En İyi Lazer Epilasyon Cihazı Hangisi?

En İyi Lazer Epilasyon Cihazı Hangisi?

Özellikle son yıllarda yaygınlığı artan lazer epilasyon konusu kafaları karıştırabilmektedir. Çünkü piyasada çok çeşitli cihazlar mevcuttur ve her birisinin kendine has özellikleri vardır. Aynı zamanda sayısız merkezde bu hizmet sunulmaktadır ve hangisinin güvenilir olup olmadığı da ayrı bir merak konusudur. Bir diğer önemli konu ise ne tür bir cilde sahip olduğunuz, kıl tipinizin ve kıl yoğunluğunuzun nasıl olduğudur. Bir kişide iyi sonuçlar veren bir cihaz, başka bir kişide aynı sonuçları vermeyebilir. Çünkü iki kişinin cilt ve kıl yapısı birbirinden tamamen farklı olabilir.

Bu yazımızda sizlerle farklı epilasyon cihazı tiplerini ve bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşacağız. Yazımızı okuduktan sonra konu ile ilgili biraz daha fazla bilgi sahibi olacağınız için ilgili merkezlere gittiğinizde aklınıza takılan soruları daha rahat sorabilecek ve karşınızdakilere konuya çok da yabancı olmadığınız izlenimini verebileceksiniz. Bununla birlikte gerçekten konunun uzmanı olan kişilerin ve hatta mümkünse cilt doktorlarının tavsiyelerini de dikkate almanızı öneririz.

Ruby: Bu, en eski epilasyon cihazı tipidir. İnce ve açık renkteki kıllar için etkili olabileceği söylenmektedir. Eğer yaz ayları sonunda bronzlaştıysanız ya da hali hazırda koyu bir cilt renginiz varsa bu yöntem sonucunda yanık ve leke oluşma riski oldukça fazladır. Bununla birlikte girebildiği derinliğin 1-2 mm civarında olması ve diğer bazı dezavantajları sebebiyle artık pek fazla kullanılmamaktadır.

Alexandrite: Açık ten ve koyu renkteki tüylerde kullanılabilmektedir. Bununla birlikte açık tenli olunsa bile yüz ve boyun bölgesinde kullanımı önerilmez. Çünkü bu bölgelerde kıl ile beraber tüyler de vardır ve bu cihazın kullanımı ile beraber ince tüylerde artış olabilir, tüyler kıla dönüşebilir.

Koyu renkteki tenlerde ya da açık, ince tüyü olan kişilerde kullanımı pek önerilmemektedir ve hatta riskli bulunmaktadır. Ayrıca kıl köklerinin derin olması durumunda da kullanımı pek uygun değildir. Bir diğer dezavantajı ise can acıtma olasılığının fazla olmasıdır.

Diode: Son zamanlarda en fazla tercih edilen cihaz tiplerinden birisidir. Alexandrite’a göre daha derine inebilmesi ile bilinir. Ayrıca alexandrite cihazının koyu renkteki tenlerde kullanılması önerilmezken, diode koyu renkteki ciltler için kullanılabilen bir cihazdır. Diode cihazın hem ince hem de kalın tüylerde başarılı olabileceği söylenmektedir. Bu sayede de yüz bölgesi de dahil olmak üzere vücuttaki birçok yere uygulanabilir.

Bununla birlikte cilt ve kıl tipine bağlı olarak bu cihazın da yan etkileri olabilir. Bazı cilt tiplerinde lekelenme ihtimali vardır. Bir de cilde jel sürüldükten sonra cihaz tene temas ettirilerek uygulanır. Bu nedenle hijyen konusunda da sıkıntı yaşanabilir.

Nd-Yag: Bu cihazın fazla koyu ten rengi için geliştirildiği bilinmektedir. Ancak ağrılı bir cihazdır ve belirgin bir avantajı yoktur. Bu nedenle pek tercih edilmemektedir. Nadir durumlarda kullanılır.

Lazer Epilasyon Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Şeyler

  • Çok hızlı değişen bir sektördür ve bu nedenle gelişmeler takip edilmelidir. Bundan 10 sene önce başarılı olduğu düşünülen cihazlar şimdi tercih edilmemektedir. Belki ilerleyen yıllarda da daha iyi ürünler çıkabilir ve şu anda tercih edilenlerin yerini alabilir.
  • Güvenilir, hijyenik ve uzman kişilerin hizmet verdiği merkezler tercih edilmelidir. Hatta mümkünse cilt doktorlarının uygulama yaptığı yerler tercih edilebilir. Cildinize uygun olmayan bir cihaz kullanıldığında ya da cihazın ayarı yanlış yapıldığında deride yanma, leke ya da kıllarda artış gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle uygulamanın yapılacağı merkezin seçimi ve uygulamayı yapacak kişinin uzmanlığı oldukça önemlidir.
  • Epilasyonun başarısı cihaz seçimi, ten rengi, kıl tipi, kıl yoğunluğu, uygulamanın yapılacağı bölge ve cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.
  • Epilasyona başlamadan en az 1 ay önce kılları kökten alan uygulamalar bırakılmalıdır.
  • Bronzlaşma ya da solaryum konusunda cilt doktorunun ya da ilgili uzmanın tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Genellikle yaklaşık 1,5 ay öncesine kadar bronzlaşma olmaması ya da solaryuma gidilmemesi önerilmektedir.
  • Lazer epilasyon sonrası neler yapmanız gerektiği konusunda uygulamayı yapan cilt doktorundan ya da ilgili uzman kişiden bilgi alabilirsiniz.

Uyarı

Bu yazıda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

Yorumlar Kapalı.