Facebook Bağımlılığı Hastalığı

Facebook Bağımlılığı Hastalığı

Facebook ve bu tarz diğer sosyal paylaşım siteleri arkadaşlarınızla bağlantınızı koparmamanıza, yeni insanlarla tanışmanıza, oyunlar oynamanıza, organizasyonlar düzenlemenize, sevdiklerinize sanal hediyeler göndermenize, sanal ev hayvanı edinip beslemenize ve bu tür online aktivitelerde bulunmanıza yardımcı olur. Bu tür online aktiviteler çok eğlencelidir; ancak, bu tarz oyunlara kendinizi kaptırıp gerçek hayatı yaşamanız gerektiğini unutabileceğiniz bir an vardır. Bu gerçeği unuttuğunuz ve online olarak çok daha fazla zaman geçirmeye başladığınız anda, çevrenizdeki insanlara kendinizi bir Facebook Bağımlısı olarak gösteriyorsunuz demektir. Bu durum tıbbi bir terim olmamasına rağmen, öyle gözüküyor ki, yakın bir zamanda bu durumun Ruhsal Bozukluklar Tanıları ve İstatistikleri El Kitabı’na girmesi pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Facebook Bağımlılığı Belirtileri

Sabah erkenden kalkıp ilk yaptığınız iş, Facebook üyeliğinizde oturumunuzu açıp insanların siz uyurken ne yaptığına bakmak değil mi? Tesadüf olarak algılayabilirsiniz; ancak, geçen gece uyumadan önce yaptığınız son şeyin tam olarak aynısı değil mi? Aslında bu olayın tesadüf olmaması bir gerçek ve bu durum sizin bir Facebook Bağımlısı olduğunuzun belirtisidir. Aşağıda Facebook bağımlısı olup olmadığınızı anlayabilmeniz için belirlenen 10 belirtiyi göreceksiniz. Ayrıca belirtelim ki, aşağıdaki maddeler aynı zamanda İnternet Bağımlılığı Hastalığı’nın da belirtileridir.

 • Uyandığınıza ilk yaptığınız işin Facebook hesabınızı kontrol ediyor olmanız
 • Facebook başında düzenli aralıklarla bile olsa 1 saatten fazla vakit geçiriyor olmanız
 • Aynı evde oturuyor olmanıza rağmen kardeşinizle Facebook duvarı ve mesaj/mail sistemi ile konuşuyor olmanız
 • Siz çevrimdışı halde iken bile Facebook güncellemeleri ve yorumları hakkında düşünmeyi bırakamıyor olmanız
 • Facebook’taki güncellemeleri ve arkadaş listenizdekilerin yorumlarını saat başı, iş yerinden veya cep telefonunuzdan oturum açarak kontrol etmeniz
 • Facebook’ta siz yokken neler olduğunu öğrenmek için eve erken dönmenin yolunu gözlemeniz
 • Facebook duvarınızın o anki durumuzla ilgili yazılarla, kullandığınız uygulamalarla ve yorumlarla dolu olması
 • Facebook olmadan bir gün geçirememeniz; hatta bunun düşüncesinde bile ufak bir moral bozulması, depresyona girmeniz
 • Facebook’u gerçek ve profesyonel hayatınızdaki sözlerinizin önüne koymanız, öncelik vermeniz
 • Ve son olarak, gününüzün son bir kez Facebook hesabınızı kontrol ederek, Facebook üzerinden herkese “İyi geceler” diyerek bitirmeniz (Hata gece uykunuzun ortasında kalkıp, durumuzu “İyi geceler” olarak güncellemenize arkadaş listenizden birilerinin yorum yapıp yapmadığı görmek için uyanmanız.)

Eğer kendinizi sık sık yukarıda bahsi geçen aktivitelerde bulunurken görüyorsanız, bu durum sizin bir Facebook Bağımlısı olduğunuzu gösterir. Sanal hayata dahil olmak her ne kadar zararsız gözükse de, bu durum akıl sağlığına ve sosyal yaşama yönelik kötü sonuçlar doğurma eğilimi göstermektedir. Bu nedenle bu hastalıktan bir an önce kurtulmanız gerekmektedir.

Facebook Bağımlılığından Kurtulmak İçin Yardım

Peki, Facebook bağımlılığından nasıl kurtulacaksınız? İlk olarak yapılması gereken iş, kendinizin bu durumdan acı çektiğinizi anlamanız ve bu durumun gerçek ve sosyal hayatınızı etkilediğini kabul etmek olacaktır. Sadece bu iki gerçeği kabul ederek, Facebook bağımlılığından kurtulmak için gerçek adımlar atabilirsiniz. İkinci olarak yapılması gereken iş, Facebook’ta ne kadar zaman geçirmek istediğinize karar vermek olacaktır (Bu aşamada eskisinden daha az zaman geçirmeniz daha doğrudur). Aynı zamanda Facebook üzerindeki diğer uygulama ve aktivitelerden vazgeçmeye çalışmanız gerekmektedir.

Odanızda bilgisayarınıza gömülüp Facebook’ta olmak yerine ailenizle ya da arkadaşlarınızla daha fazla vakti geçirmeniz, Facebook bağımlılığını yenmeniz için çok büyük bir adım olacaktır. Facebook’ta ne kadar zaman geçirdiğinize bağlı olarak; işyerinden, uyumadan önce, sabahın köründe Facebook hesabınızı kontrol etme dürtüsü hissedeceksiniz. Ancak şunu bilmelisiniz ki bu dürtülerin hiç birine bağlı değilsiniz. Basitçe, Facebook’u bir gereklilikten daha ziyade geçmişte yaptığınız bir aktivite olarak görmeye başlayın ve birkaç gün içinde bu bağımlılıktan kurtulacaksınız.

Bunlar Facebook bağımlılığı hakkında bilmeniz gereken her şey. Unutmayın ki Facebook bağımlılığı, Facebook üzerinden bir internet bağımlılığıdır. Temel olarak internet bağımlılığı, online sevgili bulma, video paylaşımı, blog yazma veya rastgele internet sörfü gibi aktivitelerin yanında Facebook, Twitter, MySpace, Orkut vb. sosyal paylaşım sitelerini de kapsayan genel bir kavramdır. Unutmayın ki, sanal aleme dahil olmak kötü bir şey değildir; ancak, sanal aleme takılıp kalıp kişisel ve profesyonel hayatınızdan vazgeçip yaşamayı unutmak öyledir.

,

Facebook Bağımlılığı Hastalığı İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. hatice 17 Mart 2014 #

  bende hepsi mevcut lütfen bundan kurtulmama yardımcı olur musunuz. Çok fena bir hastalık.

Bir cevap yazın