Ellerin yumuşaması için doğal maskeler

Ellerin Yumuşaması İçin Doğal Maskeler

Ellerimizi kaplayan deri gün boyu bakteriyle, bulaşık deterjanıyla, sabunla, metalle, bardakla ve daha onlarca farklı nesneyle temas ediyor. Bu nedenle el bakımı önemli çünkü vücudumuzun diğer bölgelerindeki deriye oranla ellerimizi kaplayan deri çok daha sık kullanılıyor ve çok daha fazla tahriş oluyor. Ellerin yumuşaması için evde uygulayabileceğiniz doğal maskelere geçmeden önce ellerinizin kurumaması, ellerinizin üstünde kahverengi lekeler oluşmaması ve zamanından önce kırışmaması için bir kaç küçük öneri vermek istiyorum. Öncelikle ev temizliğinde kullanılan ürünler, bulaşık deterjanı da dahil olmak üzere ağır kimyasal maddeler içerir. Bu kimyasallar ciltte tahrişe yol açabileceği gibi cildi çok kurutur.

Reklamlarda gördüğünüz “eli kurutmayan bulaşık deterjanı”na inanmayın, her deterjan eli kurutur. Çamaşır suyu gibi güçlü kimyasallardan bahsetmiyorum bile. Ellerinizi tüm bu kimyasallardan korumak için temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın. Ayrıca ellerimiz de, örneğin yüzümüz gibi güneşten olumsuz etkilenir ve kurur. Güneşe çıkmadan önce yüzünüze nasıl yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürüyorsunuz aynı şekilde ellerinizi de güneşten korumalısınız. Son olarak nemlendirici kullanmayı bir alışkanlık haline getirin ve gün içinde ellerinizin kuruduğunu hissettiğiniz anda nemlendirin.

Elleri Yumuşatan Doğal Maskeler

Zeytinyağı ve Şeker: Cildi derinlemesine nemlendiren zeytinyağı ve peeling etkisi yaratan şekerle ellerinizi çok kısa sürede yumuşacık yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı şeker. Şekeri avuç içinize alın ve yavaş yavaş zeytinyağını dökün. Diğer avucunuzla dairesel hareketler yaparak zeytinyağı ve şekeri dağıtın. Daha sonra parmaklarınızı, parmak aralarını yağla ovuşturun. 5 dakika kadar masaj yaptıktan sonra ellerinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Vazelin: Ellerinizi yumuşatmak için kullandığınız vazelini bir gece bekleterek daha etkili bir yumuşama sağlayabilirsiniz. Elinize bol miktarda vazelini iyice yayarak ve masaj yaparak yedirdikten sonra kullanmadığınız bir çift çorabı ellerinize geçirin ve böyle yatın. Sabah kalktığınızda elleriniz istediğiniz gibi yumuşacık olacaktır.

Limon ve Bal Maskesi: Ellerinizde kahverengi lekeler varsa kullanabileceğiniz bu maske ile lekelerin görünümünü azaltabilir ve ellerinizi derinlemesine nemlendirerek yumuşatabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler ağartıcı etkisi bulunan yarım limonun suyu, antioksidanlarla cildi besleyen ve nemlendiren 2 çay kaşığı bal ve ölü cilt hücrelerini temizleyen 2 çay kaşığı karbonat. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra masaj yaparak ellerinize sürün. Maskeyi 10 dakika kadar bekletmeniz yeterli. Daha sonra ellerinizi ılık su ve sabunla temizleyebilirsiniz.

Ellerinizin Yumuşak Kalması İçin Öneriler

Cilt güzelliği içeriden dışarı doğru gelir. Yani beslenmenize dikkat etmezseniz, bol bol kahve çay tüketirseniz ve yeterli miktarda su içmezseniz kullandığınız kozmetik ürünlerin veya doğal maskelerin etkisi geçici olacaktır. Bu nedenle öncelikle beslenme programınızı düzenlemeniz gerekiyor.

Ev temizliği yaparken ve bulaşık yaparken mutlaka eldiven kullanın. Temizlik bittikten sonra ise ellerinizi bol ılık su ve sabunla yıkayıp iyi bir nemlendirici sürün.

Ellerinizi yıkarken çok sıcak su kullanmayın. Sıcak su ellerin çok daha çabuk kurumasına yol açar. Ellerinizi yıkarken kullandığınız sabun renkli ve kokulu olmasın. Bu tip sabunlar yerine yumuşatıcı etkili kokusuz sabunları tercih edin.

Soğuklarda mutlaka eldiven takın ve eldiveni takmadan önce ellerinize bol miktarda nemlendirici sürün.

,

Ellerin Yumuşaması İçin Doğal Maskeler İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Ezgi 29 Mart 2015 #

    Ben denedim vazelini işe yaradı teşekkürler

Bir cevap yazın