Eski Mobilyaları Boyamak İçin Fikirler

Eski Mobilyaları Boyamak İçin Fikirler

Hep aynı mobilyaları kullanmaktan sıkıldınız mı? Ya da odanızın dekorunu, stilini değiştirmek istiyorsunuz ama mobilyalarınız istediğiniz temayla uyuşmuyor mu? Tüm bunlar için yeni mobilya almanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey istediğiniz temaya ve stile uygun bir renk belirleyip boyamaktır. Böylece hem daha az para harcamış olursunuz hem de istediğiniz yenilikleri yaparken bir uğraş edinmiş olursunuz. Aşağıda uygulayabileceğiniz mobilya boyama fikirlerini bulabilirsiniz.

Boya öncesi hazırlık: Mobilyalarınızı boyama işlemine geçmeden önce mobilyaları boyamaya hazır hale getirmeniz gerekir. Mobilyalarda bulunan vernik, leke ve elbette ki eski boyayı çıkarmanız gerekir. Leke gibi pürüzleri zımpara kağıdı yardımıyla temizleyin.

Çıkarmanız gereken boyayı ise boya çıkarıcı kullanarak çıkarın. Ancak çıkarıcı kullanarak dikkatli olun, çünkü içerdiği kimyasallar ağırdır ve kullanırken maske takmanız ve eldiven giymeniz gerekir. Eğer kapalı bir alanda boya yapıyorsanız pencereleri açmadan bu tip işlemleri yapmayın.

Boya seçimi: Mobilya boyarken kullanacağınız boya ile ilgili en iyi seçenek düz renk boya olacaktır. Kulağa basit gelebilir, ancak bazen gerçekten de en iyi seçenek düz renkte boya kullanmaktır.

Koyu renkte bir masayı bembeyaz boyayarak ortama çok farklı bir hava katabilirsiniz. Ya da açık renk bir sandalyeyi koyu bir renge boyayabilirsiniz. Bu tip şeyler ufak görünebilirler ancak emin olun evinize ayrı bir hava katarlar.

Boyama işlemi: Öncelikle astar boya ile işe başlayın. Astar boya ile boyama işleminden sonra kurumaya bırakın. Ardından asıl kullanmak istediğiniz boyayı ince bir tabaka halinde sürmeye başlayın. Boyama işlemi yaparken dikkatli olun ve her yerini eşit olarak boyayın. Eğer ilk seferde boyanmayan yerler kalırsa ya da güzel olmazsa ikinci kat boyayı da geçebilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın