Evde Yapılabilecek Kardiyo Egzersizleri

Evde Yapılabilecek Kardiyo Egzersizleri

Nabzı yükselten ve vücudu tam anlamıyla fiziksel olarak çalıştıran kardiyo egzersizleri kardiyovasküler sağlık için önemlidir. Kardiyo egzersizlerinin bir diğer faydası ise yağ yakımı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır. Bu tip egzersizler için dikkat edilmesi gereken nokta egzersizlerin yoğunlaştığı bölgelerde herhangi bir eklem veya kas sorununun bulunmaması, vücudun yüksek nabza ve egzersizlere yavaş yavaş alıştırılmasıdır. Kalp ve damar hastalıkları bulunanlar uygun egzersiz programı için öncelikle bir uzmana danışmalıdır.

Evde Kardiyo Egzersizleri

Evde yapabileceğiniz pek çok kardiyo egzersizi bulabilirsiniz. Aletli veya aletsiz egzersizler, belirli bölgelere yoğunlaşan egzersizler, hafif veya zorlayıcı egzersizler seçenekler arasında bulunuyor. Egzersize başlamadan önce kasları ısındırmak, egzersiz sırasında oluşabilecek incinmeleri, kas çekmelerini en az düzeye indirmek adına önemlidir. Egzersizden sonra yapılacak esnetme hareketleri ise kaslar soğuduktan sonra yaşanabilecek kas ağrılarını hafifletecektir.

Daha önce kardiyo egzersizi yapmadıysanız acele etmeyin, çünkü egzersiz sırasında yüklendiğiniz kaslarınız ve eklemleriniz egzersiz sonrasında hareket kabiliyetinizi kısıtlayacak kadar ağrıyabilir. Bir anda yüklenmek yerine vücudunuzu bu egzersizlere yavaş yavaş alıştırın. Bir süre sonra egzersiz süresi az gelmeye başlarsa süreyi ve hareket tekrarlarını arttırabilirsiniz.

Kardiyo egzersizlerini ister sağlık, ister zayıflamak için yapıyor olun, önemli nokta bu egzersizlerin düzenli olarak yapılmasıdır. Haftanın en az 3 günü belirlediğiniz süre egzersiz yapmak vücudun yeni düzene daha çabuk alışmasını sağlar ve egzersizlerin faydasını ancak bu şekilde görebilirsiniz.

Evde yapılan kardiyo egzersizleri arasında herhangi bir ekipman kullanmadan yapabilecekleriniz mevcut. Ancak özellikle kalça, karın, kol gibi bazı bölgeleri çalıştırmak istiyorsanız bir kaç ağırlığa ihtiyacınız olabilir. Ayrıca hareketleri kolay yapabilmek için bir mat ve bir çift spor ayakkabı kullanabilirsiniz.

Evde Yapılan Kardiyo Egzersizleri Videoları

Aşağıda, evde yapabileceğiniz, çeşitli seviyelerde aletli ve aletsiz kardiyo egzersizlerinin gösterildiği videoları bulabilirsiniz.

Bu videoda, yağ yakımını hızlandıran 20 dakikalık kardiyo egzersizi gösteriliyor.

10 dakikalık ve yaklaşık 150 kalori yakmanızı sağlayan aerobik/kardiyo egzersizini bu videoda izleyebilirsiniz.

Bu videoda kaardiyo egzersizlerine yeni başlayanlar için ideal, 10 dakikalık nispeten hafif bir egzersiz programı gösteriliyor.

Aşağıdaki videoda karın bölgesini çalıştıran 10 dakikalık egzersiz rutinini izleyebilirsiniz.

Kalori yakma odaklı kardiyo egzersizleri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda sadece vucut ağrılığı kullanılarak yapılabilecek egzersizler gösteriliyor.

Bacakları ve kalça bölgesini çalıştıran bazı egzersizleri bu videoda bulabilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın