Ekmek Yemeden Zayıflama

Ekmek Yemeden Zayıflama

Özellikle Türk mutfağında ekmek yemeden durmak gerçekten zor. Çünkü neredeyse her yemeğimiz ekmekle birlikte yenebiliyor. Hatta özellikle yemekler sulu yapılıyor ki ekmekle birlikte tüketebilelim. Ancak kilo vermek istiyorsanız ekmeğin her türlüsünü azaltmalısınız. Ekmek yemeden zayıflama şu anda ne kadar ekmek yediğinize bağlı olarak değişebilir.

Dilimlenmiş ekmekler, fırın ekmeği, üzümlü cevizli ekmekler… Hepsi çok lezzetli ve hayatımızın bir parçası. Üstelik B vitamini ve demir kaynağı. Ancak maalesef ekmek çok yüksek kalorili bir besin ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori almasına ve dolayısıyla kilo almamanıza neden olabilir. Eğer her gün ekmek tüketiyorsanız kahvaltıda bir dilim daha az ekmek yemek sizi zayıflatmaz. Ancak kendinize limit koyum günde sadece 3 dilim ekmek tüketirseniz kalori alımında önemli miktarda azalma olacağı için kilo vermeniz kolaylaşabilir.

Ekmek yemeden zayıflamak istiyorsanız öncelikle günde ekmek yiyerek kaç kalori aldığınızı hesaplamanız gerekir. Örneğin bir dilim beyaz ekmek yaklaşık olarak 80 kaloridir. Kahvaltı dahil olmak üzere günde 7 dilim ekmek yiyorsanız bu 560 kalori aldığınız anlamına gelir. Bu kalori miktarı da yaklaşık olarak yetişkin bir kadının gün boyu alması gereken kalori miktarının %30’udur. Tabii ekmeğin cinsine göre içerdiği kalori oranı azalıp artabilir. Biz normal bir fırın ekmeğinden bahsediyoruz.

Eğer tükettiğiniz ekmeği yarı yarıya azaltır ve günde yarım saatten az olmamak üzere düzenli egzersiz yapmaya başlarsanız zayıflamak için iyi bir yolda olduğunuzu söyleyebilirim. Bir kilonun yaklaşık olarak 7500 kaloriye eşit olduğunu düşünürsek ekmeği azaltarak ve egzersizle iki haftada bu kadar kaloriyi yakabilirsiniz. Yani iki haftada bir kilo verebilirsiniz.

Ekmek yemeyi kesmeye karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir nokta var. Karbonhidrat yönünden zengin besinler vücudun glikoz üretmesini sağlar ve bu da beyin için enerjiye dönüşür. Dolayısıyla zayıflama programlarında tavsiye edilen aldığınız tüm kalorinin yaklaşık %45’inin karbonhidratlardan gelmesidir. Ekmeği keserseniz bu karbonhidrat miktarını diğer gıdalardan almanız gerekir. Bunun için tahıl ürünleri, kahverengi veya yabani pirinç, yulaf ezmesi, müsli ve darı gibi tam tahıllı ürünleri daha sağlıklı alternatifler olarak kullanabilirsiniz.

, ,

Ekmek Yemeden Zayıflama İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. semanur 10 Haziran 2014 #

  Bende zayıflamak istiyorum.

  • hkc 13 Kasım 2018 #

   e zayıfla o zaman Semanur.. ne kadar saçma bir yorum

 2. tırcı ferat 20 Kasım 2018 #

  Az yiyen, az yatan olur melek. Çok yiyen çok yatan olur kelek… Kelek olmamak için ekmeği hayattan çıkarmalıyız, bir de şekeri..

 3. eylem 21 Şubat 2019 #

  2 gün oldu ekmek yemeyeli, her ne kadar özlesem de yemeyeceğim artık bakalım kaç kilo vereceğim. Ama arkadaşlar tavsiyem, diyete başlamadan 1 gün önce tıka basa yiyin:)

 4. mck 24 Haziran 2019 #

  ben ekmeği ciddi oranda azalttım ve günde 750ml’lik 3-4 şişe su içiyorum. egzersiz yapmıyorum ama dışarıda yürüyüş yapıyorum. Yaklaşık 2 hafta oldu ve 1 kilodan fazla verdim, tavsiye ederim size de:)

Bir cevap yazın