Erkeklerde Sağ Kol Ağrısının Nedenleri

Erkeklerde Sağ Kol Ağrısının Nedenleri

Kol ağrısının değişik nedenleri olabilir. Kol ile ilgili sorunlar direk olarak kol ağrısına neden olabileceği, başka yerlere ait sorunlar ve hastalıklarda bazen kol ağrısına neden olabilmektedir. Sağ kolda ağrı özellikle boyun ile ilgili problemlerde kendisini gösterir.

İlk olarak koldan kaynaklanan nedenlere bağlı olarak oluşan sağ kol ağrısından bahsedelim. Kola gelen her türlü travma çeşitli derecelerde kol ağrısına neden olmaktadır. Yani kolu bir yere çarpma, vurma yada kolu yaralayan durumlar çeşitli derecelerde ağrıya neden olur.

Eğer şiddetli bir travma söz konusu ise; kemiklerde kırılma yada çıkık gibi problemler ile seyredebilir. Bu durumda şiddetli ağrılar duyulur. Kolda ağrının nedenini belirlerken ilk olarak bu durum dikkate alınmalıdır. Yani ağrı koldan mı kaynaklanıyor, yoksa başka bir nedenden mi? Bu durumda kola herhangi bir darbe alındı mı? Buna bakılmalıdır.

Kol ağrısının kol dışındaki nedenleri ise oldukça fazladır. Özellikle boyun bölgesi ile alakalı durumlarda sıklıkla kol ağrısına rastlanılmaktadır. Bunlardan da kısaca bahsedelim. İlk olarak hareket ve duruş pozisyonları çok önemlidir. Özellikle uyku sırasındaki yanlış pozisyonlar boyun ağrısına ve kol ağrısına neden olmaktadır. Bu yanlış hareket ve duruşlar; boyundaki disk, omur, eklem, bağ doku ve kas dokunun yıpranmasına sebebiyet verir. Boyundaki bu durum kola vurabilir. Bunun neticesinde değişik şiddetlerde kol ağrısı da görülebilir.

Yine aşırı ağır kaldırma, ani ve yanlış hareketler, aşırı egzersiz gibi durumlarda da kol ağrısı meydana gelebilir. Yine boyun tutulmasına neden olan diğer etkenlerde aynı zamanda kolda da ağrıya neden olmaktadır. Kol ağrılarının en büyük nedenlerinden biriside boyun fıtığıdır. Bu durumda çift taraflı yada tek taraflı kol ağrıları meydana gelir. Boyun fıtığı durumunda özellikle sinirler üzerine bir baskı uygulanır. Bunun neticesinde değişik şiddetlerde olabilen ve tedavi edilmediği sürece şiddetlenen bir kol ağrısı gözlenir. Boyun fıtığından kol ağrısı ile birlikte; kollarda uyuşma ve his kaybı gibi durumlarda şekillenir.

Yine boyun bölgesindeki omurlarda ve diklerde meydana gelen kireçlenme ve dejenerasyon gibi sorunlarda kollarda ağrıya neden olmaktadır. Bu durumlarda da yine kol ağrısı ile beraber başka problemlerde görülebilir. Yine omurga kanalındaki daralma da kol ağrısına sebep olabilmektedir. Özellikle kadınlarda görülse de erkeklerde de görülebilen kemik erimesi gibi problemlerde kol ağrısına sebebiyet vermektedir.

Yine kola gelen sinirler üzerine baskı yapan her türlü anormallikler kolda ağrıya neden olabilmektedir. Karpal tünel sendromu adı verilen rahatsızlıkta da kol ağrısı görülebilir. Omurilik tümörleri, boyun tümörleri nadir de görülse kol ağrısının sebepleri arasında yer almaktadır. Yine tüberküloz, bruselloz gibi bazı enfeksiyoz hastalıklarda kollarda ağrının nedenleri arasında sayılabilir. Fakat bu hastalıklarda kol ağrının dışında, daha önemli bir çok belirti görülmektedir.

Erkeklerde sağ kol ağrısının nedenleri için kısaca bunları söyleyebiliriz. Bunların dışında birçok faktörde kol ağrına sebebiyet verebilir. İyi bir klinik muayene ve yardımcı teşhis yöntemleri ile kesin neden belirlenebilir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Erkeklerde Sağ Kol Ağrısının Nedenleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Mehmet Ergin 30 Ekim 2018 #

    İyi akşamlar hocam bir hafta önce benim kolumda yanma oldu sağ kolumda hala devam etmektedir ağrılarım surekli yanma yapıyor. Doktorlara söyledim, biri kas sıkışması dedi beyin cerrahı ise fıtık dedi. Sizce konu ne olabilir, bana verdikleri ilaçlar ve ağrı kesici iğne bile etki etmiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim hocam, iyi akşamlar.

  2. Mehmet Eru 14 Ocak 2019 #

    İyi günler hocam halı sahada futbol oynarken takıldım ve kolumun üstüne düştüm sağ kolumun İç kısmında müthiş bir ağrı var sağ kolumun el bileğimi yakın kısmında şişlik ve sağa kolumu dirsek kısmında yine şişlik var kolumu boşta taşıyamıyorum önemli bir şey yoktur inşallah

Bir cevap yazın