke çözücü olan, kimyasal formüllü temizleyiciyle karıştırılmış kaynar su dolu bir kaba koyunuz. Birkaç saat bu şekilde bekletiniz. Bu işlem, duş başlığının tıkanmış deliklerine iyi gelecektir. Duş başlığının dış yüzeyini ise amonyaklı suda ya da amonyak içerikli bir temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Plastik bir duş başlığınız varsa ya da kimyasal seçeneklere yönelmek istemiyorsanız aynı işlemleri sirkeli su ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Uyarı: Kimyasal içeren temizleyicileri yalnızca metal duş başlıklarında kullanmalısınız. Plastik olan duş başlıkları kimyasal içerikli solüsyonlardan olumsuz etkilenecek, yıpranacaktır.

Son Aşama: Duş Teknesinin Gideri

Duş teknesinin gider kısmının temizliği veya gerekiyorsa tamiri ihmal edilmemelidir. Tıkanmış giderler mutlaka açılmalıdır. Aksi halde biriken saçlar, tüyler ve kalıntılar duş kalitenizi düşürür ve dahası duş keyfinizi mahvedebilir. Giderde biriken tüm kirler toplanıp atılmalıdır. Duş giderinizin temizliğinin daha pratik olması açısından, giderler için satılan kolay çıkarılabilir bir koruyucu kullanırsanız, duş sonrası biriken kirlerin atılması daha kolay olacaktır.

Pratik bir öneri: Duşakabin camınızın temizliğinde ‘yağmur kaydırıcı’ diye satılan spreylerden, aslında araba camı için üretilmiş ürünlerden (araba malzemeleri satan mağazalarda ve büyük marketlerde bulunabiliyor) kullanabilirsiniz. Yağmur kaydırıcılar (su itici diye de bilinir) öncelikle temiz bir yüzeye uygulanmalıdır. Yüzey kirden arındırılmış ve hatta kuru bir şekilde bulunmalıdır. Öncesinde deterjan ya da sabunla silmişseniz iyice durulamış olmalısınız. En ideali uygulamadan önce sirke ve karbonatı karıştırarak temizlenmesini sağlamaktır. Kullanmadan önce çalkaladığınız yağmur kaydırmaz şişesini, yüzeye eşit mesafede püskürttükten sonra temiz bir bezle iyice yayınız ve kurutunuz.

Duş Perdelerinin Temizliği

Duş perdeleri sık sık ıslanır ve küflenmesi kaçınılmazdır. Nasıl temizlemeli diye çözüm arıyorsanız, işte size pratik bazı ipuçları. Hem tekstil hem kumaş hem de pvc duş perdeleriniz kolayca yıkanabilir. Pvc duş perdelerini çubuğundan çıkarıp, küvetin içinde bol ve ılık suyla yıkayabilirsiniz. Eğer perdeleriniz tekstil ürünüyse çok sıcak suya ayarlamadan düşük ısılarda çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Yıkandıktan sonra tekstil perdenizi en hassas ayarda ütüleyebilirsiniz bile. Aynı şekilde plastik duş perdeleri de yumuşak program seçilerek yıkanabilir. Makinenin dönme işlemi sırasında perdelerinizin zarar görmesini istemiyorsanız, perdeyle beraber yumuşak şeyler yıkayabilirsiniz (pelüş, atkı, çorap vb.)

Perdeniz daha farklı bir türde ise, mutlaka yıkama bilgisini kontrol ediniz.

Çamaşır makinesinde ya da elde yıkama genel perde temizliği için yapılması gereken bir işlem. Ancak siz sadece perdenizin küfünü gidermek istiyorsanız, bir kovada çamaşır suyu ve ılık suyu karıştırınız. Duş perdesini bu karışımın içinde 3 ya da 4 saat boyunca beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Eğer perdeniz açık renkli ise bu yöntemle istediğiniz sonucu elde edeceksiniz. Ancak perdeleriniz koyu renkli ise, çamaşır suyu perdenizin rengini bozabilir. Bu yüzden daha doğal bir yöntem olan sirkeli suyu denemelisiniz. Bir kapta sirkeli su ve biraz deterjanı karıştırdıktan sonra yumuşak uçlu bir fırça ya da süngerle duş perdenizi ovabilirsiniz. Son aşamada ise perdenizi bolca su ile durulamalısınız. İyi durulanmayan duş perdelerinde yine leke olabildiği için durulama kısmı önemlidir. Bakteri ürememesi için mutlaka kurutulması gereken duş perdenizi eğer banyoda iyi kurutma imkânı yoksa hava alan bir yere asmalısınız.

Püf Noktalar

  • Genel ev temizliğine duşakabin temizliği de dâhil edilebilirse; ara kısımlar ve bağlantı noktalarında kalıntı birikiminin önüne geçebilirsiniz.
  • Duş aldıktan sonra eğer camları kurulayamıyorsak; çek pasla yapacağımız çok kısa bir işlem sayesinde en azından camlarda su lekeleri oluşmasını engelleyebiliriz.
  • Duşakabin temizliğini yaparken tuz ruhu, çamaşır suyu gibi ağır kimyasallar içeren ürünleri kullanmaktan kaçınınız. Bu hem sizin sağlığınıza hem evin diğer bireylerine zarar verebilir.
  • Ayrıca kimyasallar, duvarların fayanslarına da zararlıdır. Çok yoğun kullanıldığı ve uzun süre bekletildiği durumlarda fayans aralarında bulunan derzleri eritme ihtimali vardır.
  • Evinizde sağlıklı ve konforlu bir yaşam için duşakabin temizliğinizi en az ayda bir kez yapmalısınız.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın