Facebook’ta Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

Facebook’ta Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

Herkesin bildiği gibi Facebook kuruluş yılı olan 2004 yılından beri çok değişti ve neredeyse yeni baştan bulundu. İnsanlar Facebook’u ilk ara yüzüyle o kadar kullandılar ve alıştılar ki, Facebook yetkilileri bu ara yüzü değiştirdiği zaman adeta kıyamet koptu. Yeni görünümden nefret eden insanlar eski Facebook’u geri istediler çünkü kullanması çok daha kolay ve yenisi gibi dağınık bir ana sayfası yoktu. Son zamanlarda, Facebook daha klas, kullanımı daha kolay ve daha iyisi olamayacak şekilde tekrar güncellendi.

Facebook’un hikayesiyle ilgili daha çok şey merak edenlere önerebileceğimiz “Social Network” filmi mevcut. Social Network filminde bu koskoca sosyal platformun oluşum ve gelişim aşaması anlatılmakta. Dünyanın en geç milyarderi Mark Zuckenberg’in inanılmaz dehasıyla icat ettiği Facebook’un müthiş macerası aklınızı başından alacak.

Peki, madem yabancıları veya listenizdeki istenmeyen kişileri nasıl engelleyeceğinizi merak ediyorsunuz, işte size hızlı ve basit adımlar halinde nasıl yapacağınız.

Facebook’ta Arkadaşlarınızı Nasıl Engellersiniz?

Dışarıda bir yerlerde, yapacak hiçbir şeyi olmayan ve tek işi gücü tanıdık olsun olmasın sinsi sinsi insanların profillerini gözetlemek olan kişiler olduğu konusunda sizlerle hemfikirim. Bunların yanında, işin eğlenceli kısmı da şu.

Sadece adını bir kere duydukları ya da sadece ortak arkadaşların varlığından dolayı tanımadıkları insanları arkadaş olarak ekleyen Facebook kullanıcıları var.

Bu çocuğu/kızı tanıyor musunuz ya da hiç tanıdık geliyor mu? Bu sorulara cevabınız hayır ise orada bir problem var demektir. Eğer bu kişilerden nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, “Facebook’ta arkadaş listemdeki kişileri nasıl silerim” sorusunun cevabını araştırın. Şimdi biz, Facebook’ta arkadaşlar nasıl engellenir buna bakalım.

 • İlk yapmanız gereken iş oturumunuzu açmak ve ana sayfanın yüklenmesini beklemek.
 • Ana sayfa yüklendiği zaman ekranın sağında “Ana Sayfa, Profil, Hesap” seçeneklerini göreceksiniz
 • Profil seçeneğine tıklayın ve sayfanın yüklenmesini bekleyin.
 • Sayfa yüklendikten sonra imleci sayfanın sonuna doğru kaydırın. Profilin fotoğrafınızın biraz altında küçük bir kutu içinde arkadaş listenizi göreceksiniz.
 • Arkadaş listesi kutucuğunun sağ üst köşesinde ufak bir ‘ok’ göreceksiniz, ona tıklayın.
 • Tıkladıktan sonra aşağı doğru bir liste açılacak.
 • İlk seçenek sizlere profil sayfanızda 6,9 ya da 12 arkadaşınızın adının görünüp görünmemesini soracak.
 • Daha sonra “Görünürlük Ayarlarını Değiştir (Change Invisibility Settings)” kısmını göreceksiniz.
 • Bu seçeneğe tıklayın ve sizin için birkaç seçenek daha çıkacak.
 • “Özelleştir (Customize)”e tıklayın.
 • Bu bağlantı size 4 görünebilirlik seçeneği sunacak. Arkadaşların arkadaşları (friends of friends), sadece arkadaşlar (onlyfriends), belirli insanlar (specificpeople), sadece ben (only me).
 • Bu seçeneklerden hangisinin profilinizi görebilmesini istiyorsanız o seçeneği işaretleyin.

Bu işlemleri bir kere yaptıktan sonra, profilinizi görmesini istemediğiniz kişilerin artık sizi gözetleyemeyeceklerinden emin olabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın