Ev Hanımlarına Evde İş

Ev Hanımlarına Evde İş İmkanları

Ev hanımı olarak evde yapabileceğiniz ve aile bütçesine katkıda bulunabileceğiniz bir iş mi arıyorsunuz? Bu yazımızda ev hanımlarına evde iş imkanı sağlayan sektörler ve evden yapılabilecek iş fikirleri bulabilirsiniz.

Çocuklar dünyaya gelmeden önce kariyer odaklı bir hayatınız olduysa çocuklardan doğumdan sonra özellikle çocukların yaşlarının biraz ilerlemesinin ardından çalışmamak size sıkıcı gelmeye başlamış olabilir. Ancak genellikle çocukların özellikle bebeklerin sürekli ilgiye ve bakıma gereksinim duymaları anneleri ev hanımı olmaları için motive etmektedir. Çocukların bakım işleri biraz hafifledikten sonra hem vakit geçirmek hem de biraz para kazanabilmek için evde iş yapmaya başlayabilirsiniz.

Ev Hanımlarına İş İmkanları

İnternetten Pazarlama

Her yıl ülkemizde internet kullanan kişi sayısının katlanarak artmasıyla birlikte bu alanda ürün ve hizmet satışı önemli bir sektör haline gelmiştir. Kendi ürünlerinizi veya bir firmanın ürünlerini evinizdeki bilgisayardan online olarak pazarlayabilir ve hayli iyi bir gelir elde edebilirsiniz. İnternet üzerinden kendi işinizi yapmak için web sitesi yapmayı bilmeniz gerekir. WordPress, blogger gibi ücretsiz ve kullanması kolay yazılımlarla bunu yapmak hiçte zor değil. Ayrıca yabancı dil dersleri ya da müzik dersleri verebilecek durumdaysanız internet yeni öğrenciler bulmak için en iyi alanlardan biridir.

Aşçılık

Kendi catering şirketinizi kurmak artık çok uzak bir hayal değil. Küçük çapta ev yemekleri yaparak bunları bir catering şirketine günlük olarak satabilir ya da yemeksepeti.com gibi online yemek siparişi veren sistemlere üye olarak müşteri kazanabilirsiniz. Tabii bunun için tam donanımlı bir mutfağa ve servis elemanlarına ihtiyacınız olacak. Eğer şirket kuracak kadar bütçeniz yoksa restoran ve catering şirketleri ile parça başına satış olarak anlaşabilirsiniz. Her yemeği yapmaktansa en iyi yaptığınız yemeklerden başlayın. Özellikle sağlıklı ev yemekleri yemek yapmaya vakti olmayanlar tarafından her zaman tercih edilmektedir.

Yazarlık

Ev hanımlarına iş imkanları arasında en çok tercih edileni ve yapması en kolay olanlarından biride serbest yazarlık yapmaktır. Serbest yazarlık bloglar, internet siteleri veya her alanda belli konularda yazıya ihtiyacı olanlara sayfa veya kelime başına yapılan yazarlık olarak tanımlanabilir. Forumlarda, özellikle webmaster forumlarında yazı yazma işleri bulmanız mümkün. Teknik olmayan, genel kültür ve günlük yaşama dair konularda makaleler yazarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ödemeleri garanti altına almak için forumlarda işveren olarak ilan bırakan firma ve kişilerin daha önceki yaptıkları ticaretleri inceleyerek güvenilir olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Referans site: İcerikbulutu.com

Organizasyon Planlama

Şirketler için piknik organizasyonu, doğum günü organizasyonları, düğün davet organizasyonları gibi detaylı planlama ve kaliteli servisin arandığı işleri evinizden organize etmeniz mümkün. Evden organizasyon işi yapabilmek için hizmetleri alacağınız firmaları önceden tanımanız ve maliyetleri hesaplamanız gerekecektir. Tüm organizasyonu sizin hazırladığınız geniş çaplı bir iş yerine var olan bir organizasyon firması ile görüşüp ihtiyaç duyulan alanlarda hizmet verebilirsiniz.

Veri Girişi

Veri girişi ev hanımlarına iş imkanı olarak son yıllarda popülerlik kazanmaya başlamıştır. Dijital ortama aktarılmak istenen verilerin belirlenen formata uygun olarak basılı yayınlardan dijital ortama geçirilmesi üzerine kurulu data girişi iyi ve yapması kolay bir gelir kapısı olabilir. Firmalar size yazılı dokümanları vererek sizin bu yazıları bilgisayar ortamına geçirmenizi isteyecektir. Bu özellikle tamamen evden çalışmak isteyen ev hanımları için ideal bir iş imkanıdır.

Çocuk Bakıcılığı

Ev hanımları çalışan annelerin sorunlarını yakından bilmektedir. Çalışan annelere yardımcı olmak ve biraz para kazanmak için çocuk bakıcılığı iyi bir seçenek. Çocuk bakımını kendi evinizde yapabileceğiniz gibi ailenin evinde de yapabilirsiniz. Eviniz çocuk bakımı için müsait değilse bir kreşle görüşerek iş imkanlarını araştırabilirsiniz.

El Sanatları

Ahşap boyama, mum yapımı, el örgüsü bere, eldiven ve atkılar için her zaman satılacak bir yer bulunabilir. İnternet üzerinde el işi ürünlerin alınıp satıldığı bir ticaret ortamı olan Pasaj.com iyi bir müşteri kaynağı olabilir. Pasaj.com’da kendi tasarımınız olan takı ve aksesuarları, örgü ve dantel işlerini, güzellik ve bakım ürünlerini, kilim ve dokumaları, cam porselen ile ev yapımı mumları satabilirsiniz.

Evde İnternet Tabanlı İş Seçenekleri

 • İnternet: Günümüzde ev hanımları iş bulma konusunda geçmiş yıllardaki imkânsızlıklara göre biraz daha şanslı. Çünkü internet üzerinde yapılabilecek işler var. Yeteneklerinize göre online pazarlama, bloggerlık, internet sitesi tasarımı, makale yazarlığı ve benzeri internet tabanlı işler seçilebilir. Bu işleri araştırmak için de internete ihtiyacınız var!
 • Online pazarlama: Hızla yayılan bir sektör olan online pazarlama, özellikle evlenmeden önce sektörü tanıyan ev hanımları için ideal bir seçenek olabilir. Evde ürettiğiniz el işi ürünleri, gıdaları, süs eşyalarını sosyal medya aracılığıyla veya kurduğunuz bir internet sitesi vasıtası ile pazarlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarında onlarca örneğini görmüş olmalısınız.
 • Bloggerlık: Yazmayı seviyorsanız, edebiyat, gezi ve yemek gibi alanlarda uzmansanız klavyeyi alın ve yazmaya başlayın. Yazılarınız okundukça ve paylaşıldıkça para kazanabilirsiniz.
 • Makale yazarlığı: Giderek büyüyen bir sektör olan makale yazarlığı için çok sayıda internet sitesine başvurabilirsiniz. Yeteneğinize ve ilgi alanınıza göre ticarî edebî ve siyasî makaleler yazabilir, makalelerinizi internet siteleri aracılığı ile onlarca kişiye ulaştırabilirsiniz.
 • Web tasarımı: İnternet siteleri, günümüzde artık marketler ve restoranlar gibi bir ihtiyaç haline geldi. Web sitesi hazırlamayı biliyorsanız şanslısınız. Çünkü bu konuda hizmet veren platformlar aracılığı ile web tasarımı yapabilir, kendi kuracağınız site vasıtası ile web müşterisi bulabilirsiniz. Blogger veya WordPress gibi yazılımlarda kendinize bir alan açabilirsiniz.
 • Online gazetecilik: Tabi gazetecilikle ilgili tecrübeniz varsa… Yani gazetecilik yaptıysanız, bu konuda tecrübeniz varsa internet üzerinden haber yazımı veya redaksiyonu ile ilgili bazı platformlara başvurabilirsiniz. Gazeteciyseniz bu platformlardan mutlaka haberiniz vardır.
 • Yabancı dil: İngilizce başta olmak üzere herhangi bir yabancı dil biliyorsanız ve öğretebilecek kadar iyi seviyedeyseniz internet üzerinden müşteri bulabilir veya tercüme hizmetleri veren internet sitelerine metin hazırlayabilirsiniz.
 • Youtuberlık: Video paylaşım sitesi YouTube’da fenomen olabilirsiniz. Bazı yeteneklerinizi sergilediğiniz videolarınızla Youtuber olma potansiyeliniz var. İzlendikçe para kazanırsınız.
 • Veri girişi: Son yıllarda bazı şirketler, veri girişi hizmetlerini “home ofis” uygulamalarla alıyor. Bu personelden biri de ev hanımları olabilir. Kısaca “herhangi bir veriyi dijital ortama aktarmak” olarak tanımlanabilen veri veya data girişi, tahmin edildiği gibi zor bir iş değil.
 • Online aşçılık: Aslında her ev hanımı aşçıdır. Evdeki mutfağın şefi ev hanımlarıdır. Bu iş için de ekipman ve belki bir yardımcı ihtiyacı olabilir. Mutfağınızda yemeklerin hazırlanma aşamalarını fotoğraflayarak veya videolarını çekerek bir klip hazırlıyorsunuz. Bu videoları paylaşan yemek siteleri aracılığı ile tarifi diğer ev hanımlarına ulaştırabilir, bu arada para kazanabilirsiniz. Online yemek siparişi veren müşterilere de ev yemekleri hazırlayabilirsiniz.

Evde Diğer İş Seçenekleri

Evde yapılabilecek diğer işleri de şöyle sıralayabiliriz;

 • Catering: Biraz uçuk bir fikir gibi gelebilir; ancak yapılamayacak da bir iş. Her ne kadar evde başlanabilse de zamanla işi büyüttüğünüzde bir işyeriniz olabilir. Önce ev yemekleri yaparak catering şirketlerine günlük olarak satabilirsiniz. Zamanla kendi catering şirketinizi kurabilirsiniz. İşe size özel veya “special” yemeklerinizle başlayabilirsiniz.
 • Çocuk bakıcılığı: Çok sayıda ev hanımın yapabileceği bir iş. Ev hanımları, çalışan annelerin sorunlarını yakından bilir. Çalışan annelerin çocuklarına bakarak para kazanabilirsiniz. Çocuk bakıcılığı kendi evinizde veya çocuğun ailesinin evinde yapılabiliyor.
 • El sanatları: Sanatı seven bir ev hanımı iseniz, elinizden gelen işler size gelir kapısı olabilir. Kazak, bere ve atkı örebilir, ahşap boyama ve elişi dantel yapabilir ve mum tasarlayabilirsiniz. Takılar, süs eşyalar ve aksesuarlar da hazırlayabilirsiniz. Yapabileceğiniz işler, sizin yeteneğinize göre çok çeşitli olabilir. Bu ürünleri pazarlayabileceğiniz internet siteleri var. Bu sitelere üye olarak gelir kapısı elde edebilirsiniz.
 • Meyve sabunu: Özellikle Edirne’deki ev hanımlarının uğraştığı bir iş olan meyve sabunculuğunu deneyebilirsiniz. Meyve sabunu yapmak hiç de zor değil. İnternette bununla ilgili çok sayıda video var. Bu videoları izleyerek birkaç denemede meyve sabunu üretebilirsiniz. Çevrenizde veya internetteki platformlar aracılığı ile meyve sabunu pazarlayabilirsiniz.
 • Tespihçilik: Sosyal medyada rastlamışsınızdır. Özel günler için hazırlanan 99’luk veya 33’lük tespihler oldukça revaçta. Siz de bir sosyal medya hesabı açarak özel tespihler hazırlayabilirsiniz.
 • Süs sabunu: Sünnet törenlerinden nişan ve kına organizasyonlarına, düğünlerden özel kutlamalara kadar birçok etkinlikte hediye olarak verilen süs sabunları, son yılların en gözde hediyelikleri arasında yer alıyor. Bu işi yapan çok sayıda ev hanımı var. Bunlardan biri de siz olabilirsiniz.
 • Organizatörlük: Evde yapılması zor bir iş gibi görünse de ev hanımlarının üstesinden gelebileceği bir iş seçeneği… Şirketler, kurumlar veya şahıslar için piknik, doğum günü, düğün, nişan, kına ve toplantı organizasyonlarını planlayabilirsiniz. Detaylı planlama ve kaliteli servis gerektiren işleri seçebilirsiniz. Evde organizasyon işleri için hizmet alacağınız firmaları iyi seçmeniz gerekiyor. Planlarınızı organizasyon şirketleri aracılığı ile de yapabilirsiniz.

Evde Başka Hangi İşler Yapılabilir?

Ev hanımları için yukarıda saydığımız iş olanaklarına farklı işler de eklemek mümkün. Yetenekleriniz ve imkânlarınız çerçevesinde yapabileceğiniz diğer işler şunlardır;

 • Call center operatörlüğü
 • Emlak danışmanlığı
 • Kozmetik ürün satışı
 • Evcil hayvan bakımı
 • Grafikerlik
 • Ressamlık
 • İllüstratörlük
 • Ürün ambalajlama
 • Kutu ve poşet katlama
 • Davetiye katlama
 • Kına paketleme
 • Organik sabun, krem ve şampuan hazırlama
 • Terzilik ve dikiş
 • Pasta ve kurabiye yapımı
 • Süsler ve magnetler hazırlama
 • Takı ve aksesuar tasarlama
 • Mantı ve sarma hazırlama
 • Boncuk ve tespih dizme
 • Ütücülük
 • Nikâh ve mevlit şekeri hazırlama
 • Kalem montajı
 • Pasta süsleme
 • Meditasyon ve yoga eğitmenliği
 • Asistanlık
 • Mandal paketleme
 • Havlu kenarı dikimi
 • İğne oyası
 • Patik örme
 • Masa süsleri hazırlama
 • Kapı süsü hazırlama

Evde Yapılacak İşler Hakkında Kısa Bilgiler ve Uyarılar

 • Evde yapabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz iş arıyorsanız öncelikle yapmaktan zevk alacağınız bir iş olmasına dikkat edin.
 • Severek yaptığınız bir işin devamlılığı vardır, ayrıca kalitesi yüksek olacaktır.
 • Evde yapabileceğiniz bir iş ararken “az çalışarak çok kazanma” vaat eden ilanlara itibar etmeyin. Yine de dikkatinizi çekmişse internette bu iş ilanları ile ilgili şikâyetleri araştırın.
 • Henüz hizmet ve ürün almadan ilk görüşmede herhangi bir ücret talep eden kişilere ve firmalara güvenmeyin.
 • Ev işleri arasında başka bir iş yapabileceğinizi düşünüyorsanız sizi strese sokmayacak bir iş tercih etmelisiniz. Ev işleri zaten yeteri kadar stresli…
 • Evde iş yapmak isteyen ev hanımları, genellikle evlenmeden önce uzun süre çalışan ve çocuğu olduğu için işi bırakmak zorunda kalan kadınlardır.

 

Ev Hanımlarına Evde İş İmkanları İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. Emine aslan 11 Temmuz 2016 #

  Evde yapabileceğim iş arıyorum, yardımcı olursanız sevinirim. İki çocuk annesiyim, Gaziantep’ten geldim, iş yapabilirim, 27 yaşındayım, evde her türlü işi yapabilirim.

 2. Sibel 17 Mayıs 2017 #

  Üsküdar Ümraniye’de eve iş veren firmalar arıyorum.

Bir cevap yazın