Erkekler Neden Uzun Saç Sever?

Erkekler Neden Uzun Saç Sever?

Bilginin kaynağı ister bilimsel araştırmalar olsun ister kendi çevrenizdeki insanlar, sonuç aynı olacaktır… Erkekler kadınlarda uzun saç sever. Erkeklerin uzun saç sevmesinin en belirgin nedeni daha feminen görünüştür. Evrimsel nedeni de uzun ve sağlıklı saçlara sahip olan kadının erkek tarafından genel sağlığının iyi olarak algılanması ve doğurganlığında bir sorun olmadığını düşünmesidir.

Duruma şöyle de bakabiliriz. Eğer genel vücut sağlığınız iyiyse saçlarınızda doğal parlaklığında görünecektir ve sağlıklı uzayacaktır. Erkekler de içgüdüsel olarak (ya da bilinçli olarak) sağlığı iyi kadınlarla birliktelik kurmak istemektedir. Eğer saçlarınız omuzlarınıza değecek kadar uzunsa bu karşı tarafa sağlığınızın en az iki yıldır iyi olduğunu göstermektedir. Daha uzun saçlar daha uzun süreler anlamına gelir.

Gençlik saçların daha sağlıklı görünmesi üzerinde önemli bir faktör olmakla beraber saç bakımının düzenli olarak yapılması, zarar veren kimyasal ürünlerin olabildiğince az kullanılması, doğru beslenme ile her yaşta sağlıklı saçlara sahip olmak mümkün. Pek çok kadın 45-50 yaşından sonra saçlarını kısa kestirir ama sağlıklı uzun saçların daha genç bir görünüm oluşturduğu da bir gerçek.

Tabii erkeklerin uzun saç sevmesinin nedenleri tamamen içgüdüsel olarak tanımlanamaz. Uzun ve parlak saçlar genel görünümünüze ışıltı katar daha parıltılı ve kadınsı görünmenizi sağlayarak karşı tarafı cezbeder.

Erkeklerin tamamının uzun saç sevdiğini söylemek yanlış olacaktır. Bunu ancak bir genelleme olarak kullanabiliriz. Bazı kültürlerde sosyal topluluklarda kısa saçlı kadınlar daha çekici olarak algılanabilir. Veya yüz şekline göre bazı kadınlara kısa saç uzun saçtan daha çok yakışabilir. Halle Berry ve Sienna Miller’ı kısa saçlı çekici kadınlara örnek gösterebiliriz.

Saçlarınızın uzunluğundan bağımsız olarak düzenli olarak bakımını yapmalı ve parlaklığını korumalısınız. Saçlarınızın görünümü sadece çevrenizdekilere değil size de genel sağlığınız için ipuçları vermektedir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın