Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Filtre kahve, öğütülmüş kahvenin bir filtre aracılığıyla demlenmesine verilen isimdir. Bu demleme işlemi özel filtre kahve makineleriyle yapılır. Kahvenin de makineye uygun olarak öğütülmüş olması gerekir. Yani, kaynar suyla karıştırılarak yapılan Nescafe benzeri hazır kahveler, filtre kahve makinesi için uygun değildir. Marketlerde kahve reyonunda filtre kahve bulabilirsiniz. Ya da Gloria Jeans veya Kahve Dünyası gibi kahve dükkanlarından filtre kahve makinesi için olduğunu belirterek öğütülmüş kahve alabilirsiniz.

Makineniz ve kahveniz hazırsa şimdi filtre kahve makinenizi nasıl kullanacağınıza bir bakalım.

Filtre kahve makinelerinin bir kahve haznesi, bir su haznesi bir de kahvenin demlendikten sonra döküldüğü karaf vardır. İlk önce işe makineye kahve koymakla başlayın.

Makineye Filtre Kağıdını Yerleştirin

Kahve haznesini açarak, yine marketlerde bulabileceğiniz filtre kahve kağıdınızı yerleştirin. Bazı makineler kağıtsız çalışır, bunu anlamak için makinenin kullanım kılavuzunu ya da özelliklerini okuyun. Kağıt kullanmanız gerekmiyorsa mutlaka belirtilmiştir.

Filtre kahve kağıdı huni şeklindedir ve yine aynı formdaki kahve haznesine oturtulur. Kağıdınızı yerleştirdikten sonra sıra geldi kahve koymaya.

Kahve Ölçüsü Ne Olmalı?

Bu cevaplaması zor bir soru çünkü damak zevki kişiden kişiye değişir. Üstelik kullandığınız kahve türüne göre de makineye daha az ya da daha çok kahve ekleyebilirsiniz. En iyisi standart ölçülere bir göz atalım.

Avrupa standartlarına göre 125 ml suya 7 gram kahve koyulması makuldür. Bu da 1 kahve fincanına 1 yemek kaşığı dolusu kahve anlamına gelir. (Ben kahvemi biraz sert içmekten hoşlanırım ve tek kişilik kahve hazırlarken 200 ml suya 2 yemek kaşığı kullanırım.)

En doğrusu yemek kaşığı yerine kahve kaşıklarından kullanmak olacaktır. Kahve kaşıkları da aşağı yukarı bir yemek kaşığı kadar kahve alır ama kaşığa az geldi, çok geldi gibi sorunlar olmaz ve kendiniz için doğru ölçüyü zamanla tutturabilirsiniz.

Kahveden Sonra Sıra Suda

Makineniz hala kapalı konumda olsun. Su haznesini açarak içme suyunuzu koyun. Su haznesinde genellikle kaç ml su koyduğunuzu görebilirsiniz. Bir önceki paragraftaki bilgiler ışığında iki kişi için 250 ml ile 400 ml arasında su koyabilirsiniz.

Suyu ısıtmayın ya da kaynatmayın. Makine bu işlemi kendisi yapacak. Makinenize her zaman içtiğiniz soğukluktaki suyu ekleyin sadece.

Kağıt, Kahve ve Su Tamam, Şimdi?

Filtre kahve makinelerinin kendi cam karafları vardır. Bu karafı, tam kahve haznesinin altına denk gelen, elektrikli ısıtıcının üzerine düzgünce yerleştirin. Karafın kulbu size doğru olacak.

Unutmayın, bütün bu işlemleri makine kapalıyken yaptık. Şimdi makinenizin çalıştırma düğmesine basabilirsiniz. Kahveniz yavaş yavaş demlenerek karafa dolmaya başlayacaktır. Makinenin haznesindeki su bitip karaf iyice dolduğunda kahveniz hazırdır ancak hemen servis etmeden birkaç dakika beklemeniz lezzetini artırır.

Karaf boşaldıktan sonra makinenizi kapatın. Kahve haznesini açarak içi demlenmiş kahveyle dolu olan kağıdı atabilirsiniz. İkinci kez kullanmayın çünkü hiçbir lezzet alamazsınız. Kahve haznenizi ve karafınızı da su altında yıkayabilirsiniz.

, ,

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır? İçin 3 Yorum Yapılmış

  1. mert 20 Eylül 2013 #

    Bir şey soracağım benimkine kağıt gerekmiyor kendi filtresi var ancak ben yinede kağıt filtre kullanmak istiyorum mümkün mü? Herhangi bir şey olur mu? Acil cevap lütfen :)

  2. Izzet Okbay 30 Mayıs 2014 #

    Ben yıllardır kendi filtresi ile kullanıyorum. 80’li yıllarda almıştım. Rowenta Made in W. Germany Altın filtreli. Çok dayanıklı çıktı. Filtre bile hala sağlam. Gerçek altın kaplama olmalı yoksa bunca zaman dayanmadı. Sizinkini bilmem ama ben hiç kağıt filtre kullanmayı düşünmedim. Ama memnun değilseniz elbette kağıt filtre kullanabilirsiniz. Tabi kendi filtresini çıkarmayı unutmayın. Yazıdaki “demlendikten sonra bir iki dakika bekleyin” önerisi için teşekkür ederim. Bilgimi teyit ettiğiniz için.

  3. Faize Toktay 27 Nisan 2018 #

    İzzet bey ben bu yazıyı biraz geç okudum bende filtre kahve makinası aldım. Ama hem kendi filtresini kullanıyorum hemde kağıt filtre ikisi bir.Çok pahalı değil kahve makinam hediye geldi A 101 den alınmış yanılmıyorsam fiyatı 65 tl içindeki filtre sanki plastik süzgeçli gibi ben onun üstüne kağıt filtreyide koyup kahveyi öyle koyuyorum. Sizin bu yazınızı okuduktan sonta iyi bir kahve içicisi olduğunuzu anladım. Ben ne yapmalıyım, ikisini beraber kullanmaya devam mı edeyim?. Sadece kağıt filtremi kullanım. Çünkü ilk aldığımda kendi süzgeciyle kullandım bardağın dibi tortulu oldu ama lezzeti çok güzeldi. Ben de tortu olmasın diye kağıt filtrede koydum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Bekliyorum.☺

Bir cevap yazın