Erkeklerde Bel Bölgesi Yağlanması

Erkeklerde Bel Bölgesi Yağlanması

Erkeklerde bel bölgesi yağlanması, özellikle 30-50 yaş aralığında çok sık rastlanan bir durumdur. Hatta erkekler bel bölgesindeki yağlanma sıralamasında kadınların önünde yer almakta. Çoğumuz süper karın kaslarına sahip olduğumuz hayaliyle yaşlandıkça belimizin çevresindeki simit büyümeye başlar. Her zaman yeni ve çok sıkı bir egzersiz programına başlayacağımıza, yağlı yemeklerden kaçınacağımıza dair sözler veririz ancak bu sözlerin çoğu 2 – 3 ay sonra yavaş yavaş azalan egzersizler ve yine yüksek kalorili yemekler ile bozulur.

Bu yazıda erkeklerde bel bölgesi yağlanması ile ve bel bölgesi yağlanmasından kurtulmak için yapılabilecekler konusunda farklı kaynaklardan alınan bilgilerle hazırlanan, ilk adımı atmanız ve bel yağlarından kurtulmak için karar vermeniz açısından destekleyici bilgiler bulabilirsiniz.

Bel Yağları ve Erkek Sağlığı

Öncelikle şunu hemen belirtelim; bel bölgesindeki yağlanma vücudun diğer bölgelerinde yaşanan yağlanmadan daha tehlikelidir. Bu sağlık tehlikeleri arasında bazı kanser türlerini, tip 2 diyabeti, iyi kolesterol seviyelerinin düşmesini, yüksek kan basıncını sayabiliriz.

Aynı Kaloriyi Alıyorum Ama Bel Bölgem Yağlanıyor?

Evet, bu sorun pek çok erkeğin başına gelmekte. Eskiden aldığınız aynı kaloriyi almanıza, neredeyse aynı yemekleri yemenize rağmen bel bölgeniz yağlanıyorsa bu fiziksel akitivite azlığı ve yaşlanmakla ilgili. Çünkü vücudumuz yaş aldıkça belirli bir egzersiz programı uygulamayan ve fiziksel aktivitesi az olanlarda kas kaybı yaşanmakta. Kas kaybeden sistem metabolizma hızımızı yavaşlatarak günlük yakılan kaloriyi düşürmekte. Yani aynı kaloriyi alsanız bile vücudunuz 5 sene önceki günlük kaloriyi yakmayabilir.

Erkekler kadınlarla kıyaslandığında sağlıklarına daha az özen gösterdikleri için düzenli bir checkup yaptırmıyor ve sigara, alkol tüketimi, kötü yeme alışkanları sonucunda yüksek kötü kolesterol, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon ve kandaki şeker seviyesindeki sorunlar gibi sağlık sorunlarına daha yatkın oluyor.

Erkeklerde Obezite

Obesity Education Initiative’in 98 tarihli The Evidence Report’una göre kadın veya erkek ayırmadan vucut kitle indeksi BMI 25 ve üstünde olan her yetişkinin hiper tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kalp damar hastalıklarına yakalanma olasılığının önemli oranda arttığını ortaya koyuyor.

National Heart, Lung, and Blood Institute’un BMI hesaplayıcı sayfasında;

 • BMI’yı 18.5 altında kalanlar kilo alması gerekenler
 • BMI’I 18.5–24.9 arasında olanları normal mutlu insanlar
 • 25–29.9 olanları kilo savaşına devam eden fazla kilolular
 • 30’dan fazla olanları ise acil bir şeyler yapması gerekenler olarak tanımlanmış.

BMI’yınızı hesaplayıp bu sayfaya döndüyseniz bel çevresindeki yağlanmadan kurtulmanın yollarına geçelim.

Bel Çevresindeki Yağlardan Kurtulmanın Yolları

İnternet üzerinde erkeklerde bel çevresinde yağlanma ile ilgili belki onbinlerce makale (iyi veya kötü) bulabilirsiniz. Tüm makalelerin ortak noktası (eğer bir ürün satılmıyorsa) günlük aldığınız kaloriyi azaltmanız ve yaktığınız kaloriyi arttırmanız gerektiğidir ve bu bencede doğrudur. Gençken insan farkında olmadan daha aktif olduğu için alınan kalori fazla olsa da yakılabiliyor. Amaca yaş ilerledikçe hareket azalıyor ve yağlanma başlıyor.

Aktif Bir Yaşam, Bol Hareket

Öncelikle daha fazla fiziksel aktivite yapmanız gerekiyor. Sahil yolunda yapılan ağır yürüyüşlerden bahsetmiyorum, gerçekten sizi terletecek, nabzınızı arttıracak kadar etkili, sizin kapasitenize göre ayarlanmış fiziksel egzersizler yapmalısınız. Tabii bu yaşınıza kadar eğer çok az ya da hiç spor yapmadıysanız kalkın 10 kilometre koşun demiyorum. Eğer sizin için ne kadar sporun en iyisi olduğuna karar veremiyorsanız bir spor eğitmeninden yardım almalısınız.

Physical Activity Guidelines for Americans’a göre 18-64 yaş arasındaki yetişkinlerin haftada;

2 buçuk saatten az olmamak üzere tempolu yürüyüş gibi fiziksel aktivite ve buna ek olarak en az iki gün büyük kas gruplarını çalıştırmak için kas güçlendiren egzersiz yapması gerekiyor.

CDC’nin internet sitesinde yer alan “Physical Activity for Everyone” bölümünde belirli yaş aralıklarına göre insanların yapması gereken egzersizler hakkında geniş bilgiler bulabilirsiniz.

Tabii bu bilgiler sadece sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılması gereken fiziksel aktiviteler. Bel bölgesindeki yağlardan kurtulmak için egzersize ayırdığınız süreyi arttırmalı ve bel bölgesi için özel karın çalıştıran hareketler yapmalısınız.

Karın kası geliştiren hakkında bir fikriniz yoksa Youtube’da İngilizce olarak “erkekler için karın bölgesini çalıştıran hareketler” cümlesini arattığınızda binlerce sonuç bulabilirsiniz.

Tabii bu videolarının çoğunluğunun amatörler tarafından hazırlandığını unutmayın. Bazı profesyonel fitnes hocaları tarafından hazırlanmış videolardan faydalanabilirsiniz. Ancak özellikle bel ağrısı gibi şikayetleriniz varsa karın egzersizleri çok dikkatli yapmalı ve belinizi zorlamamalısınız.

Eğer görüntülü değil de basılı kaynağa ihtiyacınız varsa Amazon.com’da konuyla ilgili pek çok kitap bulabilirsiniz.

Amazon’da yer alan “erkekler için egzersizler” başlığında yer alan kitaplar arasında olumlu yorumlar ile ön plana çıkanlar arasında;

 • Men’s Health Best: Weight-Free Workout
 • Men’s Health Home Workout Bible
 • You Are Your Own Gym The Bible of Bodyweight Exercises

adlı kitaplar yer alıyor. Tabii bu gibi İngilizce kaynaklar dışında Türkçe olarak yayınlanmış pek çok kaynağı kitapçılarda bulmanız mümkün.

Her Türlü Fazla Kilodan Kurtulmanın İlk Kuralı: Beslenme

Günlük hayat artık fiziksel aktiviteyi neredeyse en aza indirecek icatlarla, servislerle sarılmış durumda. Yürün merdivenler, yürüyen yollar, asansörler…vs. Tüm bunlar atalarımızın 100-200 sene öncesinde yaktığı günlük kalorinin neredeyse yarısını yakabiliyoruz. Bu durumda düzenli egzersiz programına destek olmak ve daha kolay kilo verebilmek için beslenme programı oluşturun.

Şekerli içecekleri taze sıkılmış meyve suyuyla
Atıştırmalıkları meyve ve sebzeyle

değiştirerek işe başlayabilirsiniz.

Eğer hem sağlıklı beslenmek hem de fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız;

 • Günlük kalori alımınızı kontrol altında tutun
 • Yeşil yapraklı sebze ve meyve tüketin
 • İşlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durun
 • Şekerli içecek ve patates cipsi gibi yüksek kalorili ve aşırı tuzlu/tatlı gıdalardan uzak durun
 • Trans yağ içeren gıdaları en aza indirin

Tabii günlük yemek alışkanlıklarınızı değiştirmek kolay olmayacak. Belirli saatlerde yaptığınız ve tokluk hissini devam ettirmenize yarayan atıştırmalıklardan vazgeçmek kolay olmayacak. Bu gibi kriz durumlarında şekerli ya da yağlı hazır ürünler yerine açlık hissinizi bastırmak için meyve salataları gibi doğal besinleri kullanabilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın