Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkekler için dış görünümlerinde en çok sorun ettikleri değişikliklerin başında saç dökülmesi gelmektedir. Saç çizgisinin belirli bir yaştan sonra geriye doğru kayması ve M şeklinde kendini gösteren erkek tipi saç dökülmesi doğru bakım ve doğru ürün seçimi ile yavaşlatılabilir. Bu yazımızda erkek tipi saç dökülmesi nedenleri ve saç dökülmesini yavaşlatacak yöntemler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Erkek tipi saç dökülmesi saç köklerinin zaman içinde zayıflayarak yeni saç üretimini durdurması sonucunda oluşmaktadır. Saç köklerinin zayıflamasının başlıca nedeni kalıtımsal özelliklerdir. Ailenizde kellik ya da saç dökülmesi yaşayan akrabalarınız varsa saç dökülmesi sizin için de ilerleyen yaşlarda sorun olabilir. Diğer nedenler arasında düzensiz saç bakımı, hava kirliliği, stres ve kötü beslenme alışkanlıkları sayılabilir. Ayrıca testesteron düzeyindeki farklılıklar da, bazı erkeklerde saç dökülmesi görülürken diğerlerinde böyle bir sorunun olmamasının sebeplerinden biridir.

Saç dökülmesi ile karşılaşan erkeklerde durumu oluruna bırakmak bir seçenektir. Ancak saçlarınızı eski haline getirmek için bir kaç çözüm yolu bulunmaktadır. Saç dökülmesini yavaşlatan kozmetik serumlar ve şampuanlar, saç bakım maskeleri, organik saç bakım ürünleri haricinde saç ekimi ve saç nakli gibi cerrahi müdahaleler ile saçın açılan kısımları kapatılabilir.

Tüm dünyada erkeklerin yaklaşık % 65’i saç dökülmesi sorunu yaşıyor. Ayrıca yapılan bilimsel çalışmalar sonucu edinilen bilgilere göre özellikle alın bölgesinde saç dökülmesi yaşayan erkeklerde kalp krizi riskinin, dökülmeyenlere oranla %9 ile %20 arasında değişen oranlarda arttığı gözlemlenmiştir.

Dökülen saçların yerine yenilerinin çıkması ve yeni saç kökleri oluşturulması bazı ilaç ve kozmetik ürünlerle belirli oranlarda gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bu ürünler ve doğal kürler ile saçların tekrar çıkmasını sağlamak uzun zamanda gerçekleşebilen ve herhangi bir garantisi olmayan uygulamalardır. Saç köklerinin azaldığı bölgelerde daha hızlı sonuç almak istiyorsanız saç nakli tedavisini deneyebilirsiniz. Saç nakli cerrahi bir müdahale olup saç nakli uygulaması sırasında vucudunuzun başka bölgelerinden alınan kıl kökleri kafa derinize nakledilmektedir. Cerrahi bir operasyon olduğu için saç nakli belli riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu risklerin neler olduğu konusunda bir doktorla görüşüp gerekli aldıktan sonra saç nakli operasyonuna karar vermeniz daha yararlı olacaktır.

Bu zahmetli yöntemlere, pahalı cerrahi operasyonlara, kozmetik ürünlere yönelmeden önce doğal ve organik ürünlerle düzenli olarak saç bakımı yapmanız saçlarınızın dökülmesini geciktirecek veya engelleyecektir. Saçlarınız için beslenmenize özen gösterirseniz alacağınız, vucudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller saçlarınızın dışında cildinize ve genel sağlığınıza da iyi gelecektir.

Sigara, alkol, aşırı çay ve kahve tüketimi, hazır gıdalar, düzensiz beslenme, düzensiz uyku gibi olumsuz faktörler saçların erken zamanda dökülmeye başlamasına neden olmaktadır. Günlük yaşamın getirdiği stres sürekli olursa ve bu stresi azaltacak aktivitelerde bulunmazsanız yine saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ani ve yoğun duygusal travmalar sonrasında da büyük oranda saç kaybı meydana gelebilmektedir.

Eğer saçlarınız genetik nedenlerden ötürü dökülüyorsa bunu tamamen durdurmanın ve dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlamanın bir yolu henüz bulunmamaktadır. Doğal ürünler ile düzenli olarak yapacağınız saç bakımı ile bu süreci yavaşlatabilir ve varolan saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Saç nakli gibi cerrahi yöntemler ise bu konuda gerçekten kendinizi rahatsız hissediyorsanız ve saç dökülmesi sizin için büyük bir problemse başvurulacak tedaviler olarak değerlendirilmelidir. Çünkü bu uygulamalar hem pahalı hem de eziyetli bir süreci beraberinde getirir.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi tüm dünyada erkeklerin %65’inin saçları dökülmektedir. Yani bu sadece sizin yaşadığınız bir sorun değil. O yüzden bu halinizle barışarak hayatınıza devam etmek ve saç dökülmesini hayatınızın en büyük sorunu haline getirmememeniz de başka bir seçenektir.

,

Erkek Tipi Saç Dökülmesi İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. hatice 25 Aralık 2014 #

    Benim de genetik dökülmem var. Yaptığım yağ bakımlarıyla da iyice döküldüler. Size tavsiyem eczaneden gliserin alın saçınız nemliyken uçlarna gliserin sürün ya da gliserinin içine su katıp spreyli bir şişe ile her gün saçlarınıza sıkın, dökülme yavaşlayacaktır inşallah. Ortalama bir şişe gliserine bi şişe su katın, yani ayni ölçekte olsunlar.

Bir cevap yazın