Gebelikte Diş Tedavisi

Gebelikte Diş Tedavisi

Hamilelik sırasında yaşanan diş ağrıları anne adaylarına için gebelik dışında ekstra stres yükleyerek oldukça sinir bozucu bir durum yaratmaktadır. Gebelikte yükselen hormon seviyeleri diş ve dişetlerini bakteriyel enfesiyonlara açık hale getirmektedir. Gebelikte diş eti iltihabı ve diş eti çekilmesi sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunlar zamanında tedavi edilmezse diş etlerinde kistlerin oluşması ve diş etlerinin kanama olasılığı yüksektir. Tüm bunlarda anne adayının sağlığı dolayısıyla bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Gebelikte diş tedavisi normal zamanlardan çok daha özenli olarak yapılmalı ve yanlış ilaç kullanımı kesinlikle engellenmelidir. Eğer hamilelik sırasında diş ağrısı yaşıyorsanız bilinçsizce ilaç kullanmamalı ve mutlaka bir diş hekimine görünmelisiniz.

Gebelikte Diş Tedavisi

Diş ağrısı çekiyorsanız mutlaka diş doktorundan randevu alnın ve doktora gittiğinizde hamile olduğunuzu belirtin. Doktorunuzun size yazacağı gebelikte kullanıma uygun ağrı kesiciler ve antibiyotikler ağrınızı hafifletmeye ve enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olacaktır. Gebelikte diş tedavisi eğer kronik bir durum bulunmuyorsa doğum sonrasına etelenebilir. Ertelemenin sebebi diş tedavisi sırasında ihtiyaç duyulan rontgenlerin çekimi sırasında ortaya çıkan x-ray ışınlarına anne adayının maruz kalmamasını sağlamaktır. Gebelikte diş tedavisi gerçekleştirmenin bir diğer sakıncasıda dişlerde yaşanan sorunun büyüklüğüne göre anne adayına uygulanacak aneztezidir. Ancak tüm bunlara kendiniz karar vermeden önce doktorunuzla görüşüp herhangi bir alternatif tedavi yöntemi olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Gebelikte diş tedavisi yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü genellikle doğum sonrasına kaldığı için şiddetli diş ağrısı yaşıyorsanız evde uygulayabileceğiniz bazı ağrı hafifleten yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bir iki karanfili ağrıyan dişinizin çevresine yerleştirerek bir saat beklerseniz ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz. Aynı uygulamayı karanfil yağına batırdığınız bir pamuğu ağrıyan bölge üzerine yerleştirerekte yapabilirsiniz.

Bir çay kaşığı bir su bardağı ılık su ile karıştırarak ağzınızı bu karışımla 30 saniye kadar çalkalayın ve tükürün. Suda bulunan tuz antiseptik görevi görerek ağzınızda bulunan ve enfesiyona yol açan bakterilerin azalmasını sağlayacaktır.

Bunların dışında ağrıyan dişinize sıcak ve soğuk tamponlar uygulayabilirsiniz. Soğuk tamponu çürük dişlerde bölgeyi uyuşturmak, sıcak tamponu ise apse sorunlarında apseyi hafifletmek için kullanabilirsiniz.

Tüm bu tavsiyeler gebelikte diş tedavisi sorunu yaşayan anne adayları için kullanılabilir yöntemlerdir ancak kendi kendinizi uzun süre tedavi etmeye çalışmanız daha büyük sorunlara neden olabileceği için mutlaka bir diş hekimine görünmeniz gerekmektedir. Gebelik esnasında diş hekimine sadece bir sorun yaşadığınızda değil yaşanabilecek sorunların önüne geçmek içinde gitmelisiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın