Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi

Bu günlerde en çok konuşulan konulardan biri de saç dökülmesi tedavisi. Genç yaşlı, kadın erkek demeden herkes saç dökülmesiyle karşı karşıya kalabilir.

Kelliğin tıp dilindeki karşılığı olan alopesi, normalde saç çıkması gereken bölgede saçın bulunmamasına verilen addır. Kalıtımsal faktörlerin saç dökülmesine yol açtığını biliyoruz. Bunun dışında erkek tipi saç dökülmesi hakkındaki kimi mitlerin doğruluğu ise kanıtlanamamıştır.

Örneğin yoğun zihinsel çalışmaların saç dökülmesine yol açtığı ya da cinsel aktivitenin az ya da aşırı olmasıyla kelliğin bir bağlantısı olduğuna dair hiçbir ipucu yoktur. Ancak bu tip sorunlara bağlı olarak aşırı stres altında kalmanın etkileri hakkında araştırmalar sürmektedir.

Saç dökülmesi insanları birçok açıdan etkileyebilir. Kimileri durumu doğal bir süreç olarak kabullenir ve sorun etmez. Bazıları içinse felaket olarak algılanır. Tarihte çok eski çağlardan beri saç dökülmesine çare bulmak için çeşitli yollar denenmektedir. Antik Yunan dönemine göz atıldığında bu konuyla ilgili araştırmalara rastlanır.

Saç dökülmesi her zaman doğal sebeplerden dolayı meydana gelmez. Doğal saç büyümesi antidepresan kullanımı, kemoterapi, stres ya da difteri benzeri faktörlere bağlı olarak da görülebilir.

Tüm dünyada erkek tipi saç dökülmesi için çok büyük miktarda paralar harcanmaktadır. Sunulan çözümlerin birçoğu dürüst olmayan bir takım reklamlardan ve umut satmaktan ibaret olsa da, bilimin eriştiği olumlu sonuçlar da vardır.

Bugün gelinen noktada, kaybedilen saçların yeniden yerine koyulmasından ziyade, saçlar henüz dökülmeden önlem alınması üzerinde daha çok durulmaktadır. Bu çok daha gerçekçi ve olumlu sonuç alınması kolay bir yöntemdir.

Günümüzde ilerleme olasılığı yüksek olan saç dökülmeleri erken bir aşamada belirlenebildiğinden alınan sonuçlar da oldukça tatmin edicidir. Bir antiandrojen olan Finasteridin en çok kullanılan ilaçlardan biridir ve genellikle prostat kanseri tedavisinde kullanılır. Testesteronu DHT’ye çevirir. Bu yüzden de güçlü bir saç dökülmesi engelleyicisidir.

Bilinen erkek tipi saç dökülmesi çözümlerinden biri de Minoxidil’dir. İlaç aslında hipertansiyona karşı üretilmiş ama zaman içerisinde saç köklerini canlandırdığı görülmüştür. Ancak ilacın bu konuda yararı sınırlıdır. Raporlara göre ilacın saç dökülmesine karşı bir etkisi olduğu inkar edilememekle birlikte, sonuçlar mucizevi de değildir. Çıkan saçlar en iyi ihtimalle zayıf ve tüy şeklinde olmuştur. Üstelik ilaca karşı ciddi alerjik reaksiyon gösteren hastalar da görülmüştür.

Yakın zamanda geliştirilen başka bir çözüm de Tricomin’dir. Raporlardan anlaşıldığı üzere bütün kullanıcıların olumlu sonuç aldığı söylenemez. Melanin üretimini arttırdığı ve bazı serbest radikalleri ortamdan eleyerek saç büyümesine yardımcı olduğu söylenmektedir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın