Elma Kabızlık Yapar mı?

Elma Kabızlık Yapar mı?

Elma, yüksek oranda besin lifi içermesi nedeniyle kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarına karşı önerilen meyveler arasında yer alıyor. Ancak besin lifi, bazı durumlarda kabızlığa yol açabiliyor. Bunun nedeni besin lifinin, yeterince su içilmediği taktirde bağırsaklardaki suyu emerek dışkının sertleşmesine neden olması.

Elma ve Kabızlık

Günde 2-3 tane elma yiyorsanız ve yine günde 6-8 bardaktan az su içiyorsanız kabızlık sorunu yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Çünkü sağlıklı bir sindirim sistemi için gereken besin lifi bağırsaklarda, dışkının sistemden atılmasına yardımcı olan nemin azalmasına yol açabilir. Bu sorun özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir sindirim problemidir. Elmanın sindirim sisteminde yarabileceği bir diğer problem ise gazdır. Aşağı yukarı diğer tüm meyveler gibi şeker (fruktoz) içeren elma bağırsaklarda gaz üretimine, şişliğe ve buna bağlı olarak karın ağrısına neden olabilir.

Tabi burada “elma kesinlikle kabızlık yapar” demek doğru değil. Pek çok vitamin, mineral ve besin lifi bakımından zengin olan elma en faydalı meyveler arasında yer alıyor ve mevsiminde, organik elma yemenin sağlığa bir çok faydası bulunuyor. Elma nedeniyle kabızlık ve gaz sorunu yaşamamak için aşırıya kaçmamalı ve her gün vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda su içmelisiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın