Gaviscon’un Yan Etkileri

Gaviscon’un Yan Etkileri

Gaviscon gaz, mide yanması, hazımsızlık veya mide ekşimesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Bu ilaç isteğe göre sıvı veya tablet olarak alınabilir ancak hangi şekilde alınırsa alınsın 2 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır. Gaviscon kullanımının yan etkileri genellikle hafif olsa da, bazı ciddi sorunlara neden olabilir.

Alerjik Reaksiyon

Gaviscon kullanımının alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı vardır. Sık görülen yan etkiler genellikle hafiftir ancak belirtilerin şiddeti artabilir. Gaviscon kullanımı nefes almada güçlük, göğüs sıkışması, bulantı, kusma ve reflekslerin yavaşlaması gibi sorunlara neden olabilir.

Gaviscon’un Genel Yan Etkileri

Gaviscon’un uzun süreli kullanımı nedeniyle oluşabilecek genel yan etkiler çok şiddetli olabilir. Birçok insanın organlarında Gaviscon kullanımına bağlı olarak alüminyum birikir. Drugs.com internet sitesine göre Gaviscon gibi alüminyum içeren ilaçların uzun süreli kullanımları kemiklerde, eklemlerde ve beyinde hasarlara neden olabilir. Yüksek alüminyuma bağlı olarak kusma, solunum güçlüğü ve bulantı gibi çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

Mide ve Bağırsaklarda Görülen Yan Etkiler

Drugs.com internet sitesine göre Gaviscon kullanımının mide ve bağırsaklarda çeşitli sorunlara neden olması sık görülen bir durumdur. Bu ilacı kullanırken en çok görülen yan etkiler ishal ve kabızlıktır. Gaviscon’un düşük dozlarda kullanımı ishal ve kabızlık gibi yan etkilerin hafif olarak görülmesine neden olur.

Kas ve İskelet Sisteminde Görülen Yan Etkiler

Gaviscon kullanımı kas ve iskelet sistemi üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu ilaç halsizlik, kemik ağrısı, kas ağrısı ve güçsüzlüğü gibi sorunlara neden olabilir. Kemiklerde görülen bu tür belirtiler Osteomalazi yani kemik yumuşamasına neden olabilir.

Gaviscon’un Diğer Yan Etkileri

Uzun süreli Gaviscon kullanımı böbrek yetmezliği olan insanlarda sinir sisteminin hasar görmesine neden olabilir. Ayrıca Gaviscon kullanımı nöbet, koma, titreme ve konuşma kusurlarına neden olabilir. Ayrıca mide ve idrar yolunda PH artışı da görülebilir.

, ,

Gaviscon’un Yan Etkileri İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. can 13 Kasım 2011 #

  Gaviscon aliminyum içermez ki…prespektüsünde yazıyor….

  • admin 14 Kasım 2011 #

   Bu tip mide asidi düzenleyici ilaçlar (Gaviscon, Gelusil, Maalox, Mylanta, Wingel) alüminyum / magenizyum antasitleri içerirler.

   Yazı kaynağı olan makaleyi Drugs.com‘da benzer bilgileri Medicinenet.com‘da bulabilirsiniz.

 2. Buse 05 Temmuz 2015 #

  Hayır hiç bir şekilde Gaviscon Alüminyum ve eserleri içermez. İçinde de yazıyor, bi ara ben de araştırmıştım bunu, lütfen insanlara yanlış bilgi vermeyin. Gaviscon her derde deva gibi mideyi sarıyor, adeta koruyucu kalkan misali ama tabiki uzun süreli kullanmak her şeyde olduğu gibi yan etkiler doğurabilir.

  • volkan 25 Eylül 2015 #

   kesin emin misin lütfen beni bilgilendirir misiniz?
   sürekli kusma ve bulantı yaşıyorum,
   sabahlar olmasın istiyorum
   şimdiden teşekkürler.

   • Belma 21 Ekim 2018 #

    İçinde var ve bu ilacın da iki türü var. Ben de kullanıyordum, baktım içinde aliminyum var, bıraktım kullanmayı bu yüzden.

 3. Arzu 10 Haziran 2019 #

  Süt emziren anneler kullanabilir mi?

 4. Volksn 08 Ağustos 2019 #

  Gaviscondan sonra başım felaket ağrıyor

Bir cevap yazın