Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Doktorda yaptıracağınız diş beyazlatma tedavileri kabul edelim ki her bütçe için uygun olmayabilir. Oldukça pahalı yöntemler olan lazerli diş beyazlatma dışında kullanabileceğiniz bazı evde diş beyazlatma yöntemleri ile profesyonel tedavi kadar hızlı sonuç vermese de sarı dişlerin beyazlamasını sağlayacak bazı çözümler bulunmaktadır.

Evde diş beyazlatma yöntemleri ile ilgili reçetelere geçmeden önce bu yöntemler içerisinde kullanılan karbonat gibi bazı maddelerin uzun süre kullanıldığında ağız içinde bulunan dişeti ve damak gibi yumuşak dokuları yıprattığı bilinmektedir. Ayrıca yine aşırı kullanımlarda diş minesini zayıflatarak bazı durumlarda tek bir çürük bile bulunmayan dişlerin kaybedildiği bilinmektedir. Bu yüzde evde diş beyazlatma yöntemlerini uygularken mutlaka diş hekimi kontrolünde olmalı ve bu yöntemleri çok uzun süreler boyunca uygulamamalısınız.

Doğal Diş Macunu İle Evde Diş Beyazlatma Yöntemi

2 büyük bardak su, yarım su bardağı maden suyu sodası, 8 çorba kaşığı sebze gliserini ve 2 çorba kaşığı aloe vera yağını karıştırın. 15 dakika ocakta kaynattıktan sonra ateşin üzerinden alın ve içine nane ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra dişlerinizi 1 hafta bu karışımla fırçalayın.

Karbonat İle Evde Diş Beyazlatma Yöntemi

Doğal diş macunu yapmanın bir diğer yolu da karbonat kullanmaktır. 3 çorba kaşığı karbonatı 3 çorba kaşığı sebze gliserini ile kardıktan sonra üzerine yarın çorba kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı hidrojen peroksit ekleyin. Bu karışımla dişlerinizi her gün 1 kez fırçalayın.

Meyveler İle Evde Diş Beyazlatma Yöntemi

İçeriğinde diş üzerinde bulunan lekeleri ve plakaları çabuk sökmeye yarayan bileşenler bulunan çilek, nar kabuğu, limon ve limon kabuğu gibi meyveler evde uygulayabileceğiniz diş beyazlatma çözümleri arasında yer almaktadır. Çileği dişlerinize sürerek 5 dakika bekleyebilir, nar veya limon kabuğunu toz haline getirerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Düzenli uygulandığında bu meyvelerin dişlerinizi beyazlatma da etkili olduğunu göreceksiniz.

Adaçayı İle Evde Diş Beyazlatma Yöntemi

Geçmişte diş ve dişeti sorunlarının çözümünde sıkça kullanılan bir bitki olan adaçayı doğal bir beyazlatıcıdır. Kurutulmuş adaçayı yaprağını toz haline getirerek 1-2 hafta boyunca günde 1 defa dişlerinizi bu toz ile fırçalayın. Zaman içinde dişlerin sararmasına neden olan plakanın diş yüzeyinden temizlendiğini ve dişlerinizin eski beyaz rengine kavuştuğunu göreceksiniz.

Yukarıda saydığımız evde diş beyazlatma yöntemleri her insan için aynı etkiyi göstermeyebilir ve diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Bazı insanların dişleri ve dişetleri hassastır ve örneğin karbonat kullanmak bu hassasiyetin artmasına neden olabilir. Bun yüzden doktorunuzun tavsiiyesini almalısınız. Profesyonel ya da doğal tüm diş beyazlatma yöntemleri ağızda yumuşak dokuya zarar vermektedir. Dişetinizin aşınmaması ve çekilmemesi için dişleriniz istediğiniz renge kavuştuktan sonra uygulamaya son vermelisiniz.

,

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. kaan 15 Eylül 2013 #

    hocam bu konu deyim yerindeyse kocakarı metnidir, bağışlayın beni ama baz yoğunluklu dişlerimizi ikide bir asitlerle kafa kafaya getiriyorsunuz peki bu ne demek? Diş mineniz sokuluyor siz beyazladı sanıyorsunuz dişçide beyazlatmada ayni mantık kesinlikle tavsiye etmiyorum bakin en sağlıklı yöntem asitlerden (maden suyu baziktir) uzak durma cay kahve içtikten hemen sonrada ağzını bir fincan suyla çalkalama, dişlerinizde düzeni fırçalarsınız uzun vadede beyazladığını göreceksiniz bazı kişilerin dişi genetik beyaz olmayabiliyor

  2. hasan 04 Ekim 2015 #

    Hidrojen peroksitli karışımı ağzınızda kullanmayın.

Bir cevap yazın