ufonun-zararlari

Elektrikli Isıtıcıların Zararları Nelerdir?

Havalar soğuduğunda, herkesi aynı telaş sarıyor. Evde iyi bir ısıtma sistemi oluşturmak ve soğuk havadan kaynaklı sağlık sorunlarına yakayı kaptırmamak. Ancak, sağlığımızı korumaya çalışırken, farkında olmadan sağlığımızı tehlikeye atıyor olabiliriz. Uzmanlara göre elektrikli ısıtıcılar, sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ediyor olabilir.

Elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren elektrik ısıtıcıları, ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu noktada elektrikli ısıtıcılarla ilgili uzmanlardan gelen uyarılar düşündürücü olmaktadır. Çünkü elektrikli ısıtıcıların evde kullandığımız diğer cihazlara göre daha çok elektromanyetik radyasyon yaydığı söyleniyor.

Özellikle Türkiye’de kış aylarında insanlar, soğuk havalarda evin bir odasını ısıtır ve aile olarak, kış mevsimini orada geçirirler. Elektrikli ısıtıcılar bu durumda en çok tercih edilen ısıtma çözümlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Bunun sebebi, elektrikli sobaların küçük odaları hızlıca ısıtmasının yanı sıra; bu tip sobaların yapılarının basit, kullanımının ise zahmetsiz oluşudur. Ayrıca elektrikli ısıtıcıların evi kirletecek bir kullanımı olmaması, zehirli gaz çıkarmaması da önemli bir özelliğidir. Bazı evlerde birkaç tane elektrikli ısıtıcı aynı anda kullanılır. Bu da daha fazla elektromanyetik radyasyona maruz kalmak, anlamına gelmektedir. Eğer elektrikli ısıtıcılardan vazgeçilemiyorsa, en azından zararlarını bilip, ona göre önlemler almak doğru olacaktır.

Uzmanların bir kısmı elektrikli ısıtıcıların tamamen hayatımızdan çıkarılması gerektiğini savunurken, diğer bir kısmı ise ısıtıcılardan birkaç metre uzakta durulması gerektiğini söylüyor.Elektrikli ısıtıcıların çok uzun süre ve yakından kullanıldığı takdirde, çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olduğu belirtiliyor. Bunun sebebi, ısıtıcının yaydığı elektromanyetik radyasyon olarak açıklanıyor.

Bu Şikâyetlere Kulak Verin!

Eğer siz de sık sık baş ağrısı, uykusuzluk, göz yanması, halsizlik ya da bağışıklık sisteminizin zayıfladığına dair belirtiler hissediyorsanız, ısınma sistemlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu tip sağlık sorunlarının önemli bir çoğunluğu elektromanyetik radyasyonun etki alanına maruz kalmaktan kaynaklanabiliyor. Elbette, yaşam alanımızda yer alan başka elektrikli mekanizmalar da bize zarar verebilir ancak; elektrikli ısıtıcıların şiddeti diğerlerine göre oldukça yüksek.

Ne Yapılmalı?

Uzmanlar, kış aylarında sürekli elektrikli ısıtıcılardan yararlanılmasını doğru bulmuyor. Bütün bir kışı yalnızca elektrikli ısıtıcılarla geçirmek yerine, alternatif çözümler bulmak daha doğru olacaktır.

Eğer elektrikli ısıtıcıdan başka çözüm imkânı yoksa uzun süre çalıştırmamak ve çok yakın mesafede durmamak gerekiyor.

Elektrikli ısıtıcınızı kullanmadığınız zamanlarda mutlaka kapalı tutunuz ve fişten çekiniz. Çünkü bu tip ısıtıcılar, kullanılmadığı zaman da elektromanyetik radyasyon yaymaya devam etmektedir.

Uyuduğumuz odada elektrikli ısıtıcıları bulundurmamalıyız.

Elektromanyetik Radyasyonun Olumsuz Etkileri

Elektromanyetik radyasyon, bir maddede kendi kendine yayılan dalgalar formunu alan bir olgu olarak açıklanıyor. Bu etki alanı hem çocukları hem yetişkinleri olumsuz anlamda etkilemektedir.

Elektromanyetik radyasyon günlük yaşam kalitemizi düşürdüğü gibi, bir takım sağlık sorunlarına da sebep olur.

Örneğin yapılan araştırmalar, radyasyonun üremeyi olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Bu yüzden ergenlik çağındaki gençlerin, hamilelerin ve yeni doğan bebeklerin özellikle radyasyondan korunması gerekiyor.

Bunlara ek olarak, radyasyon; hücreler arası etkileşimi ve hormon salgısına dazarar veriyor, embriyonlarda anormal gelişmelere sebep oluyor. Bağışıklık sistemini zayıflattığı, hücre yapısını bozduğu için kansere yol açıyor. Gençlerde görülen kalp hastalıklarındaki artış, beyin kanamalarının çoğalması gibi sorunlar, yetkililer tarafından ‘manyetik alanlardaki etki’ çerçevesinde değerlendiriliyor. Günlük yaşamda bu etkiye maruz kalan kişilerde beyin tümörleri ve lösemi gibi hastalıklarda artış olduğu da gözlemlenmiştir. Ayrıca, elektromanyetik radyasyonun, göğüs kanseri ve Alzheimer üzerindeki etkileri de hala araştırılmaktadır.

Elektrikli Isıtıcılardan Kaynaklanan Diğer Tehlikeler

  • Elektrikli ısıtıcılar havayı kurutur. Bu yüzden elektrikli ısıtıcının kullanıldığı ortamın sık sık havalandırılması gerekir.
  • Isıtıcıların çevresinde ya da üzerinde yangın çıkarabilecek herhangi bir nesne olmamalıdır. Bu şekilde çıkabilecek bir yangın geri dönüşü olmayan kazalara neden olabilir.
  • Isıtıcıların etrafında ıslak zemin ya da ıslak bir yüzey olması halinde ölümcül sonuçlarla karşılaşılabilir.

Günümüzde teknoloji ve imkânlar hızla gelişiyor; böylece kış mevsiminde ısınma sorunlarına daha kaliteli çözümler bulunabiliyor. Yeni teknolojilerden yararlanıyoruz ancak eskileri de atamıyoruz. Doğalgazdan yararlandığımız bir sistem kurmuş olsak da evlerimize, kenar köşelere kaldırılmış elektrikli ısıtıcılarımız hala beklemekte. Elektrikli ısıtıcıları zararlarından haberdar olarak kullanırsak, en azından olası tehlikelerden kendimizi koruyabiliriz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın