En Faydalı Balık

En Faydalı Balık

Balık yemenin protein almak için sağlıklı bir yöntem olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Kalp hastalıklarından korunmak, beynin fonksiyonlarının sorunsuz olarak devam etmesini sağlamak ve pek çok hastalıktan korunmak için haftada 2-3 kez balık tüketmemiz neredeyse tüm beslenme uzmanları tarafından tavsiye ediliyor.

Peki en faydalı balık hangisi? Bu sorunun cevabı olarak pek çok kaynak, vucut için gerekli omega 3 yağ asitlerinin yüksek miktarda bulunduğu somon, tuna ve yayın balığını gösteriyor.

Somon balığının Atlantik somonu, pembe ve kırmızı somon, kral soman gibi farklı türleri var ve tüm bu çeşitleri aynı derecede sağlığa yararlı. Donmuş ya da taze somon balığının 85 gramında 1,1 gram ile 1,9 arasında omega 3 yağ asidi bulunuyor.

Aynı miktarda somon vücudun günlük protein ihtiyacının 3’te 1’ini karşılamaya yetiyor. Bunun dışında günlük kalsiyum ihtiyacının %19 – %24’ünü, B-3, B-12 vitaminlerini somondan alabilirsiniz.

Tuna balığının farklı türleri var ve bazıları yüksek oranda cıva içerdiği için fazla miktarda tüketilmesi özellikle gebelik döneminde ve çocuklar için tavsiye edilmiyor. Cıva yönünden zengin olan tuna türleri haftada 1 kereden fazla tüketilmemeli.

Yayın balığı diğer balıklara göre daha az miktarda omega 3 yağ asidi içerse de çok düşük miktarda cıva içerdiği için (milyonda 0.05) özellikle Kuzey Amerika’da en çok tüketilen balık türü.

Sonuç olarak balık tüketiminde de “her şeyin azı karar çoğu zarar” prensibi ile hareket etmekte fayda. Ancak kalbimiz ve beynimiz başta olmak üzere genel sağlığımız için kırmızı etten daha iyi bir besin kaynağı olduğu ortada. Balık yerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise pişirilme tarzı. Eğer balığı sürekli olarak yağda kızartma olarak hazırlarsanız uzun dönemde faydadan çok zararını görebilirsiniz. Haşlamak ya da buğulama sağlığınız açısından en çok faydayı alabilmeniz için tavsiye edilen pişirme yöntemleri.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın