Facebook Hesabınıza Kimlerin Baktığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Facebook Hesabınıza Kimlerin Baktığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Başlamadan önce sizlere şunu belirtmeliyim : Facebook’ta arkadaşlarınızın çoğunun beğendiği, hayranı olduğu ve size katılmanız için davetiye yolladıkları ‘profilime kimler bakmış’ uygulamaları, hayran sayfaları vb. tümü sahte. Nokta. Aman Tanrım, bu profil takip edici kesinlikle çalışıyor tarzı hayran sayfalarının tek yaptıkları iş insanları kandırmaktan başka bir şey değil. Profilinize bakan insanları, ne kadar bakarlarsa baksınlar hiç önemli değil, takip etmeniz mümkün değil. Ancak merakınızı gidermek için söyleyelim, profil izleme/takip etme araçları ve yazılımları gerçekten mevcut.

Eğer Facebook’un Sıkça Sorulan Sorular (SSS) kısmına bakarsanız, böyle uygulama ve yazılımların olduklarının inkarından başka bir şey bulamayacaksınız. Orada belirtiliyor ki, eğer dışarıdan birisi böyle bir uygulama ya da yazılım ile birlikte gelirse ve bunu yaymaya çalışırsa kesinlikle Facebook’la ilişkisi kesilecek ve Facebook’tan atılacaktır.

Ancak daha sonradan öğrendim ki, Unfaced, DoorBell ve Stalker gibi internet siteleri, sizlerin profillerine tıklayan kişilerin IP adreslerini buluyor ve gösteriyor. Ancak, IP adresi takibi yasa dışı bir uygulamadır ve bu tür izleme yapan siteler bir süre sonra yasal işleme maruz kalabilirler.

Fakat şimdilik, Unfaced gibi sitelere kayıt olup, orada yazılı talimatlara uyup, profilinize tıklayan kişilerin kim olduklarını öğrenebilirsiniz.

Bana soracak olursanız, Facebook profilinize kimlerin baktığını görmek için bu tür yasa dışı sitelere girmemekle daha iyi yapıp akıllıca davranmış olacaksınız. İnanıp inanmamakta özgürsünüz tabi ki; ancak, Facebook kullanıcıların bilgilerinin gizliliği ve güvenlikleriyle özel olarak ilgilenmekte ve Facebook diğer sitelerin gelip de kurallarını çiğnemesine izin vermeyecektir.

Eğer her şeye rağmen yine de bu sitelere girecekseniz, sizlere Facebook’ta sahte bir hesap açmanızı ve onun güvenliğini riske atmanızı önerebilirim.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın