Erkeklerde Saç Dökülmesine Karşı Vitaminler

Erkeklerde Saç Dökülmesine Karşı Vitaminler

Vitaminler saçların incelmesini, köklerinin zayıflamasını önlemek ve saç sağlığını korumak için çok önemli. Genetik nedenler dışında erkeklerde saç dökülmesi çoğunlukla vitamin eksikliğinden olmaktadır. Düzenli olarak A, B, C ve E vitamini alarak saçlarınızın bakımsızlık nedeniyle daha fazla dökülmesini engelleyebilir ve saç köklerinizi güçlendirebilirsiniz.

A Vitamini: Saç dökülmesini engellemek için en önemli vitaminlerden biri olan A vitamini retinol ve beta karoten içerir. A vitamini saçlara doğal bir parlaklık verir, sebum yağları ile saç köklerinin daha güçlü olmasını ve saç derisinin daha yumuşak olmasını sağlar. A vitaminini multivitamin desteği şeklinde ya da süt, peynir, ıspanak, brokoli, lahana, havuç ve kayısı gibi besinleri beslenme programınıza ekleyerek alabilirsiniz. Ancak A vitaminini doktorunuzun ya da multivitamin aldığınız eczanenin tavsiye edeceği oranlarda almalısınız çünkü aşırı tüketimi saç dökülmesini hızlandırabilir.

B Vitamini: B1, B2, B3, B5, B6 ve B12 vitamininden oluşan B vitaminleri saç sağlığı için ihtiyaç duyulan bileşenlerin bulunduğu en iyi kaynaktır. Biotin ve folik asit içeren B kompleks vitaminleri özellikle saç köklerini güçlendirerek koparak dökülmeleri en aza seviyeye indirir. Doğal B vitamini kaynakları arasında fasulye, bezelye, havuç, karnabahar, soya, fındık ve yumurtayı sayabiliriz.

C Vitamini: Artık C vitamininin genel vücut sağlığı, bağışıklık sistemini güçlendirme ve hastalıklardan korunma için ne kadar önemli olduğu herkes tarafından biliniyor. C vitamini ayrıca antioksidan özelliği ile saç diplerini korur ve saçın genelinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Doğal C vitamini kaynakları olarak turunçgiller, çilek, domates, biber, patates ve yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir. Saç ve genel sağlığınız günde yaklaşık 1000 mg C vitamini almalısınız.

E Vitamini: Kan dolaşımını arttırıcı özelliği bulunan E vitamini bu sayede saç derisinde bulunan kılcal damarları harekete geçirerek saç köklerine daha fazla oksijen gitmesine olanak tanır. Bir antioksidan olarak bağışıklık sistemini de güçlendirir. Günlük olarak alınması tavsiye edilen oran 400-1000 IU’dur (vitamin takviyelerinin üzerinde bu ölçü birimini görebilirsiniz). E vitamini yönünden zengin besinler arasında avokado, buğday tohumu yağı, badem ve ayçiçek yağı, brokoli, ıspanak, mango ve kivi sayılabilir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın