Erkekler İçin Doğal Afrodizyaklar

Erkekler İçin Doğal Afrodizyaklar

Doğal afrodizyaklar, ticari olarak kullanılan afrodizyak ilaçların da hammaddelerini oluşturur. Özellikle libidoyu destekleyici etkileri ile bilinirler.

Afrodizyak; cinsel içgüdüyü uyandıran, cinsel arzu, zevk ve performansı artıran yiyecek, gıda takviyesi veya ilaç olarak tanımlanır. Sağlık ve beslenme uzmanları arasında bu gıdalar konusunda farklı görüşler var. Bununla birlikte Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış doğal afrodizyaklar bulunur. Bu gıdalardan bazılarının cinsel gücü artırma yönündeki etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Peki, erkeklere özel doğal afrodizyaklar nelerdir?

Afrodizyak Nedir?

“Afrodizyak” kelimesi, Yunan mitolojisindeki aşk tanrıçası Afrodit’ten gelmektedir. İnanışa göre; Afrodit, seçilmiş erkeklerle birlikte olmak için cinsel uyarıcı bitkiler ve içecekler hazırlarmış. Bu sebeple Afrodit’in cinsel arzularını yerine getirmek üzere erkekler için hazırladığı bu bitki ve içeceklere “afrodizyak” adı verilmiş.

İnsanlar tarih boyu afrodizyak besinlerin arayışında olmuştur. Asya’da kınkanatlı böcekler, Meksika’da tahtakuruları ve Afrika’da kaplan testisi yiyerek cinsel isteği artırmak isteyenlerin sayısı az değildir. Türkiye’de de çeşitli bitkiler, tatlılar, padişah ve mesir macunları cinsel uyarıcı olarak geçmişten günümüze tüketilmiştir hala da tüketilmektedir.

Cinsel sistemi güçlendiren, libidoyu uyararak cinsel isteği artıran bazı bitkiler, gıdalar ve içecekler, “afrodizyak” olarak tanımlanır. Bazı afrodizyaklar cinsel organları uyararak erkeklerde ereksiyonu iyileştirir. Bazıları da libodoyu artırarak, cinsel hazzı destekler. Hepsinin temel amacı; cinsel hayatı zenginleştirmektir. Doğal afrodizyaklar, erkeklerde ve kadınlarda farklı etkilerle kendini gösterebilir. Bazıları da eşit oranda cinsel isteği artırıcıdır.

Afrodizyak olarak işlev gören birçok doğal bitki veya gıda, hem erkeklerde hem de kadınlarda benzer şekilde etkilerle karakterizedir. Ancak bazılarının etkileri, erkeklerde farklılık gösterir. Afrodizyak ilaçlar, doğal olarak afrodizyak etkisi olan gıdalardan, bitkilerden veya otlardan elde edilir. Bazı erkekler, bu ilaçlar veya takviyeler yerine doğal afrodizyakları tercih eder.

Erkeklere Özel Doğal Afrodizyak Bitkiler

Libido, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel arzuların seviyesini ifade eder. Doğal afrodizyaklar, öncelikle libido seviyelerini artırma yetenekleri ile ünlüdür.

Erkeklere özel afrodizyaklardan en popülerleri şunlardır;

 • Tongkat ali özü: Bilinen en güçlü doğal afrodizyaklardan biridir. Güneydoğu Asya’ya özgü bir bitkidir. Cinsel gücü artırdığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda erkek testosteron seviyelerini, sperm miktarını ve kalitesini, ejakulatuar (geç boşalma) gücü arttırır. Hatta erkek cinsel organını büyüttüğü belirtilmektedir. Ek olarak atletik performansı da destekler.
 • Yohimbe: Batı Afrika’da yetişen bir ağaç türüdür. Ağacın kabuklarının, cinsel organ bölgesinde kan akışını hızlandırıcı etkisi vardır. Bu ağaçtan elde edilen besin takviyeleri ve ilaçlar, afrodizyak etkisi sebebiyle yaygın olarak kullanılır.
 • Maca kökü: Tatlı bir sebzenin köküdür. Güney Amerika’da, “Peru Viagrası” adıyla bilinir. Bu bölgede doğurganlığı artırdığına inanılan doğal bir afrodizyaktır. Ağırlıklı olarak Peru dağlarında yetişir. Brokoli, karnabahar ve lahana gibi turpgillerle bağlantılı bir sebzedir. Bilim tarafından onaylanan popüler doğal afrodizyaklardan biridir. Libido ve erektil fonksiyon artışı sağlamaktadır.
 • Tribulus: “Demirdikeni” ve “bindii” olarak da bilinen tribulus terrestris, kuru iklimlerde yetişen yıllık bir bitkidir. Libidoyu artırdığı ve kısırlığı (infertilite) önlediğine inanılır. Bu bilgiler, bilimsel olarak da desteklenmektedir. Cinsel tatmin artışı sağladığı da belirtilmektedir.
 • Ashwagandha: “Morsalkım” olarak da bilinir. “Hint ginsengi” olarak Ayurvedik tıpta afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Erkeklerde cinsel performansı ve keyfi artırmak için geleneksel çözümlerden biridir. Kadınlarda da benzer etkiler gösterir. Cinsel işlevi ve performansı artırmak için vücuttaki farklı mekanizmalarda rol oynar.
 • Ginkgo biloba: En eski ağaç türlerinden biridir. Geleneksel Çin tıbbında, depresyon ve cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için popülerdir. Damarları rahatlatarak, kan akışını artırır. Böylece afrodizyak etkileri gözlenir. Heyecan ve orgazm yeteneği sağladığı belirlenmiştir.
 • Kırmızı ginseng: Çin tıbbında popüler olan bir bitkidir. Libido düşüklüğü ve cinsel işlev bozukluları için tavsiye edilir. Erkeklerde, erektil fonksiyonun iyileştirilmesinde plasebo kadar etkilidir.
 • Damiana: Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir çalı bitkisidir. Mayalar’dan beri afrodizyak olarak bilinir. Sinir sistemi ve cinsel organlar üzerinde sakinleştirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda cinsel tatmini güçlendirir; testosteron üretimine yardımcı olur; cinsel organlarda duyarlılığı arttırır.
 • Muria puama: Amazonlar’da bulunan bir çalı türüdür. Kök ve kabukları, libido üzerinde etkilidir. Erkeklerde iktidarsızlık, ereksiyon sorunları, empotans (yetersiz sertleşme) ve libido düşüklüğü gibi sorunlara çözüm olabilmektedir. Sterol içeriği sayesinde cinsel arzuya destek veren testesteron gibi hormonların üretimi artırır.
 • Müsli: “Safed musli” olarak da bilinir. Tropikal bir Hint otudur. Ayurvedik tıbbında afrodizyak olarak kullanılır. Özellikle erkeklerin cinsel işlevleri ile ilgili potansiyel faydaları olduğuna inanılmaktadır. Genel erkek cinsel işlevini artırabilir; ereksiyonu güçlendirebilir, sperm sayısını artırabilir. Ayrıca, testisleri büyüttüğü ve cinsel güce katkı sağladığı belirtilmektedir.
 • Liçi: Çin’in güneyinde yetişen bir meyvedir. Tarihte “kral meyvesi” ve “aşk meyvesi” olarak anılmıştır. Antik çağlardan beri libidoyu ve ereksiyonu artıran güçlü bir afrodizyak olarak kullanılmıştır.
 • Keşişkülahı: “Azgın keçi otu” olarak da bilinen Çin bitkisidir. Günlük olarak kullanıldığında nörotransmitterleri harekete geçirerek, libidonun artmasını sağladığı belirtilmektedir.
 • Çemen otu: “Buyotu” olarak da bilinir. Dünya çapında yetiştirilen yıllık bir bitkidir. Tohumları en çok Güney Asya yemeklerinde kullanılır; ancak Ayurveda tıbbında antienflamatuar ve libidoyu yükseltici etkisi ile popülerdir. Vücudun, östrojen ve testosteron gibi hormonları üretmek için kullanabileceği bileşikler içerir. Erkeklerin cinsel uyarılma ve orgazm seviyelerini artırır.
 • Safran: “Crocus sativus” adı verilen bitkiden elde edilen bir baharattır. Güneybatı Asya’ya özgüdür ve dünyadaki en pahalı baharatlardan biridir. Potansiyel afrodizyak özellikleri açısından popülerdir. Erkeklerin erektil fonksiyonlarında iyileşme sağlar. Antidepresan ilaçlar kullanan bireylerde cinsel dürtüleri artırmaya yardımcı olabilmektedir.
 • Marzipan: Badem ezmesidir. Cinsel isteği artıran ortak bir gurme tatlısıdır. Etkili bir afrodizyaktır. Ayrıca lezzetli ve besleyici özelliği ile hem erkekler hem de kadınlar için ideal bir seçenektir.
 • Antepfıstığı: Oldukça besleyicidir. Özellikle protein, lif ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Erektil disfonksiyon (işlev bozukluğu) belirtilerini azaltır. Peniste kan akışını hızlandırarak, ereksiyonu iyileştirir.
 • Muz: Enerji seviyesini artırmakla kalmaz, stresle mücadele eder. Erektil disfonksiyonun önde gelen bir nedeni, B vitamini eksikliğidir. Muz, B vitamini bakımından zengindir. Ayrıca, yüksek potasyum içeriği cinsel hormonları üretmek için kullanılır. İçeriğindeki “bromelain” (bir enzim) ve “triptofan” (bir aminoasit) maddeleri, kan akışını iyileştirerek, libidoyu artırır.
 • Kabak ve ayçekirdeği: Çinko bakımından zengin olan bu tohumlar, cinsellik öncesi popüler atıştırmalıklardır. Çinko, spermin üretimini ve testosteron seviyelerini artırması ile ünlüdür.
 • Kereviz: Bu sebze, şaşırtıcı derecede heyecan verici etkiye sahiptir. Erkeklerde yaygın olarak terden atılan doğal afrodizyak “androsteron feromonu” üretimini önemli ölçüde artırabilir. Kan damarlarını genişleterek, cinsel fonksiyonu iyileştirir.
 • Hurma: Yeryüzündeki en tatlı meyve olarak bilinir. Afrika, Orta Asya, Orta Doğu ve Güney Kaliforniya’da yetişir. Birçok tropikal ve çöl bölgesinin temel besinidir. Ayurveda’ya göre hurma, kanı arındırarak, erkeklerde sperm miktarını arttırır. Hurmadaki şeker de uzun ve tutkulu cinsellik için gerekli enerjiyi verir.
 • Pancar kökü: Roma döneminden beri pancar, afrodizyak olarak kabul edilmiştir. Pancar, bağışıklık sisteminizi geliştiren ve cinsel hormonların üretimini uyaran mineraller bakımından zengindir.

Cinsel hayatı zenginleştiren potansiyel afrodizyak gıdalarla ilgili çok farklı onlarca liste bulunmaktadır. Bununla birlikte sözde afrodizyakların sadece küçük bir kısmı bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir. Bir afrodizyak gıda seçmek istiyorsanız, öncelikle bilim destekli gıdalar denenmelidir. Daha sonra afrodizyak olduğuna inanılan gıdalar veya bitkiler tercih edilebilir.

Afrodizyak etkileri olduğu öne sürülen; ancak bilimsel kanıtlarla desteklenmeyen gıdalar ise şunlardır;

 • Çikolata: Kakaoda bulunan bileşiklerin erkeklerden çok kadınlarda afrodizyak etkiye sahip olduğu belirtilir. Bununla birlikte insanlar arasında genel bir kanı olan bu bilginin doğrulanması için yeteri kadar kanıt yoktur.
 • İstiridye: Sıçanlar üzerindeki bir araştırmada, libido artırıcı etkileri gözlenmiştir; ancak insanlarda aynı etkiyi göstereceğine ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır.
 • Chasteberry: Türkiye’de “hayıt otu” olarak da bilinen bitkinin tohumlarının hormon düzeylerini etkileyebileceği belirtiliyor. Özellikle kadınlarda adet öncesi gerginlik (premenstrüel sendrom – PMS) semptomlarını azaltabileceği düşünülmektedir. Libido destekleyici olarak bilinse de, bu konuda bir kanıt yoktur.
 • Deli bal: Bal, asırlar boyunca evlilikleri romantizme dönüştürmek için kullanılır. “Deli bal” veya “komar balı” adı verilen bal türü, cinsel uyarıcı olarak pazarlanmaktadır. Bu bilgiyi destekleyen çalışma yoktur. Ayrıca tehlikeli toksinler içerdiğini de not etmek gerekiyor.
 • Acı biber: Kapsaisin, biberlere acı tadı veren bileşiktir. Dil üzerindeki sinir uçlarını uyarır ve bu da cinsel dürtü artırıcı kimyasalların salınmasına neden olur. Ancak, bu bilgiyi hiçbir çalışma desteklememektedir.
 • Enginar: Özellikle Fransız erkekler tarafından değer verilen büyük bir afrodizyaktır. Üreme organlarını ısıtarak, cinsel performansı desteklediği düşünülür.

Bazı Afrodizyak Besinler

Günümüzün olumsuz çalışma şartları özellikle erkeklerde cinsel işlev bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu sebeple özellikle erkekler, cinsel gücü veya isteği artırıcı doğal yollara başvuruyor. Cinsel temastan alınan zevki artırmak için zihinsel denge kurulmalıdır, stresten uzak durulmalıdır, spor yapılmalıdır. Afrodizyak olarak bilinen bazı gıdaları tüketerek de cinsel çekim artırılabilir.

Yukarıda saydığımız bitkiler ve besinlerin dışında içeriklerindeki maddelerin cinsel isteği artırıcı özellikleri dikkate alınarak afrodizyak olduğu düşünülen diğer bazı besinler de şunlardır;

 • Ispanak,
 • Brokoli,
 • Fesleğen,
 • Roka,
 • Yumurta,
 • Sığır eti,
 • Hindi,
 • Enginar,
 • Bezelye,
 • Nane,
 • Tarçın,
 • Vanilya,
 • Hardal,
 • Greyfurt,
 • Mango,
 • Maydanoz,
 • Kuşdili,
 • Kavun,
 • Karpuz,
 • Kişniş,
 • Kekik,
 • Kuşkonmaz,
 • Badem,
 • Ceviz,
 • Hindistancevizi,
 • Çam fıstığı,
 • Fındık,
 • Susam,
 • Şalgam,
 • Pekmez,
 • Zencefil,
 • Zerdeçal,
 • Rezene,
 • Meyankökü,
 • Yulaf ezmesi,
 • Sarımsak…

Erkeklerde Cinsel Performans Eksikliğinin Sebepleri

Erkekler için libido eksikliği, büyük bir darbe olabilir. Hatta bir erkeğin hayal edebileceği en kötü şey cinsel güç kaybıdır. Bu sebeple doğal afrodizyaklar, bazen erkeğin cinsel hayatına yön verir.

Peki, erkeklerde libido kaybının ana nedenleri nelerdir? İşte en önemlileri;

Fiziksel nedenler:

 • Alkolizm,
 • Madde bağımlılığı,
 • Şişmanlık,
 • Anemi,
 • Hiperprolaktinemi (Kanda prolaktin hormonu yüksekliği),
 • Reçeteli ilaçlar,
 • Düşük testosteron seviyeleri,
 • Diyabet gibi hastalıklar,
 • Aşırı yorgunluk,

Psikolojik nedenler:

 • Depresyon,
 • Duygusal stres,
 • Aşırı çalışma,
 • Çocukluktan kalma travmalar,
 • Gizli eşcinsellik,
 • Eşler arasındaki duygusal sorunlar…

Afrodizyaklar Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Erkekler için kullanılan doğal afrodizyakların bazı yan etkileri görülebilmektedir. Özellikle birçoğunun kalp atışlarını hızlandırarak yüksek tansiyona sebep olması özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu sebeple, afrodizyak takviyeleri veya gıdaları tüketmeden önce uzman doktora başvurulmalıdır. Herhangi bir hastalık için kullanılan ilaçlarla etkileşime girebildiklerini de not etmek gerekiyor.

Doğal afrodizyaklarla ilgili şu uyarılar yapılmaktadır;

 • Alkolün bir afrodizyak olduğu bilgisi doğru değildir. Libidoyu artırması, afrodizyak olduğu anlamına gelmez.
 • Alkol cesaret verse de, psikolojik anlamda kişiyi daha karmaşık duygular içine sokarak, cinsel performansı düşürür, zevk almayı kısıtlar.
 • Sigara ve alkol, cinsel yaşamın en büyük düşmanlarından ikisidir.
 • Cinsel sorunlar, bazen psikolojik durumla bağlantılıdır. Placebo ilaçlar, bu anlamda afrodizyak olarak kullanılabilir.
 • Sürekli afrodizyak gıdalar veya takviyelerle cinsel yaşamı verimli hale getirmeye çalışmak zararlı sonuçlara yol açabilir.
 • Sertleşme sorunu yaşayan erkekler; kilo vermeyi, düzenli egzersiz yapmayı, sağlıklı beslenmeyi ve stresi azaltacak tedbirleri mutlaka denemelidir.
 • Doğal afrodizyakların bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğini belirtmek gerekiyor. Herhangi bir ilaç kullanılıyorsa, afrodizyak gıdaları kullanmadan önce sağlık uzmanına danışılmalıdır.
 • Bilimsel açıdan bakıldığında geleneksel olarak “güçlü afrodizyak” olduğuna inanılarak tüketilen doğal bitki ve besinler, bu inanç sebebiyle psikolojik olarak da cinsel gücü artırıcı etkiler gösterebilmektedir.
 • Günümüzde birçok gıda ve besinin, içerdikleri vitamin ve mineraller nedeniyle bilimsel anlamda cinsel hayata yardımcı olduğu kabul edilir.
 • Arzu ve uyarılma, beyinde başlayan, oldukça karmaşık biyolojik bir süreçtir.
 • Doğal afrodizyaklar her ne kadar birçok kişide olumlu etkileri olsa da, kronik cinsel sorunlar için klinik tedaviye başvurulmalıdır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın