Evde Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Evde Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Evde yapacağınız selülit masajı, selülitlerin tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz ancak görünümünü belirli bir oranda azaltır. Doğru masaj uygulaması, kan akışını arttırırken cildin en üst katmanı altındaki yağ dokularını yumuşatır, bu bölgede biriken ve portakal kabuğu görünümüne yol açan sıvıları azaltır. Düzenli olarak yapılan masaj mevcut selülit görünümünü bir miktar azaltmanın yanı sıra yeni bölgelerin selülitten etkilenmesini engeller.

Evde Selülit Masajı İçin Hazırlık

Öncelikle masaj için kullanacağınız yağı hazırlamalısınız. Masaj yağı için 1 adet taşıyıcı ve 1 veya 2 adet uçucu yağ belirlemeniz gerekiyor. Taşıyıcı yağ olarak zeytinyağı veya badem yağı kullanabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandıran ve cilde iyi gelen uçucu yağlar arasından ise nane ve lavanta yağlarını kullanabilirsiniz. Karışım için, 1 yemek kaşığı zeytinyağına 3-4 damla lavanta yağı ve 3-4 damla nane yağı damlatın. Bu yağları kullanım kolaylığı sağlaması açısından bir kaseye alın.

Masaj için kendinize rahat bir alan hazırlayın. Eğer masajı kendiniz yapacaksanız masajın yapılacağı bölgeye kolay erişebileceğiniz bir pozisyon belirleyin. Masajdan hemen önce ılık suyla duş almak masajın ve yağın etkisini arttıracaktır. Ayrıca masaj yağını vücut sıcaklığına gelinceye kadar ısıtırsanız bu yağın vücut tarafından daha kolay emilmesini sağlar.

Selülit Masajı

Problemli bölgeleri büyük hareketlerle ovmaya başlayın. Parmak uçlarınızla bastırarak etin parmak aralarından geçmesini sağlayın. Bu şekilde basınçla selülitin oluştuğu derin doku bölgelerine ulaşabilirsiniz. Çok hızlı hareketler yapmayın. Masajın etkisini göstermesi için selülitli bölgelere ve çevresine en az 10 dakika boyunca masaj yapın.

Masajı tamamladıktan sonra 20-30 dakika kadar yağın cilt tarafından emilmesini bekleyin ılık suyla duş alabilirsiniz. Duşta, kese ile ölü cilt hücrelerini temizleyebilir ve kan dolaşımının artmasını sağlayabilirsiniz.

Selülit masajı, selülitlerden kurtulmanız için “mucizevi” bir etki sağlamaz. Ancak bu masajı düzenli olarak (haftada 3-4 gün) yaparak yeni selülit oluşumunu geciktirebilirsiniz. Selülite neden olan yağ birikimi azaltmak için düzenli bir egzersiz programı uygulamak ve az yağlı bir beslenme programına sıkı sıkıya bağlı kalmak en etkili tedavi yöntemidir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın