Egzersizle Kolesterolü Düşürmek

Egzersizle Kolesterolü Düşürmek

Kolesterolü düşürmek için sağlıklı gıdalarla dengeli bir beslenme programına bağlı kalmak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bunun dışında kendimize bir egzersiz programı oluşturarak kolesterol seviyesinin istenilen değerlerde kalmasına yardımcı olabiliriz. Bu yazıda kolesterolü düşürmeye yardımcı bazı egzersizler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Öncelikle gerinme hareketleriyle kaslarınızı açarak vücudunuzu egzersiz için ısındırın. Bu ısınma hareketleri kan dolaşımını hızlandırarak daha ağır hareketlere geçişi kolaylaştırdığı için önemlidir.

Egzersiz vücut sağlığımızı korumak için gereklidir. Vücut sisteminin doğru çalışabilmesi için hareket etmelisiniz. Kondisyonunuza, yaşınıza ve sağlık durumunuza bağlı olarak kendinize bir egzersiz programı oluşturun. Olimpiyatlara hazırlanmıyoruz. Haftada 4-5 gün 1-1.5 saat yürümek, yüzmek, bisiklete binmek her yaş için ideal egzersizlerdir. Bu gibi egzersizleri düzenli olarak yaparsanız bir kaç hafta sonra kondisyonunuz yükseleceği için daha uzun sürelere çıkabilirsiniz.

Spor salonunda veya sokakta egzersiz amaçlı yürürken hafif yokuşları, merdivenleri rotanıza ekleyin. Bu gibi eğimler nabzınızı yükseltecektir.

Egzersiz yapmak için son model spor aletleri satın almanız ya da pahalı bir spor salonuna üye olmanız gerekmiyor. Sokağa çıkarak yapacağınız yürüyüşler, evde yapacağınız bazı egzersizler de etkili olacaktır. Günde 20-30 dakika yapacağınız egzersiz kolesterolünüzün düşmesine yardımcı olacaktır.

Egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın ve ne süreyle hangi egzersizlerin sizin için ideal olacağını öğrenin. Hayatınız boyunca hiç egzersiz veya herhangi bir spor yapmadıysanız kalbinizi ve kaslarınızı aniden zorlamanız başka sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın