Düşük Kan Şekeri Belirtileri Nelerdir?

Düşük Kan Şekeri Belirtileri Nelerdir?

Düşük kan şekeri ile meydana gelen hipoglisemi olarak adlandırılan hastalık, şeker hastalığı tedavisi sırasında kullandığınız insüilin miktarının yanlış dozajlarla kullanılması nedeniyle sık görülen bir yan etkidir. Şeker hastalığı olmayan kişilerde aşırı egzersiz veya açlık gibi durumlar sonrasında hipoglisemik ataklar yaşayabilirler. Bu yüzden bütün insanlar kan şekeri seviyelerinin düşmemesi için glikoz tüketimine ihtiyaç duyarlar. Düşük kan şekerinin işaretleri ve belirtileri şunlardır:

Açlık

Vücudunuzun enerji ihtiyacı nedeniyle düzenli olarak beslenmek zorundasınız. Protein, karbonhidratlar ve tahıllar gibi besin türlerinden yeterince alınması gereklidir. Sık sık açlık hissi yaşıyorsanız bu durumlarda kan şekeri seviyeniz düşmüş olabilir. Bu durumlarda elleriniz veya ayaklarınız titreyebilir.

Ruhsal Belirtiler

Kan şekeriniz sürekli düşüyorsaa, size yeterince yüksek kan şekeri seviyesine ulaşana dek şeker tükettirilir veya şeker ilavesi direkt olarak yapılır. Düşük kan şekeri nedeniyle baş dönmesi, beyninizin sulanması gibi çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu tür durumların sürekli tekrarlanması sonucu artıkbu tür olayları sürekli yaşayacakmış gibi hissetmeye başlarsınız.

Ruh Hali Değişiklikleri

Kan şekeri seviyeniz düşükse, bu durum sabah uyandığınızda sinirli ve huyuz olmanıza neden olur. Ayrıca gün boyunca huzursuz olmanızı neden olur.

Yorgunluk

Kandaki şeker eksikliği sürekli olarak kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir.Bunun nedeni düşük şeker seviyesi nedeniyle vücudunuzun az enerji üretmesidir.

Uyku Bozuklukları

Geceleri uyurken yaşayacağınız aşırı terleme düşün kan şekeri seviyesine bağlı olup, hipoglisemi hastalığı için küçük bir belirtidir. Ayrıca geceleri kabuslar görerek sabahları hem ruhsal hemde fiziksel açıdan kendinizi yorgun hissetmeniz hipoglisemin yaygın belirtilerinden bir diğeridir. Bu gibi durumlarda hipoglisemi tedavisi için bir an önce doktorunuza başvurmalı ve tedaviye başlamalısınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.